Views XML Backend (7.x-1.0-alpha4) - en to ro translation catalogue (44 entries)

en: Markup
ro: Cod HTML

en: Date
ro: Data

en: Field
ro: Câmp

en: Views
ro: Vizualizări

en: Date format
ro: Format dată

en: Custom
ro: Personalizat

en: Contains
ro: Conține

en: Does not contain
ro: Nu conţine

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Is not equal to
ro: Nu este egal cu

en: %time ago
ro: %time în urmă

en: List type
ro: Tip listă

en: empty
ro: gol

en: contains
ro: conţine

en: Ordered list
ro: Listă ordonată

en: Unordered list
ro: Listă neordonată

en: Time ago
ro: Timp în urmă

en: Starts with
ro: Începe cu

en: Custom date format
ro: Format de dată personalizat

en: Is empty (NULL)
ro: Este gol (NULL)

en: not empty
ro: nu este gol

en: Ends with
ro: Se termină cu

en: Time ago (with "ago" appended)
ro: Timp în urmă (cu "în urmă" adăugat)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ro: Perioadă de timp (cu "în urmă/de aici" atașat)

en: Contains any word
ro: Conţine orice cuvânt

en: has word
ro: are cuvântul

en: Contains all words
ro: Conţine toate cuvintele

en: has all
ro: are toate

en: begins
ro: începe

en: ends
ro: sfârşeşte

en: !has
ro: !are

en: Does not start with
ro: Nu începe cu

en: Does not end with
ro: Nu se termină cu

en: Length is shorter than
ro: Lungimea este mai scurtă decât

en: shorter than
ro: mai scurt decât

en: Length is longer than
ro: Lungimea este mai lungă decât

en: longer than
ro: mai lung decât

en: Is not empty (NOT NULL)
ro: Nu este gol (NOT NULL)

en: %time hence
ro: %time de aici înainte

en: Time hence
ro: Timp de aici înainte

en: Time hence (with "hence" appended)
ro: Timp de aici înainte (cu "de aici înainte" anexat)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
ro: Perioadă de timp (datele din viitor au "-" prefixat)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
ro: Perioadă de timp (datele din trecut au "-" prefixat)

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
ro: Dacă este "Personalizat", vedeți <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">documentele PHP</a> pentru fomate de date. În caz contrar, introduceți numărul unităților de timp diferite ce va fi afișat, care implicit este 2.
