Views Watchdog (7.x-4.0-rc1) - en to fr translation catalogue (24 entries)

en: Operations
fr: Actions

en: Views
fr: Vues

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: User
fr: Utilisateur

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Location
fr: Emplacement

en: About
fr: À propos

en: URL of the origin of the event.
fr: L'URL d'origine de l'événement.

en: Referer
fr: Référent

en: Hostname of the user who triggered the event.
fr: Nom d'hôte de l'utilisateur qui a déclenché l'événement.

en: Severity level
fr: Niveau de sévérité

en: Unique watchdog event ID.
fr: Identifiant (ID) unique de l'événement watchdog.

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
fr: Le niveau de sévérité de l'événement : intervalle de 0 (Urgence) à 7 (Débogage).

en: Log entries
fr: Entrées du journal

en: Contains a list of log entries.
fr: Contient une liste d'entrées du journal.

en: The user on which the log entry as written.
fr: L'utilisateur sur lequel l'entrée de journal a été écrite.

en: The of the log entry, for example "user" or "page not found.".
fr: Le de l'entrée de journal, par exemple "utilisateur" ou "page non trouvée.".

en: The actual message of the log entry.
fr: Le message réel de l'entrée du journal.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
fr: Les variables de l'entrée de journal dans une mise en forme sérialisée.

en: Operation links for the event.
fr: Liens d'opérations pour l'événement.

en: URL of the previous page.
fr: URL de la page précédente.

en: Date when the event occurred.
fr: Date à laquelle l'événement a eu lieu.

en: Replace variables
fr: Remplacer les variables

en: The user ID of the user on which the log entry was written.
fr: L'identifiant (ID) utilisateur de l'utilisateur pour qui l'entrée du journal est écrite.
