Views XML Backend (7.x-1.0-alpha2) - en to sk translation catalogue (32 entries)

en: Field
sk: Pole

en: Views
sk: Zobrazenia

en: Separator
sk: Oddeľovač

en: Contains
sk: Obsahuje

en: Does not contain
sk: Neobsahuje

en: Is equal to
sk: Je zhodné s

en: Is not equal to
sk: Nie je zhodné s

en: List type
sk: Typ zoznamu

en: empty
sk: prázdne

en: contains
sk: obsahuje

en: Ordered list
sk: Usporiadaný zoznam

en: Unordered list
sk: Neusporiadaný zoznam

en: Starts with
sk: Začína s

en: Is empty (NULL)
sk: Je prázdne (NULL)

en: not empty
sk: nie je prázdne

en: Ends with
sk: Končí s

en: Numeric
sk: Číselný

en: Contains any word
sk: Obsahuje akékoľvek slovo

en: has word
sk: obsahuje slovo

en: Contains all words
sk: Obsahuje všetky slová

en: has all
sk: má všetko

en: begins
sk: začína

en: ends
sk: končí

en: Does not start with
sk: Nezačína s

en: not_begins
sk: nezačína

en: Does not end with
sk: Nekončí s

en: not_ends
sk: nekončí

en: Length is shorter than
sk: Dĺžka je kratšia ako

en: shorter than
sk: kratšie ako

en: Length is longer than
sk: Dĺžka je väčšia ako

en: longer than
sk: dlhšie ako

en: Is not empty (NOT NULL)
sk: Nie je prázdne (NOT NULL)
