Volunteer Rally (7.x-1.0-alpha3) - en to id translation catalogue (28 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Register
id: Daftar

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Address
id: Alamat

en: Code
id: Kode

en: Log in
id: Login

en: Both
id: Keduanya

en: Features
id: Fitur

en: Log out
id: Logout

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: About
id: Tentang

en: Content bottom
id: konten bawah

en: Search this site
id: Cari di situs ini

en: User account
id: Keanggotaan

en: First sidebar
id: Sidebar pertama

en: Main menu
id: Menu utama

en: Background image
id: Gambar latar

en: Highlighted content
id: Konten tersorot

en: Submitted by !username on !datetime
id: Ditulis oleh !username pada !datetime

en: Jump to Navigation
id: Loncat ke Navigasi

en: User menu
id: Menu pengguna

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
id: Menu <em>Pengguna</em> berisi tautan yang terkait pada akun pengguna, seperti tautan 'Keluar'.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.
