Views XML Backend (7.x-1.0-alpha3) - en to gl translation catalogue (44 entries)

en: Markup
gl: Marcado

en: Date
gl: Data

en: Field
gl: Campo

en: Views
gl: Vistas

en: Format
gl: Formato

en: Text
gl: Texto

en: Separator
gl: Separador

en: Date format
gl: Formato de data

en: Custom
gl: Personalizado

en: Contains
gl: Contén

en: Does not contain
gl: Non contén

en: Is equal to
gl: É igual a

en: Is not equal to
gl: É diferente de

en: %time ago
gl: hai %time

en: List type
gl: Tipo de lista

en: empty
gl: baleiro

en: contains
gl: contén

en: Ordered list
gl: Lista ordenada

en: Unordered list
gl: Lista non ordenada

en: Time ago
gl: Tempo que pasou

en: Starts with
gl: Comeza con

en: Custom date format
gl: Formato personalizado de data

en: Is empty (NULL)
gl: Está baleiro (NULL)

en: not empty
gl: non baleiro

en: Ends with
gl: Remata en

en: Numeric
gl: Numérico

en: Time span (with "ago/hence" appended)
gl: Periodo de tempo (con "ago/hence" adxunto)

en: Contains any word
gl: Que conteña calqueira das palabras

en: has word
gl: ten palabra

en: Contains all words
gl: Contén todas as palabras

en: has all
gl: ten todas

en: begins
gl: comeza

en: ends
gl: remata

en: Short date format
gl: Formato curto de data

en: Medium date format
gl: Formato medio de data

en: Long date format
gl: Formato longo de data

en: Does not start with
gl: Non comeza con

en: not_begins
gl: non finaliza

en: Does not end with
gl: Non finaliza con

en: Length is shorter than
gl: A lonxitude é inferior a

en: shorter than
gl: menor que

en: Length is longer than
gl: A lonxitude é superior a

en: longer than
gl: maior que

en: Is not empty (NOT NULL)
gl: Non está baleiro (NOT NULL)
