Views XML Backend (7.x-1.0-alpha3) - en to it translation catalogue (50 entries)

en: Date
it: Data

en: Field
it: Campo

en: Views
it: Viste

en: Format
it: Formato

en: Text
it: Testo

en: Separator
it: Separatore

en: Date format
it: Formato data

en: Custom
it: Personalizzato

en: Contains
it: Contiene

en: Does not contain
it: Non contiene

en: Is equal to
it: È uguale a

en: Is not equal to
it: Non è uguale a

en: %time ago
it: %time fa

en: List type
it: Tipo di elenco

en: empty
it: vuoto

en: contains
it: contiene

en: Ordered list
it: Elenco ordinato

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: Time ago
it: Tempo fa

en: Starts with
it: Inizia con

en: Custom date format
it: Formato data personalizzato

en: Is empty (NULL)
it: È vuoto (NULL)

en: not empty
it: non vuoto

en: Ends with
it: Termina con

en: Numeric
it: Numerico

en: Time ago (with "ago" appended)
it: Tempo fa (aggiungendo "fa")

en: Time span (with "ago/hence" appended)
it: Lasso temporale (con "fa/da adesso" aggiunto in coda)

en: Contains any word
it: Contiene ogni parola

en: has word
it: ha la parola

en: Contains all words
it: Contiene tutte le parole

en: has all
it: ha tutte

en: begins
it: inizia

en: ends
it: termina

en: Short date format
it: Formato data breve

en: Medium date format
it: Formato data medio

en: Long date format
it: Formato data lungo

en: Does not start with
it: Non inizia per

en: Does not end with
it: Non finisce per

en: Length is shorter than
it: La lunghezza è minore di

en: shorter than
it: più corto di

en: Length is longer than
it: La lunghezza è maggiore di

en: longer than
it: più lungo di

en: Is not empty (NOT NULL)
it: Non è vuoto (NOT NULL)

en: %time hence
it: %time da adesso

en: Time hence
it: Tempo da adesso

en: Time hence (with "hence" appended)
it: Tempo da adesso (con "da adesso" aggiunto in coda)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
it: Lasso temporale (le date future hanno come prefisso "-")

en: Time span (past dates have "-" prepended)
it: Lasso temporale (le date passate hanno come prefisso "-")

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago", enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
it: Se "Personalizzato", consultare <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">la documentazione PHP</a> relativa ai formati della data. Se "Tempo trascorso", inserire il numero di unità temporali da visualizzare, di default 2.

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
it: Se si sceglie "Personalizzato", vedere <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">la documentazione PHP</a> per i formati data. Altrimenti, inserire il numero di unità di tempo da visualizzare, valore predefinito 2.
