Views XML Backend (7.x-1.0-alpha3) - en to hu translation catalogue (52 entries)

en: Markup
hu: Jelölő

en: Date
hu: Dátum

en: Field
hu: Mező

en: Views
hu: Nézetek

en: Format
hu: Formátum

en: Text
hu: Szöveg

en: Separator
hu: Elválasztó

en: Date format
hu: Dátumformátum

en: Custom
hu: Egyéni

en: Contains
hu: Tartalmazza

en: Does not contain
hu: Nem tartalmazza

en: Is equal to
hu: Egyenlő

en: Is not equal to
hu: Nem egyenlő

en: %time ago
hu: %time óta

en: List type
hu: Lista típusa

en: empty
hu: üres

en: contains
hu: tartalmazza

en: Ordered list
hu: Sorszámozott lista

en: Unordered list
hu: Rendezetlen lista

en: Time ago
hu: Ennyi ideje

en: Starts with
hu: Ezzel kezdődik

en: Custom date format
hu: Egyéni dátum formátum

en: Is empty (NULL)
hu: Üres (NULL)

en: not empty
hu: nem üres

en: Ends with
hu: Így végződik

en: Numeric
hu: Szám

en: Time ago (with "ago" appended)
hu: Eltelt idő ("ennyi ideje:" előtaggal)

en: Time span (future dates start with - )
hu: Időtartam (a jövőbeli dátumok előtt „-” lesz)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
hu: Időtartam („ideje / múlva” hozzáfűzésével)

en: Contains any word
hu: Bármely szót tartalmazza

en: has word
hu: tartalmazza

en: Contains all words
hu: Tartalmaz minden szót

en: has all
hu: mindet tartalmazza

en: begins
hu: kezdődik

en: ends
hu: végződik

en: Short date format
hu: Rövid dátumforma

en: Medium date format
hu: Közepes dátumforma

en: Long date format
hu: Hosszú dátumforma

en: Does not start with
hu: Nem ezzel kezdődik

en: Does not end with
hu: Nem végződhet ezzel

en: Length is shorter than
hu: A hossz rövidebb, mint

en: shorter than
hu: rövidebb, mint

en: Length is longer than
hu: A hossz nagyobb, mint

en: longer than
hu: nagyobb, mint

en: Is not empty (NOT NULL)
hu: Nem üres (NOT NULL)

en: %time hence
hu: %time óta

en: Time hence
hu: Idő múlva

en: Time hence (with "hence" appended)
hu: Idő múlva („múlva” hozzáfűzésével)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
hu: Időtartam (jövőbeli dátumok elé „–” karakter kerül)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
hu: Időtartam (múltbeli dátumok elé "-" lesz illesztve)

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
hu: Ha „Egyéni”, akkor <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">a PHP dokumentáció</a> dátumformátumokra vonatkozó részében található további információ angol nyelven. Más esetben meg kell adni a megjelenítendő különböző időegységek számát. Ez alapértelmezés szerint 2.

en: Default namespace
hu: Alapértelmezett névtér
