Views XML Backend (7.x-1.0-alpha3) - en to fa translation catalogue (37 entries)

en: Markup
fa: نشانه گذاری

en: Date
fa: تاریخ

en: Field
fa: فیلد

en: Views
fa: نماها

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: Text
fa: متن

en: Separator
fa: جداکننده

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: Custom
fa: سفارشی

en: Contains
fa: شاملِ

en: Does not contain
fa: شامل این مقدار نیست

en: Is equal to
fa: برابر است با

en: Is not equal to
fa: برابر نیست با

en: %time ago
fa: %time قبل

en: List type
fa: نوع فهرست

en: empty
fa: خالی

en: contains
fa: شامل

en: Ordered list
fa: لیست مرتب شده

en: Unordered list
fa: لیست نامرتب

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: Custom date format
fa: قالب سفارشی تاریخ

en: Is empty (NULL)
fa: خالی است (NULL)

en: not empty
fa: خالی نیست

en: Ends with
fa: تمام می‌شود با

en: Numeric
fa: عددی

en: Contains any word
fa: شامل هر یک از کلمات

en: has word
fa: شامل کلمه

en: Contains all words
fa: شامل تمام کلمات

en: Short date format
fa: شکل کوتاه تاریخ

en: Medium date format
fa: شکل متوسط تاریخ

en: Long date format
fa: شکل بلند تاریخ

en: Does not start with
fa: شروع نمی‌شود با

en: Does not end with
fa: تمام نمیشود با

en: Length is shorter than
fa: طول کمتر است از

en: shorter than
fa: کمتر از

en: Length is longer than
fa: طول بیشتر است از

en: Is not empty (NOT NULL)
fa: مقدار دارد
