Virtual Roles (7.x-1.0) - en to id translation catalogue (10 entries)

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Remove
id: Hapus

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Weight
id: Bobot

en: Settings
id: Pengaturan

en: Role
id: Peran

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Masukkan satu halaman per baris sebagai path Drupal. Karakter '*' digunakan untuk kecocokan sembaran. Misalnya path untuk blog adalah %blog dan %blog-wildcard untuk semua blog pribadi. %front adalah untuk halaman depan.

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
id: Jika mode-PHP dipilih, masukkan kode PHP anda di antara %php. Memasukkan kode PHP yang tidak benar bisa merusak situs Drupal anda.

en: Context
id: Kontek
