Views XML Backend (7.x-1.0-alpha4) - en to tr translation catalogue (49 entries)

en: Markup
tr: Biçim

en: Date
tr: Tarih

en: Field
tr: Alan

en: Views
tr: Görünümler

en: Format
tr: Biçim

en: Text
tr: Metin

en: Separator
tr: Ayraç

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Custom
tr: Özel

en: Contains
tr: İçerir

en: Does not contain
tr: İçermeyen

en: Is equal to
tr: eşittir

en: Is not equal to
tr: Eşit değildir

en: %time ago
tr: %time önce

en: List type
tr: Liste tipi

en: empty
tr: boş

en: contains
tr: içeriyor

en: Ordered list
tr: Sıralı liste

en: Unordered list
tr: Sıralanmamış liste

en: Time ago
tr: Zaman önce

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Custom date format
tr: Özelleştirilmiş tarih biçimi

en: Is empty (NULL)
tr: Boştur (NULL)

en: not empty
tr: boş değil

en: Ends with
tr: İle biten

en: Numeric
tr: Sayısal

en: Time ago (with "ago" appended)
tr: Zaman önce (sonuna "önce" eklenmiş olarak)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
tr: Zaman aralığı (sonuna "önce/dolayı" eklenmiş olarak)

en: Contains any word
tr: Sözcüklerden herhangi birini içerir

en: has word
tr: içinde şu sözcük olan:

en: Contains all words
tr: Tüm sözcükleri içerir

en: has all
tr: tümü olan:

en: begins
tr: başlangıcı

en: ends
tr: bitişi

en: Does not start with
tr: İle başlamayan

en: not_begins
tr: bununla_başlamaz

en: Does not end with
tr: İle bitmeyen

en: not_ends
tr: bununla_bitmez

en: Length is shorter than
tr: Uzunluğu bundan kısa olan

en: shorter than
tr: daha kısa

en: Length is longer than
tr: Uzunluğu bundan uzun olan

en: longer than
tr: Büyüktür

en: Is not empty (NOT NULL)
tr: Boş değildir (NOT NULL)

en: %time hence
tr: %time zamanından itibaren

en: Time hence
tr: Zamandan itibaren

en: Time hence (with "hence" appended)
tr: Belirli bir zamandan itibaren (sonuna "itibaren" eklenmiş olarak)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
tr: Zaman aralığı (ilerideki tarihlerin başına "-" eklenir)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
tr: Zaman aralığı (geçmişteki tarihlerin başına "-" eklenir)

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
tr: "Özel" olursa, tarih biçimleri için <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">PHP belgelerine</a> bakın. Aksi takdirde, görüntülenecek farklı zaman birimlerinin sayısını girin; varsayılan olarak 2'dir.
