Views XML Backend (7.x-1.0-alpha3) - en to ru translation catalogue (56 entries)

en: Markup
ru: Разметка

en: Date
ru: Дата

en: Field
ru: Поле

en: Views
ru: Представление

en: Format
ru: Формат

en: Text
ru: Текст

en: Separator
ru: Разделитель

en: Date format
ru: Формат даты

en: Custom
ru: Собственная

en: Contains
ru: Содержит

en: Does not contain
ru: Не содержит

en: Is equal to
ru: Равно

en: Is not equal to
ru: Не равно

en: %time ago
ru: %time назад

en: List type
ru: Тип списка

en: empty
ru: пусто

en: contains
ru: содержит

en: Ordered list
ru: Пронумерованный список

en: Unordered list
ru: Маркированный список

en: Time ago
ru: В прошлом

en: Starts with
ru: Начинается с

en: Custom date format
ru: Пользовательский формат даты

en: Is empty (NULL)
ru: Пустое (NULL)

en: not empty
ru: не пусто

en: Ends with
ru: Заканчивается на

en: Numeric
ru: Числовая

en: Time ago (with "ago" appended)
ru: Время назад ("назад" будет добавлено)

en: Time span (future dates start with - )
ru: Временной интервал (будущие даты начинаются с -)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ru: Временной диапазон (с добавленным "назад/с этого момента")

en: Contains any word
ru: Содержит любое слово

en: has word
ru: содержит слово

en: Contains all words
ru: Содержит все слова

en: has all
ru: содержит все

en: begins
ru: начинается

en: ends
ru: оканчивается

en: Short date format
ru: Краткий формат даты

en: Medium date format
ru: Средний формат даты

en: Long date format
ru: Полный формат даты

en: Does not start with
ru: Не начинается с

en: Does not end with
ru: Не заканчивается на

en: Length is shorter than
ru: Длина короче, чем

en: shorter than
ru: короче, чем

en: Length is longer than
ru: Длина которого более

en: longer than
ru: больше чем

en: Is not empty (NOT NULL)
ru: Не пустое (NOT NULL)

en: %time hence
ru: %time с этих пор

en: Time hence
ru: Отсчёт отсюда

en: Time hence (with "hence" appended)
ru: Отсчёт отсюда (с добавлением «отсюда»)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
ru: Диапазон времени (к будущим датам добавляется '-')

en: Time span (past dates have "-" prepended)
ru: Диапазон времени (к прошлым датам добавляется '-')

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
ru: Если выбран вариант «Пользовательский», см. <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">документы PHP</a> для форматов дат. В противном случае введите количество отображаемых единиц времени, которое по умолчанию равно 2.

en: Date in the XML file.
ru: Дата в XML файле.

en: Local file not found.
ru: Локальный файл не найден.

en: HTTP response: %error. URI: %uri
ru: HTTP ответ: %error. URI: %uri

en: Show XML errors
ru: Показать ошибки XML

en: XPath settings
ru: Настройки XPath
