Virtual Field (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (15 entries)

en: Label
it: Etichetta

en: Fields
it: Campi

en: Your settings have been saved.
it: Le tue impostazioni sono state salvate.

en: - Select a field type -
it: - Seleziona un tipo di campo -

en: - Select a widget -
it: - Seleziona un widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
it: Nome del campo (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
it: Tipo di dati da memorizzare.

en: Form element to edit the data.
it: Elemento form per modificare i dati.

en: There was a problem creating field %label: @message.
it: Si è verificato un problema durante la creazione del campo %label: @message.

en: Weight for new field
it: Peso del nuovo campo

en: New field name
it: Nome del nuovo campo

en: New field label
it: Etichetta del nuovo campo

en: Parent for new field
it: Genitore per il nuovo campo

en: Type of new field
it: Tipo del nuovo campo

en: Widget for new field
it: Widget per il nuovo campo
