Visual select file (7.x-1.6-beta1) - en to pt translation catalogue (26 entries)

en: User interface
pt: Interface de usuário

en: Cancel
pt: Cancelar

en: File
pt: Arquivo

en: Image
pt: Imagem

en: Save
pt: Salvar

en: Upload
pt: Carregar

en: Fields
pt: Campos

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: Add file
pt: Adicionar arquivo

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de arquivo permitidas

en: !name field is required.
pt: O campo !name é obrigatório.

en: Maximum upload size
pt: Tamanho máximo para upload

en: Go back
pt: Voltar

en: File directory
pt: Diretório de arquivos

en: Formatter
pt: Formatador

en: Upload a file
pt: Enviar um arquivo

en: Upload destination
pt: Destino do upload

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
pt: Selecione onde os arquivos finais devem ser armazenados. O armazenamento de arquivos privados tem um custo computacional significativamente maior do que o de arquivos públicos, mas permite acesso restrito a arquivos neste campo.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
pt: Subpasta opcional dentro do destino de upload onde os arquivos serão armazenados. Não incluir barras anterior ou posterior.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
pt: Insira valores como "512" (bytes), "880 KB" (kilobytes) ou "50 MB" (megabytes) para restringir os tamanhos dos arquivos. Se deixado em branco, o limite será definido pela capacidade máxima de upload do PHP (atualmente é <strong>%limit</strong>).

en: The file referenced by the !name field does not exist.
pt: O arquivo referenciado pelo campo !name não existe.

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: - Choose -
pt: - Escolha -

en: Upload files
pt: Carregar arquivos

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
pt: Separe as extensões com espaço ou vírgula e não inclua ponto final.

en: Manual crop
pt: Corte manual
