Views XML Backend (7.x-1.0-alpha3) - en to fr translation catalogue (51 entries)

en: Markup
fr: Balisage

en: Field
fr: Champ

en: Views
fr: Vues

en: Text
fr: Texte

en: Separator
fr: Séparateur

en: Date format
fr: Format de date

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Contains
fr: Contient

en: Does not contain
fr: Ne contient pas

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is not equal to
fr: N'est pas égal à

en: %time ago
fr: Il y a %time

en: List type
fr: Type de liste

en: empty
fr: vide

en: contains
fr: contient

en: Ordered list
fr: Liste ordonnée

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: Time ago
fr: Il y a

en: Starts with
fr: Commence par

en: Custom date format
fr: Format de date personnalisé

en: Is empty (NULL)
fr: Est vide (NULL)

en: not empty
fr: non vide

en: Ends with
fr: Finit par

en: Numeric
fr: Numérique

en: Time ago (with "ago" appended)
fr: Temps relatif (avec "il y a" ajouté)

en: Time span (future dates start with - )
fr: Durée (les dates futures commencent par - )

en: Time span (with "ago/hence" appended)
fr: Durée (avec "il y a/dans" ajouté)

en: Contains any word
fr: Contient n'importe quel mot

en: has word
fr: contient le mot

en: Contains all words
fr: Contient tous les mots

en: has all
fr: contient tous

en: begins
fr: commence

en: ends
fr: finit

en: Short date format
fr: Format court des dates

en: Medium date format
fr: Format moyen des dates

en: Long date format
fr: Format long des dates

en: Does not start with
fr: Ne commence pas par

en: Does not end with
fr: Ne se termine pas par

en: Length is shorter than
fr: La longueur est plus petite que

en: shorter than
fr: plus petit que

en: Length is longer than
fr: La longueur est plus grande que

en: longer than
fr: plus grand que

en: Is not empty (NOT NULL)
fr: N'est pas vide (NOT NULL)

en: %time hence
fr: Dans %time

en: Time hence
fr: Durée relative

en: Time hence (with "hence" appended)
fr: Durée relative (avec "Il y a/dans" ajouté)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
fr: Durée (les dates futures ont un "-" en préfixe)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
fr: Durée (les dates passées ont un "-" en préfixe)

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago", enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
fr: Si "Personnalisé", consultez <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">la documentation PHP</a> pour les formats de date. Si "Temps relatif", saisissez le nombre d'unités de temps différentes à afficher, qui par défaut est 2.

en: Time span (past dates start with - )
fr: Laps de temps (les dates passées commencent par - )

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
fr: Si "Personnalisé", consulter <a href="http://fr.php.net/manual/fr/function.date.php" target="_blank">la documentation PHP</a> pour les formats de date. Sinon, saisir le nombre d'unités de temps différentes à afficher, fixé à 2 par défaut.
