Views XML Backend (7.x-1.0-alpha4) - en to he translation catalogue (36 entries)

en: Markup
he: מרקאפ

en: Date
he: תאריך

en: Field
he: שדה

en: Views
he: היבטים

en: Format
he: פורמט

en: Text
he: טקסט

en: Separator
he: מפריד

en: Date format
he: תבנית תאריך

en: Custom
he: מותאם

en: Contains
he: מכיל

en: Does not contain
he: לא מסתיים ב

en: Is equal to
he: שווה ל

en: Is not equal to
he: לא שווה ל

en: %time ago
he: לפני %time

en: List type
he: סוג רשימה

en: empty
he: ריק

en: contains
he: מכיל

en: Ordered list
he: רשימה מסודרת

en: Unordered list
he: רשימה לא מסודרת

en: Time ago
he: לפני כמה זמן

en: Starts with
he: מתחיל ב

en: Custom date format
he: תבנית תאריך מותאמת אישית

en: Is empty (NULL)
he: ריק (NULL)

en: not empty
he: לא ריק

en: Ends with
he: מסתיים ב

en: Numeric
he: מספרי

en: Time ago (with "ago" appended)
he: לפני זמן (עם הקידומת "לפני" )

en: Time span (with "ago/hence" appended)
he: טווח זמן (עם הסיומת "לפני/מעתה")

en: Contains any word
he: מכיל כל מילה

en: has word
he: יש מילה

en: Contains all words
he: מכיל את כל המילים

en: has all
he: יש את כל

en: begins
he: מתחיל

en: ends
he: מסתיים

en: Is not empty (NOT NULL)
he: לא ריק, מכיל ערך כלשהו (NOT NULL)

en: %time hence
he: %time לכן
