Views XML Backend (7.x-1.0-alpha3) - en to bo translation catalogue (42 entries)

en: Date
bo: ཚེས་གྲངས

en: Field
bo: གནས་ཁོངས

en: Views
bo: མཐོང་རིས

en: Format
bo: རྣམ་གཞག

en: Text
bo: ཡི་གེ

en: Separator
bo: མཚམས་དབྱེ་བྱེད

en: Date format
bo: ཚེས་གྲངས་རྣམ་གཞག

en: Custom
bo: རང་བཟོས

en: Contains
bo: ཚུད་པ

en: Does not contain
bo: ཚུད་མེད་པ

en: Is equal to
bo: དེ་དང་འདྲ་མཉམ་ཡིན་པ

en: Is not equal to
bo: དེ་དང་འདྲ་མཉམ་མིན་པ

en: %time ago
bo: %time་འགོལ་ཟིན།

en: List type
bo: མིང་ཐོའི་རིགས

en: empty
bo: སྟོང་བ

en: contains
bo: ཚུད་པ

en: Ordered list
bo: གོ་རིམ་ཅན་གྱི་མིང་ཐོ

en: Unordered list
bo: གོ་རིམ་མེད་པའི་མིང་ཐོ

en: Time ago
bo: འགོར་ཟིན་པའི་དུས

en: Starts with
bo: འགོ་རྩོམ་བྱེད

en: Custom date format
bo: རང་བཟོས་ཀྱི་ཚེས་གྲངས་ཀྱི་རྣམ་གཞག

en: Is empty (NULL)
bo: སྟོང་བ་ཡིན་པ༼NULL༽

en: not empty
bo: སྟོང་བ་མིན་པ

en: Ends with
bo: མཇུག་རྫོགས་བྱེད་

en: Numeric
bo: ཨང་གྲངས

en: Contains any word
bo: ཚིག་འབྲུ་གང་རུང་ཞིག་ཚུད་ཡོད་པ

en: has word
bo: ཚིག་འབྲུ་ཡོད་པ

en: Contains all words
bo: ཚིག་འབྲུ་ཡོངས་ཚུད་ཡོད་པ

en: has all
bo: ཡོད་ཚད་ཚུད་ཡོད

en: begins
bo: འགོ་རྩོམ་པ

en: ends
bo: མཇུག་རྫོགས

en: Does not start with
bo: འགོ་འཛུགས་བྱེད་འདི་མིན་པ།

en: Does not end with
bo: མཇུག་རྫོགས་བྱེད་འདི་མིན་པ།

en: Length is shorter than
bo: རིང་ཚད་དེ་ལས་ཐུང་བ

en: shorter than
bo: དེ་ལས་ཐུང་བ

en: Length is longer than
bo: རིང་ཚད་དེ་ལས་རིང་བ

en: longer than
bo: དེ་ལས་རིང་བ

en: Is not empty (NOT NULL)
bo: སྟོང་བ་མིན་པ༼NOT NULL༽

en: %time hence
bo: %time་འགོ་བརྩམས་པ

en: Time hence
bo: འགོ་རྩོམ་པའི་དུས་ཚོད

en: Time span (future dates have "-" prepended)
bo: དུས་ཡུན༼མ་འོངས་པའི་ཚེས་གྲངས་ལ་- སྔོན་དུ་བཞག་ཡོད༽

en: Time span (past dates have "-" prepended)
bo: དུས་ཡུན༼འདས་པའི་ཚེས་གྲངས་ལ་- སྔོན་དུ་བཞག་ཡོད༽
