Views Watchdog (7.x-4.0-rc1) - en to tr translation catalogue (25 entries)

en: Operations
tr: İşlemler

en: Type
tr: Tip

en: Message
tr: İleti

en: Views
tr: Görünümler

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: User
tr: Kullanıcı

en: Hostname
tr: Sunucu adı

en: Location
tr: Konum

en: Variables
tr: Değişkenler

en: About
tr: Hakkında

en: URL of the origin of the event.
tr: Olay kaynağının URLsi.

en: Referer
tr: Yönlendiren

en: Hostname of the user who triggered the event.
tr: Olayı tetikleyen kullanıcının anasistem adı.

en: Severity level
tr: Önem düzeyi

en: Unique watchdog event ID.
tr: Benzersiz gözcü olayı kimliği.

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
tr: Olayın önem düzeyi; 0 (Acil) ile 7 (Hata Ayıklama) arasındadır.

en: Log entries
tr: Günlük girdileri

en: Contains a list of log entries.
tr: Günlük girdilerinin listesini içerir.

en: The user on which the log entry as written.
tr: Hakkında günlük girdisi yazılan kullanıcı.

en: The actual message of the log entry.
tr: Gerçek günlük girdisi iletisi.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
tr: Diziselleştirilmiş biçimde, günlük girdisinin değişkenleri.

en: Operation links for the event.
tr: Olay için işlem bağlantıları.

en: URL of the previous page.
tr: Önceki sayfanın URL adresi.

en: Date when the event occurred.
tr: Olayın oluştuğu tarih.

en: Replace variables
tr: Değişkenleri değiştir
