Views XML Backend (7.x-1.0-alpha3) - en to sv translation catalogue (53 entries)

en: Markup
sv: Uppmärkning

en: Date
sv: Datum

en: Field
sv: Fält

en: Views
sv: Vyer

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Date format
sv: Datumformat

en: Custom
sv: Anpassad

en: Contains
sv: Innehåller

en: Does not contain
sv: Innehåller inte

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: %time ago
sv: %time sedan

en: List type
sv: Typ av lista

en: empty
sv: tom

en: contains
sv: innehåller

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

en: Unordered list
sv: Punktlista

en: Time ago
sv: Tid sedan

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Custom date format
sv: Anpassat datumformat

en: Is empty (NULL)
sv: Är tom (INNEHÅLLSLÖS)

en: not empty
sv: inte tom

en: Ends with
sv: Slutar med

en: Numeric
sv: Numerisk

en: Time ago (with "ago" appended)
sv: Tid sedan (med "sedan" tillagt)

en: Time span (future dates start with - )
sv: Tidsintervall (framtida datum startar med -)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
sv: Tidsintervall (med "sedan/från nu" tillagt)

en: Contains any word
sv: Innehåller vilket ord som helst

en: has word
sv: har ord

en: Contains all words
sv: Innehåller alla ord

en: has all
sv: har alla

en: begins
sv: börjar

en: ends
sv: slutar

en: Short date format
sv: Kort datumformat

en: Medium date format
sv: Mellanlångt datumformat

en: Long date format
sv: Långt datumformat

en: Does not start with
sv: Som inte börjar med

en: not_begins
sv: Börjar inte med

en: Does not end with
sv: Slutar inte med

en: not_ends
sv: Slutar inte med

en: Length is shorter than
sv: Längden är kortare än

en: shorter than
sv: kortare än

en: Length is longer than
sv: Längden är längre än

en: longer than
sv: längre än

en: Is not empty (NOT NULL)
sv: Är inte tom (INTE INNEHÅLLSLÖST)

en: %time hence
sv: %time från nu

en: Time hence
sv: Tid från nu

en: Time hence (with "hence" appended)
sv: Tid från nu (med "från nu" tillagt efter)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
sv: Tidsintervall (framtida datum har "-" tillagt före)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
sv: Tidsintervall (tidigare datum har "-" tillagt före)

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago", enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
sv: Om "Anpassad", se <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">PHP:s dokumentation</a> för datumformat. Om "Tid sedan", ange det antal av olika tidsenheter att visa, vilket som förvalt är 2.

en: Time span (past dates start with - )
sv: Tidsintervall (tidigare datum börjar med "-")

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
sv: Om "Anpassad", se <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">PHP:s dokumentation</a> för datumformat. Annars skriver du in det antal olika tidsenheter att visa, vilket som förvalt är två.
