Views XML Backend (7.x-1.0-alpha4) - en to da translation catalogue (44 entries)

en: Date
da: Dato

en: Field
da: Felt

en: Text
da: Tekst

en: Separator
da: Skilletegn

en: Date format
da: Datoformat

en: Custom
da: Tilpasset

en: Contains
da: Indeholder

en: Does not contain
da: Indholder ikke

en: Is equal to
da: Er lig med

en: Is not equal to
da: Er ikke lig med

en: %time ago
da: %time siden

en: List type
da: Listetype

en: empty
da: tom

en: contains
da: indeholder

en: Ordered list
da: Ordnet liste

en: Unordered list
da: Uordnet liste

en: Time ago
da: Tid siden

en: Starts with
da: Starter med

en: Custom date format
da: Tilpasset datoformat

en: Is empty (NULL)
da: Er tom (NULL)

en: not empty
da: ikke tom

en: Ends with
da: Ender med

en: Numeric
da: Numerisk

en: Time ago (with "ago" appended)
da: Tid siden (med "siden" tilføjet)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
da: Tidsrum (med "siden/fra nu af" tilføjet)

en: Contains any word
da: Indeholder ethvert ord

en: has word
da: har ord

en: Contains all words
da: Indeholder alle ord

en: has all
da: har alle

en: begins
da: begynder

en: ends
da: ender

en: Does not start with
da: Starter ikke med

en: Does not end with
da: Slutter ikke med

en: Length is shorter than
da: Længden er kortere end

en: shorter than
da: kortere end

en: Length is longer than
da: Længden er længere end

en: longer than
da: længere end

en: Is not empty (NOT NULL)
da: Er ikke tom (NOT NULL)

en: %time hence
da: %time siden

en: Time hence
da: Tid siden

en: Time hence (with "hence" appended)
da: Tid siden (med "siden" til sidst)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
da: Tid siden (fremtidige datoer har "-" foran)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
da: Tid

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
da: Hvis du vælger "Brugerdefineret", bør du læse <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">PHP dokumentationen</a> om datoformater. Ellers skal du indtaste antallet af forskellige tidsenheder der skal vises (standardværdien er 2).
