Views XML Backend (7.x-1.0-alpha3) - en to ja translation catalogue (51 entries)

en: Markup
ja: マークアップ

en: Date
ja: 日付

en: Field
ja: フィールド

en: Views
ja: ビュー

en: Format
ja: フォーマット

en: Text
ja: テキスト

en: Separator
ja: セパレーター

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Custom
ja: カスタム

en: Contains
ja: 含む

en: Does not contain
ja: 含まない

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: %time ago
ja: %time 前

en: List type
ja: リスト形式

en: empty
ja: 空

en: contains
ja: 含む

en: Ordered list
ja: 順序付きリスト

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: Time ago
ja: 現在からの時間

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Custom date format
ja: 独自の日付表示形式

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: not empty
ja: 空ではない

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: Numeric
ja: 数値

en: Time ago (with "ago" appended)
ja: 現在からの時間（「～前」を付加）

en: Time span (future dates start with - )
ja: 経過時間（将来の日時はマイナス）

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ja: 経過時間（「～前 / ～後」を付加）

en: Contains any word
ja: いずれかの単語を含む

en: has word
ja: 単語がある

en: Contains all words
ja: すべての単語を含む

en: has all
ja: すべてを持つ

en: begins
ja: ～で始まる

en: ends
ja: ～で終わる

en: Short date format
ja: 日付の表示形式（短）

en: Medium date format
ja: 日付の表示形式（中）

en: Long date format
ja: 日付の表示形式（長）

en: Does not start with
ja: 次で始まらない

en: Does not end with
ja: 次で終わらない

en: Length is shorter than
ja: 長さが以下より短い

en: shorter than
ja: より短い

en: Length is longer than
ja: 長さが以下より長い

en: longer than
ja: より長い

en: Is not empty (NOT NULL)
ja: 空でない（NOT NULL）

en: %time hence
ja: %time 後

en: Time hence
ja: 経過時間

en: Time hence (with "hence" appended)
ja: 経過時間 ("経過"を追加)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
ja: 経過時間（未来の日時には前に "-" を付加）

en: Time span (past dates have "-" prepended)
ja: 経過時間（過去の日時には前に "-" を付加）

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
ja: 「カスタム」の場合の日付フォーマットについては <a href="http://us.php.net/manual/ja/function.date.php" target="_blank">PHP ドキュメント</a>をご覧ください。その他の場合は表示する時間単位の数を入力してください。デフォルトは 2 です。
