Virtual Roles (7.x-1.0) - en to fr translation catalogue (10 entries)

en: Remove
fr: Retirer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Role
fr: Rôle

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fr: Saisissez une page par ligne sous la forme de chemins Drupal. Le caractère '*' est un joker. Saisissez par exemple %blog pour la page des blogs et %blog-wildcard pour chaque blog personnel. %front est la page d'accueil.

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
fr: Si le mode PHP est sélectionné, saisissez le code PHP entre %php. Notez que l'exécution de code PHP incorrect peut complètement bloquer votre site Drupal.

en: Context
fr: Contexte
