Views XML Backend (7.x-1.0-alpha4) - en to id translation catalogue (43 entries)

en: Markup
id: Penanda

en: Date
id: Tanggal

en: Field
id: Bidang

en: Views
id: View

en: Text
id: Teks

en: Separator
id: Pemisah

en: Date format
id: Format tanggal

en: Custom
id: Tersuai

en: Contains
id: Mengandung

en: Does not contain
id: Tidak mengandung

en: Is equal to
id: Sama dengan

en: Is not equal to
id: Tidak sama dengan

en: %time ago
id: %time lalu

en: List type
id: Jenis daftar

en: empty
id: kosong

en: contains
id: mengandung

en: Ordered list
id: Daftar terurut

en: Unordered list
id: Daftar tidak urut

en: Time ago
id: Waktu lalu

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Custom date format
id: Format tanggal kustom

en: Is empty (NULL)
id: adalah kosong (NULL)

en: not empty
id: tidak kosong

en: Ends with
id: Diakhiri dengan

en: Numeric
id: Bersifat Angka

en: Time ago (with "ago" appended)
id: Waktu lalu (dengan "lalu" ditambahkan)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
id: Rentang waktu (dengan "lalu/dari" ditambahkan)

en: Contains any word
id: Mengandung kata

en: has word
id: mengandung kata

en: Contains all words
id: mengandung semua kata

en: has all
id: mengandung semua

en: begins
id: mulai

en: ends
id: diakhiri

en: Does not start with
id: Jangan mulai dengan

en: Does not end with
id: Tidak diakhiri dengan

en: Length is shorter than
id: Panjangnya lebih pendek dari

en: shorter than
id: lebih pendek dari

en: Length is longer than
id: Panjangnya lebih panjang dari

en: longer than
id: lebih panjang dari

en: Is not empty (NOT NULL)
id: tidak kosong (Not Null)

en: %time hence
id: %time lalu

en: Time hence
id: Waktu lalu

en: Time hence (with "hence" appended)
id: Waktu lalu (dengan "lalu" ditambahkan)
