Views XML Backend (7.x-1.0-alpha4) - en to pt translation catalogue (48 entries)

en: Markup
pt: Marcação

en: Date
pt: Data

en: Field
pt: Campo

en: Format
pt: Formato

en: Text
pt: Texto

en: Separator
pt: Separador

en: Date format
pt: Formato da data

en: Custom
pt: Personalizado

en: Contains
pt: Contendo

en: Does not contain
pt: Não contém

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is not equal to
pt: É diferente de

en: %time ago
pt: %time atrás

en: List type
pt: Tipo de lista

en: empty
pt: vazio

en: contains
pt: contendo

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não-ordenada

en: Time ago
pt: Tempo decorrido

en: Starts with
pt: Começa com

en: Custom date format
pt: Formato de data personalizado

en: Is empty (NULL)
pt: É vazio (NULL)

en: not empty
pt: não vazio

en: Ends with
pt: Termina com

en: Numeric
pt: Numérico

en: Time ago (with "ago" appended)
pt: Tempo decorrido (com "atrás" incluído no final)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
pt: Intervalo de tempo (com "a partir de / atrás" incluído)

en: Contains any word
pt: Contém qualquer uma das palavras

en: has word
pt: tem a palavra

en: Contains all words
pt: Contém todas as palavras

en: has all
pt: tem todas

en: begins
pt: começa com

en: ends
pt: termina com

en: Does not start with
pt: Não começa com

en: not_begins
pt: nao_comeca

en: Does not end with
pt: Não termina com

en: not_ends
pt: nao_termina

en: Length is shorter than
pt: O comprimento é menor que

en: shorter than
pt: menor que

en: Length is longer than
pt: O comprimento é maior que

en: longer than
pt: maior que

en: Is not empty (NOT NULL)
pt: Não é vazio (NOT NULL)

en: %time hence
pt: Desde %time

en: Time hence
pt: A partir de

en: Time hence (with "hence" appended)
pt: A partir de (com "a partir de" incluso)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
pt: Intervalo de tempo (datas futuras têm "-" antes)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
pt: Intervalo de tempo (datas passadas têm "-" antes)

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
pt: Se "Personalizado", veja <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">os documentos PHP</a> para formatos de data. Caso contrário, insira o número de unidades de tempo diferentes a serem exibidas, sendo 2 o padrão.
