Views XML Backend (7.x-1.0-alpha3) - en to uk translation catalogue (56 entries)

en: Markup
uk: Розмітка

en: Date
uk: Дата

en: Field
uk: Поле

en: Views
uk: Види

en: Format
uk: Формат

en: Text
uk: Текст

en: Separator
uk: Розділювач

en: Date format
uk: Формат дати

en: Custom
uk: Власний

en: Contains
uk: Містить

en: Does not contain
uk: Не містить

en: Is equal to
uk: Є рівним

en: Is not equal to
uk: Не є рівним

en: %time ago
uk: %time тому

en: List type
uk: Тип списку

en: empty
uk: порожньо

en: contains
uk: містить

en: Ordered list
uk: Нумерований список

en: Unordered list
uk: Ненумерований список

en: Time ago
uk: Час тому

en: Starts with
uk: Починається з

en: Custom date format
uk: Власний формат дати

en: Is empty (NULL)
uk: Порожнє (NULL)

en: not empty
uk: не порожнє

en: Ends with
uk: Закінчується на

en: Numeric
uk: Числовий

en: Time ago (with "ago" appended)
uk: Час тому (з додаванням "тому")

en: Time span (with "ago/hence" appended)
uk: Проміжок часу (з додаванням "тому/віднині")

en: Contains any word
uk: Містить будь-яке слово

en: has word
uk: містить слово

en: Contains all words
uk: Містить всі слова

en: has all
uk: містить всі

en: begins
uk: починається

en: ends
uk: закінчується

en: Short date format
uk: Короткий формат дати

en: Medium date format
uk: Середній формат дати

en: Long date format
uk: Довгий формат дати

en: Does not start with
uk: Не починається з

en: Does not end with
uk: Не завершується на

en: Length is shorter than
uk: Довжина менша ніж

en: shorter than
uk: коротший ніж

en: Length is longer than
uk: Довжина більша ніж

en: longer than
uk: довший ніж

en: Is not empty (NOT NULL)
uk: Не порожнє (NOT NULL)

en: %time hence
uk: %time віднині

en: Time hence
uk: Час віднині

en: Time hence (with "hence" appended)
uk: Час віднині (з додаванням "віднині")

en: Time span (future dates have "-" prepended)
uk: Проміжок часу (до майбутніх дат додається попереду "+")

en: Time span (past dates have "-" prepended)
uk: Проміжок часу (до минулих дат додається попереду "-")

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
uk: Якщо "Власний", інформацію про формати дати дивіться у <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">документації PHP</a>. Інакше, введіть кількість відображуваних різних одиниць часу, яка за промовчанням становить 2.

en: Custom separator
uk: Власний роздільник

en: Date in the XML file.
uk: Дата у файлі XML.

en: Local file not found.
uk: Локальний файл не знайдено.

en: HTTP response: %error. URI: %uri
uk: HTTP-відповідь: %error. URI: %uri

en: Show XML errors
uk: Показати помилки XML

en: XPath settings
uk: Налаштування XPath
