Visual select file (7.x-1.6-beta1) - en to it translation catalogue (24 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Cancel
it: Annulla

en: Image
it: Immagine

en: Save
it: Salva

en: Upload
it: Carica

en: Fields
it: Campi

en: Overridden
it: Variato manualmente

en: Original
it: Originale

en: Add file
it: Aggiungi file

en: Allowed file extensions
it: Estensioni file consentite

en: !name field is required.
it: Il campo !name è obbligatorio

en: Maximum upload size
it: Dimensione massima caricamento

en: Go back
it: Indietro

en: File directory
it: Cartella file

en: Formatter
it: Formattatore

en: Upload destination
it: Destinazione file caricati

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
it: Seleziona dove i file dovranno essere memorizzati. I file privati hanno un costo di gestione maggiore ma permettono l'accesso limitato ai file memorizzati in questo campo.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
it: Sottocartella opzionale all'interno della destinazione del file da caricare. Non includere slash iniziali o finali.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
it: Inserire un valore del tipo "512" (byte), "80 KB" (kilobyte) opure "50 MB" (megabyte) in modo da limitare la dimensione permessa. Se il campo viene lasciato vuoto la dimensione verrà limitata solo dalle impostazioni PHP (limite attuale <strong>%limit</strong>).

en: The file referenced by the !name field does not exist.
it: Il file a cui fa riferimento il campo !name non esiste.

en: Image style
it: Stile immagine

en: - Choose -
it: - Scegliere -

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
it: Separa le estensioni con uno spazio o una virgola e non includere il punto iniziale.

en: Choose file
it: Scegli file
