Views XML Backend (7.x-1.0-alpha3) - en to cs translation catalogue (44 entries)

en: Markup
cs: Značkování

en: Date
cs: Datum

en: Field
cs: Pole

en: Format
cs: Formát

en: Separator
cs: Oddělovač

en: Date format
cs: Formát data

en: Custom
cs: Vlastní

en: Contains
cs: Obsahuje

en: Does not contain
cs: Neobsahuje

en: Is equal to
cs: Je rovno

en: Is not equal to
cs: Není rovno

en: %time ago
cs: před %time

en: List type
cs: Typ seznamu

en: empty
cs: prázdné

en: contains
cs: obsahuje

en: Ordered list
cs: Číslovaný seznam

en: Unordered list
cs: Nečíslovaný seznam

en: Time ago
cs: Čas před

en: Starts with
cs: Začíná na

en: Custom date format
cs: Vlastní formát data

en: Is empty (NULL)
cs: Je prázdný (NULL)

en: not empty
cs: není prázdný

en: Ends with
cs: Končí na

en: Numeric
cs: Číselné

en: Time ago (with "ago" appended)
cs: Čas před (s připojeným „před“)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
cs: Časové rozpětí (s připojeným „před/od teď“)

en: Contains any word
cs: Obsahuje jakékoliv slovo

en: Contains all words
cs: Obsahuje všechna slova

en: has all
cs: obsahuje vše

en: begins
cs: začíná

en: ends
cs: končí

en: Short date format
cs: Krátký formát data

en: Medium date format
cs: Střední formát data

en: Long date format
cs: Dlouhý formát data

en: Length is shorter than
cs: Délka je kratší než

en: shorter than
cs: kratší než

en: Length is longer than
cs: Délka je delší než

en: longer than
cs: delší než

en: Is not empty (NOT NULL)
cs: Není prázdný (NOT NULL)

en: %time hence
cs: %time ode dneška

en: Time hence
cs: Čas od teď

en: Time hence (with "hence" appended)
cs: Čas od teď (s připojeným „od teď“)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
cs: Časové rozpětí (budoucí data mají předřazeno „-“)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
cs: Časové rozpětí (dřívější data mají předřazeno „-“)
