Views XML Backend (7.x-1.0-alpha3) - en to nl translation catalogue (55 entries)

en: Markup
nl: Opmaak

en: Date
nl: Datum

en: Field
nl: Veld

en: Views
nl: Overzichten

en: Format
nl: Opmaak

en: Text
nl: Tekst

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: Date format
nl: Datumnotatie

en: Custom
nl: Aangepast

en: Contains
nl: Bevat

en: Does not contain
nl: Bevat niet

en: Is equal to
nl: Is gelijk aan

en: Is not equal to
nl: Is niet gelijk aan

en: %time ago
nl: %time geleden

en: List type
nl: Lijsttype

en: empty
nl: leeg

en: contains
nl: bevat

en: Ordered list
nl: Geordende lijst

en: Unordered list
nl: Ongeordende lijst

en: Time ago
nl: Tijd geleden

en: Starts with
nl: Begint met

en: Custom date format
nl: Aangepaste datumnotatie

en: Is empty (NULL)
nl: Is leeg (NULL)

en: not empty
nl: niet leeg

en: Ends with
nl: Eindigt met

en: Numeric
nl: Numeriek

en: Time ago (with "ago" appended)
nl: Tijd geleden (met 'geleden' toegevoegd)

en: Time span (future dates start with - )
nl: Tijdspanne (toekomstige data vooraf laten gaan door - )

en: Time span (with "ago/hence" appended)
nl: Tijdsduur (met 'geleden/over' toegevoegd)

en: Contains any word
nl: Bevat een van de woorden

en: has word
nl: bevat het woord

en: Contains all words
nl: Bevat alle woorden

en: has all
nl: bevat alle

en: begins
nl: begint

en: ends
nl: eindigt

en: Short date format
nl: Opmaak korte datum

en: Medium date format
nl: Opmaak middellange datum

en: Long date format
nl: Opmaak lange datum

en: Does not start with
nl: Begint niet met

en: not_begins
nl: begint niet

en: Does not end with
nl: Eindigt niet met

en: not_ends
nl: eindigt niet

en: Length is shorter than
nl: De lengte is korter dan

en: shorter than
nl: korter dan

en: Length is longer than
nl: De lengte is langer dan

en: longer than
nl: langer dan

en: Is not empty (NOT NULL)
nl: Is niet leeg (NOT NULL)

en: %time hence
nl: over %time

en: Time hence
nl: Resterende tijd

en: Time hence (with "hence" appended)
nl: Resterende tijd (voorafgegaan door 'over')

en: Time span (future dates have "-" prepended)
nl: Tijdsduur (datums in de toekomst worden voorafgegaan door '-')

en: Time span (past dates have "-" prepended)
nl: Tijdsduur (datums in het verleden worden voorafgegaan door '-')

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago", enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
nl: Bij 'Aangepast', zie <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">de PHP-documentatie</a> voor datumnotaties. Bij 'Tijd geleden', geef het aantal tijdseenheden aan voor de weergave, standaard is dit 2.

en: Time span (past dates start with - )
nl: Tijdspanne (data uit het verleden vooraf laten gaan door - )

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
nl: Indien 'aangepast', zie <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">de PHP documentatie</a> voor datumindelingen. Zo niet, geef het aantal verschillende tijdseenheden op om weer te geven (standaard 2).
