Volunteer Rally (7.x-1.0-alpha3) - en to fr translation catalogue (32 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Register
fr: S'inscrire

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Address
fr: Adresse

en: Log in
fr: Se connecter

en: Both
fr: Les deux

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Date/time
fr: Date/heure

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Content top
fr: Haut de contenu

en: Unpublished
fr: Non publié

en: About
fr: À propos

en: Content bottom
fr: Bas de contenu

en: Search this site
fr: Chercher dans ce site

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: First sidebar
fr: Première barre latérale

en: Second sidebar
fr: Seconde barre latérale

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Background image
fr: Image d'arrière-plan

en: Navigation bar
fr: Barre de navigation

en: Highlighted content
fr: Contenu surligné

en: Page closure
fr: Page de clôture

en: Submitted by !username on !datetime
fr: Soumis par !username le !datetime

en: Jump to Navigation
fr: Aller directement à la navigation

en: User menu
fr: Menu utilisateur

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
fr: Le menu <em>Utilisateur</em> contient les liens du compte utilisateur, comme le lien "Déconnexion"

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Capacity
fr: Capacité
