Views System (7.x-3.2) - en to it translation catalogue (43 entries)

en: Status
it: Stato

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: On
it: Acceso

en: Yes
it: Sì

en: Version
it: Versione

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Views
it: Viste

en: Filename
it: Nome file

en: Theme
it: Tema

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Configure
it: Configura

en: Files
it: File

en: Module
it: Modulo

en: Off
it: Spento

en: Throttle
it: Limitatore

en: %time ago
it: %time fa

en: System
it: Sistema

en: Owner
it: Proprietario

en: Hidden
it: Nascosto

en: Display name
it: Nome visualizzato

en: Features
it: Funzionalità

en: Info
it: Informazioni

en: Screenshot
it: Anteprima

en: Package
it: Imballo

en: About
it: Informazioni

en: Display format
it: Formato di visualizzazione

en: This will override any other link you have set.
it: Questo sovrascriverà qualsiasi altro link tu abbia impostato.

en: Link path
it: Percorso del link

en: Dependencies
it: Dipendenze

en: Screenshot for !theme theme
it: Screenshot del tema !theme

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
it: Il percorso del file primario per questo elemento, rispetto alla posizione base di Drupal; ad esempio, modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
it: Il nome dell'elemento; es. nodo.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
it: Il tipo dell'elemento: modulo, tema, o theme_engine (motore per temi).

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
it: Valore booleano che indica se questo elemento è attivato o meno.

en: Schema version
it: Versione dello schema

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
it: Il numero della versione dello schema database del modulo. -1 se il modulo non è installato (le sue tabelle non esistono); 0 o il massimo numero N relativo alla funzione di aggiornamento hook_update_N() eseguita (o esistente) all'installazione del modulo.
