Visual select file (7.x-1.6-beta1) - en to fr translation catalogue (26 entries)

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Cancel
fr: Annuler

en: File
fr: Fichier

en: Save
fr: Enregistrer

en: Upload
fr: Transférer

en: Fields
fr: Champs

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Add file
fr: Ajouter un fichier

en: Allowed file extensions
fr: Extensions de fichier autorisées

en: !name field is required.
fr: Le champ !name est requis.

en: Maximum upload size
fr: Taille maximale de transfert

en: Go back
fr: Retour

en: File directory
fr: Répertoire du fichier

en: Formatter
fr: Outil de mise en forme

en: Link to
fr: Lien vers

en: Upload destination
fr: Destination pour le transfert

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
fr: Sélectionnez où les fichiers finaux doivent être stockés. Le stockage privé de fichier pose beaucoup plus de contraintes que le stockage public, mais permet un accès restreint aux fichiers pour ce champ.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
fr: Sous-répertoire optionnel dans le répertoire de transfert où les fichiers seront stockés. Ne pas inclure de slash avant ou après.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
fr: Saisissez une valeur comme "512" (octets), "80 KB" (kilo octets) ou "50 MB" (méga octets) pour restreindre la taille de fichier autorisée. Si ce champ est laissé vide, la taille du fichier ne sera limitée que par la taille maximale de transfert de PHP (limite actuelle <strong>%limit</strong>).

en: The file referenced by the !name field does not exist.
fr: Le fichier référencé par le champ !name n'existe pas.

en: Image style
fr: Style d'image

en: - Choose -
fr: - Choisir -

en: Upload files
fr: Transférer des fichiers

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fr: Séparer les extensions avec un espace ou une virgule sans inclure le point.

en: Choose file
fr: Choisir un fichier

en: Manual crop
fr: Recadrage manuel
