Views XML Backend (7.x-1.0-alpha4) - en to oc translation catalogue (44 entries)

en: Date
oc: Data

en: Field
oc: Camp

en: Views
oc: Vistas

en: Text
oc: Tèxte

en: Separator
oc: Separador

en: Date format
oc: Format de data

en: Custom
oc: Personalizat

en: Contains
oc: Conten

en: Does not contain
oc: Conten pas

en: Is equal to
oc: Es egal a

en: Is not equal to
oc: Es pas egal a

en: %time ago
oc: I a %time

en: List type
oc: Tipe de lista

en: empty
oc: vide

en: contains
oc: cont=en

en: Ordered list
oc: Lista triada

en: Unordered list
oc: Lista pas triada

en: Time ago
oc: Il y a

en: Starts with
oc: Commence per

en: Custom date format
oc: Format de data personalizat

en: Is empty (NULL)
oc: Es vide (NULL)

en: not empty
oc: non vide

en: Ends with
oc: Finit per

en: Time ago (with "ago" appended)
oc: Temps relatiu (amb "il y a" apondut)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
oc: Durada (amb "il y a/dans" apondut)

en: Contains any word
oc: Contient n'importe quel mot

en: has word
oc: contient lo mot

en: Contains all words
oc: Contient totes los mots

en: has all
oc: contient tous

en: begins
oc: commence

en: ends
oc: finit

en: Does not start with
oc: Ne commence pas per

en: Does not end with
oc: S'acaba pas per

en: Length is shorter than
oc: La longor es mai pichona que

en: shorter than
oc: mai pichon que

en: Length is longer than
oc: La longor es mai granda que

en: longer than
oc: mai grand que

en: Is not empty (NOT NULL)
oc: Es pas void (NOT NULL)

en: %time hence
oc: Dins %time

en: Time hence
oc: Temps relatiu

en: Time hence (with "hence" appended)
oc: Temps relatiu (amb "d'ici/dans" apondut)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
oc: Durada (las datas venentas an un "-" en prefix)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
oc: Durada (las datas passadas an un "-" en prefix)

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
oc: Se "Personalizat", consultar <a href="http://fr.php.net/manual/fr/function.date.php" target="_blank">la documentacion PHP</a> per los formats de data. Siquenon, sasir lo nombre d'unitats de temps diferentas a afichar, fixé a 2 per defaut.
