Views XML Backend (7.x-1.0-alpha3) - en to hi translation catalogue (29 entries)

en: Markup
hi: मार्कअप

en: Date
hi: तारीख

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Views
hi: द्रश्य

en: Format
hi: प्रारूप

en: Text
hi: लेख

en: Separator
hi: पृथक्कारक

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Contains
hi: मे हैं

en: Does not contain
hi: शामिल नहीं है

en: Is equal to
hi: बराबर

en: Is not equal to
hi: समतुल्य नहीं

en: %time ago
hi: %time पहले

en: List type
hi: सूची प्रकार

en: empty
hi: खाली

en: contains
hi: शामिल हैं

en: Ordered list
hi: क्रमित सूची

en: Unordered list
hi: अव्यवस्थित सूची

en: Time ago
hi: पहले समय

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Custom date format
hi: अपने अनुसार तिथि प्रारूप

en: Ends with
hi: साथ समाप्त होता है

en: Numeric
hi: संख्यकिक

en: has word
hi: शब्द है

en: Contains all words
hi: सभी शब्द उपस्थित

en: begins
hi: शुरू होता है

en: Does not start with
hi: के साथ शुरू नहीं होता है

en: Does not end with
hi: के साथ समाप्त नहीं होता
