Voting API (7.x-2.15) - en to da translation catalogue (49 entries)

en: Value
da: Værdi

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: User
da: Bruger

en: Voting
da: Bedømmelse

en: Never
da: Aldrig

en: Appearance
da: Udseende

en: IP Address
da: IP-adresse

en: Votes
da: Stemmer

en: Function
da: Funktion

en: Immediately
da: Straks

en: Do it!
da: Gør det!

en: Vote tallying
da: Optælling af stemmer

en: On high-traffic sites, administrators can use this setting to postpone the calculation of vote results.
da: På sites med høj trafik kan administratorer bruge denne indstilling til at udskyde optællingen af afstemningsresultater.

en: Tally results whenever a vote is cast
da: Optæl stemmer hver gang der afgives en stemme

en: Tally results at cron-time
da: Optæl stemmer når cron køres

en: Provides a shared voting API for other modules.
da: Et delt afstemnings-API som kan bruges af andre moduler.

en: Current user
da: Aktuelle bruger

en: Vote tag
da: Stemme-tag

en: Value type
da: Værditype

en: Anonymous vote rollover
da: Pause for anonyme stemmer

en: The amount of time that must pass before two anonymous votes from the same computer are considered unique. Setting this to 'never' will eliminate most double-voting, but will make it impossible for multiple anonymous on the same computer (like internet cafe customers) from casting votes.
da: Hvor lang tid der skal gå før to anonyme stemmer fra samme computer opfattes som unikke. Vælger du 'aldrig' udelukkes de fleste dobbelt-stemmer, men det vil være umuligt for anonyme brugere, der deler en computer (som f.eks. kunder på en internetcafe), at afgive deres stemmer.

en: Do not tally results automatically: I am using a module that manages its own vote results.
da: Foretag ikke automatisk optælling af stemmer: Jeg bruger et modul som håndterer sine egne afstemningsresultater.

en: Which node types should receive votes?
da: Hvilke indholdstyper skal der stemmes på?

en: What type of votes should be generated?
da: Hvilken type stemmer skal genereres?

en: Delete existing votes before generating new ones.
da: Slet eksisterende stemmer før nye genereres.

en: Vote results
da: Afstemningsresultater

en: The value of an individual cast vote.
da: Værdien af en individuelt afgivet stemme.

en: The nature of the vote being cast (points, percentage, etc).
da: Typen af stemme som afgives (point, procent, etc.).

en: An optional tag to group multi-criteria votes.
da: Et valgfrit tag til gruppering af stemmer med flere kriterier.

en: The user who cast the vote.
da: Brugeren som afgav stemmen.

en: Individual voter
da: Individuel stemmegiver

en: Restrict votes to those cast by the current user.
da: Begræns stemmer til dem som er afgivet af den aktuelle bruger.

en: The IP address of the user who cast the vote.
da: IP-adressen på brugeren som afgav stemmen.

en: The time the vote was cast.
da: Tidspunktet hvor stemmen blev afgivet

en: The nature of the results in question (points, percentage, etc).
da: Typen af de aktueller resultater (point, procent, etc.).

en: An optional tag to group multi-criteria results.
da: Et valgfrit tag til gruppering af resultater med flere kriterier.

en: The aggregate function used to calculate the result.
da: Akkumuleringsfunktionen som bruges til at beregne resultatet.

en: The time the results were calculated.
da: Tidspunktet hvor resultatet blev beregnet.

en: Display %display defines a VotingAPI vote relationship, but does not restrict the relationship data. This may result in duplicate entries in the resulting view.
da: Displayet %display definerer en kobling til en VotingAPI stemme, men begrænser ikke koblingens data. Det kan føre til dubletter i det resulterende view.

en: Display %display defines a VotingAPI results relationship, but does not restrict the relationship data. This may result in duplicate entries in the resulting view.
da: Displayet %display definerer en kobling til et VotingAPI resultat, men begrænser ikke koblingens data. Det kan føre til dubletter i det resulterende view.

en: Default appearance
da: Standardudseende

en: No filtering
da: Ingen filtrering

en: Data filters
da: Datafiltre

en: For each piece of content, many pieces of voting data may be saved. Use these options to specify exactly which types should be available via this relationship. <strong>Warning!</strong> Leaving any of these filters empty may result in multiple copies of each piece of content being displayed in listings.
da: For hvert indholdselement gemmes der er stor mængde afstemningsdata. Brug disse indstillinger til at bestemme hvilke typer der skal være tilgængelige i denne sammenhæng. <strong>Advarsel!</strong> Hvis et af disse filtre er tomme kan det resultere i at flere kopier af hvert indholdselement vises i oversigter.

en: Aggregation function
da: Akkumuleringsfunktion

en: Restrict to current user
da: Begræns til aktuelle bruger

en: Percentage (Fivestar style)
da: Procent (som Fivestar)

en: Point-based (Digg style)
da: Point (som Digg)

en: Treat missing votes as zeros
da: Opfat manglende stemmer som nuller.
