Views Watchdog (7.x-4.0-rc1) - en to de translation catalogue (27 entries)

en: Operations
de: Aktionen

en: Type
de: Typ

en: Message
de: Benachrichtigung

en: Views
de: Ansichten

en: Timestamp
de: Zeitstempel

en: User
de: Benutzer

en: Location
de: Ort

en: Watchdog
de: Systemprotokoll

en: Variables
de: Variablen

en: About
de: Über

en: URL of the origin of the event.
de: URL der Quelle des Ereignisses.

en: Referer
de: Referrer

en: Hostname of the user who triggered the event.
de: Hostname des Benutzers, der das Ereignis ausgelöst hat.

en: Severity level
de: Dringlichkeitsgrad

en: Unique watchdog event ID.
de: Eindeutige Watchdog-Event ID.

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
de: Der Dringlichkeitsgrad eines Ereignisses; er reicht von 0 (Notfall) bis 7 (Fehlersuche).

en: Log entries
de: Protokolleinträge

en: Contains a list of log entries.
de: Enthält eine Liste mit Protokolleinträgen.

en: The user on which the log entry as written.
de: Der Benutzer, für den der Protokolleintrag erzeugt wurde.

en: The of the log entry, for example "user" or "page not found.".
de: Der Protokolleintrag, beispielsweise ein „Benutzer“ oder eine „Seite“ wurde nicht gefunden.

en: The actual message of the log entry.
de: Die tatsächliche Nachricht des Protokolleintrags.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
de: Die Variablen des Protokolleintrags in einem serialisierten Format.

en: Operation links for the event.
de: Aktionslinks für dieses Ereignis.

en: URL of the previous page.
de: URL der vorherigen Seite

en: Date when the event occurred.
de: Der Zeitpunkt des Ereignisses.

en: Replace variables
de: Variablen ersetzen

en: The user ID of the user on which the log entry was written.
de: Die ID des Benutzers, für den der Protokolleintrag erzeugt wurde.
