Volunteer Rally (7.x-1.0-alpha3) - en to it translation catalogue (30 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Register
it: Registrati

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Address
it: Indirizzo

en: Code
it: Codice

en: Log in
it: Accedi

en: Both
it: Entrambi

en: Features
it: Funzionalità

en: Date/time
it: Data/ora

en: Log out
it: Esci

en: Content top
it: Parte superiore del contenuto

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: About
it: Informazioni

en: Content bottom
it: Parte inferiore del contenuto

en: Search this site
it: Cerca nel sito

en: User account
it: Profilo utente

en: First sidebar
it: Prima barra laterale

en: Second sidebar
it: Seconda barra laterale

en: Main menu
it: Menu principale

en: Navigation bar
it: Barra di navigazione

en: Highlighted content
it: Contenuto evidenziato

en: Submitted by !username on !datetime
it: Inviato da !username il !datetime

en: Secondary menu
it: Menu secondario

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
it: Il menu <em>Utente</em> contiene collegamenti relativi al profilo utente, così come il collegamento per la disconnessione.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Capacity
it: Capacità posti
