Vtiger CRM (7.x-1.0) - en to sv translation catalogue (122 entries)

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Username
sv: Användarnamn

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Edit
sv: Redigera

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Name
sv: Namn

en: settings
sv: inställningar

en: Label
sv: Etikett

en: Assigned to
sv: Tilldelad till

en: Fields
sv: Fält

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Entity
sv: Objekt

en: - Select -
sv: - Välj -

en: Are you sure you want to delete this mapping?
sv: Är du säker på att du vill radera den här mappningen?

en: Field mappings
sv: Fältmappningar

en: Deletable
sv: Raderbar

en: Drupal entity
sv: Drupal-objekt

en: Save mapping
sv: Spara mappning

en: Operation name
sv: Funktionsnamn

en: Please provide a valid URL.
sv: Ange en giltig URL.

en: - Select an operation -
sv: - Välj en åtgärd -

en: Administer Vtiger configuration.
sv: Administrera konfiguration för Vtiger.

en: Allows to change Vtiger integration settings.
sv: Gör det möjligt att ändra integrationsinställningar för Vtiger.

en: Configure server URL, username and other settings related to Vtiger integration
sv: Konfigurera server-URL, användarnamn och andra inställningar relaterade till integration med Vtiger

en: Vtiger CRM primary settings
sv: Primära inställningar för Vtiger CRM

en: Vtiger CRM data synchronization
sv: Datasynkronisering för Vtiger CRM

en: Synchronize information about Vtiger users, modules and their fields between your Website and Vtiger installation.
sv: Synkronisera information om användare, moduler och deras fält mellan din webbplats och installationen av Vtiger.

en: Provides a class to inegrate with Vtiger via a RESTful API
sv: Tillhandahåller en klass att integrera med Vtiger via ett RESTful API

en: Could not instantiate Vtiger API class - all necessary fields are not filled in settings.
sv: Det gick inte att initiera Vtiger API-klass - alla nödvändiga fält är inte ifyllda i inställningar.

en: An element of !type has been successfully created.
sv: Ett element av !type har skapats utan problem.

en: Unsuccessful Vtiger request. Error text: @error
sv: Misslyckad Vtiger-begäran. Felmeddelande: @error

en: Vtiger API request returned error. Error text: @error.
sv: Vtiger API-begäran returnerade fel. Felmeddelande: @error.

en: Vtiger credentials
sv: Vtiger inloggningsuppgifter

en: Username to use when interacting with Vtiger.
sv: Användarnamn som ska användas när du interagerar med Vtiger.

en: Webservice Access Key
sv: Åtkomstnyckel för Webservice

en: Webservice access key that can be found on your Vtiger profile page.
sv: Åtkomstnyckel för Webservice som kan hittas på din profilsida för Vtiger.

en: URL of your Vtiger installation. Trailing slash will be stripped.
sv: URL till din installation av Vtiger. Efterkommande snedstreck kommer tas bort.

en: Could not initialize a session using your credentials. Check them and try again
sv: Det gick inte att initialisera en session med dina referenser. Kontrollera dem och försök igen

en: A Vtiger session has been successfully initialized! The
        <a href="/admin/config/services/vtiger/sync">list of Vtiger entities and fields</a>
        has been updated.
sv: En Vtiger-session har initierats utan problem! <a href="/admin/config/services/vtiger/sync">Listan över Vtiger-objekt och fält</a> har uppdaterats.

en: The table below represents all Vtiger modules available for
         interaction. Every time you add or remove fields or entities to Vtiger
         CRM and want it to be available in Drupal, you need to make a
         synchronization by pushing the following button (it might take some time).
sv: Tabellen nedan representerar alla tillgängliga Vtiger-moduler för interaktion. Varje gång du lägger till eller tar bort fält eller objekt till Vtiger CRM och vill att det ska finnas tillgängligt i Drupal, måste du göra en synkronisering genom att trycka på följande knapp (det kan ta lite tid).

en: Required fields of each entity are highlighted.
sv: Obligatoriska fält för varje objekt är markerade.

en: Update Vtiger modules
sv: Uppdatera Vtiger-moduler

en: Vtiger CRM users
sv: Vtiger CRM-användare

en: Could not find Vtiger users stored locally. Press the
            button above to update with Vtiger
sv: Det gick inte att hitta Vtiger-användare lagrade lokalt. tryck på knappen ovan för att uppdatera med Vtiger

en: Createable
sv: Upprättningsbar

en: Updateable
sv: Uppdateringsbar

en: Retrievable
sv: Hämtningsbar

en: ID prefix
sv: ID-prefix

en: Is entity
sv: Är objekt

en: Label fields
sv: Fält för etikett

en: Vtiger CRM modules, their fields and properties
sv: Vtiger CRM-moduler, deras fält och egenskaper

en: No module information found in the database. Make a synchronization by pushing the button above.
sv: Ingen modulinformation hittades i databasen. Gör en synkronisering genom att trycka på knappen ovan.

en: The Vtiger modules information has been successfully updated!
sv: Informationen om moduler för Vtiger har uppdaterats!

en: Could not updated Vtiger modules information. Check your !settings or try again later.
sv: Det gick inte att uppdatera modulinformationen för Vtiger. Kontrollera dina !settings eller försök igen senare.

en: Could not load info about @module
sv: Det gick inte att ladda information om @module

en: - Does not have bundles -
sv: - Saknar paket -

en: Send Drupal entity to Vtiger CRM
sv: Skicka Drupal-objekt till Vtiger CRM

en: The entity to be transferred to Vtiger.
sv: Objektet som ska överföras till Vtiger.

en: Vtiger module
sv: Vtiger modul

en: Select a Vtiger module to transfer to.
sv: Välj en Vtiger-modul att överföra till.

en: Vtiger CRM actions
sv: Vtiger CRM-åtgärder

en: Vtiger module %module does not exist. Select a valid
          module from the list given in the description.
sv: Vtiger-modul %module finns inte. Välj en giltig modul från listan i beskrivningen.

en: Drupal-Vtiger fields mapping
sv: Fältmappningar för Drupal-Vtiger

en: Set up mapping between the Drupal user entity and Vtiger entities.
sv: Ställ in mappning mellan användarobjekt i Drupal och Vtiger-objekt.

en: Edit existing Drupal-Vtiger mapping
sv: Redigera befintlig mappning mellan Drupal och Vtiger

en: Delete existing Drupal-Vtiger mapping
sv: Radera befintlig mappning för Drupal Vtiger

en: Vtiger Entity
sv: Vtiger-objekt

en: Allows to map fields between Drupal entities and Vtiger modules, transfer Drupal entities to Vtiger according to the mapping using Rules.
sv: Tillåter att kartlägga fält mellan Drupal-objekt och Vtiger-moduler, överföra Drupal-objekt till Vtiger enligt mappningen med hjälp av Rules.

en: No Vtiger users were found. You should
        <a href="/admin/config/services/vtiger/sync">make a full sync first.</a>
sv: Inga Vtiger-användare hittades. Du bör <a href="/admin/config/services/vtiger/sync">göra en fullständig synkronisering först.</a>

en: Existing mappings
sv: Nuvarande mappningar

en: The list of mappings that have already been set up.
sv: Lista på mappningar som redan har ställts in.

en: Drupal entity bundle
sv: Drupal objektspaket

en: No existing mappings found. You can create a new one using the form below.
sv: Inga befintliga mappningar hittades. Du kan skapa en ny med formuläret nedan.

en: Create a new mapping
sv: Skapa en ny mappning

en: To create a new mapping, fill the form below.
sv: Fyll i formuläret nedan för att skapa en ny mappning.

en: The mapping @num has not been found
sv: Mappningen @num hittades inte

en: Specify entity type, bundle and Vtiger module between which the mapping is going to take place.
sv: Ange objektstyp, paket och Vtiger-modul mellan vilken mappning skall ske.

en: Select a Vtiger CRM user to assign.
sv: Välj en Vtiger CRM-användare som ska tilldelas.

en: Drupal Entity type
sv: Drupal objektstyp

en: One of available fieldable entities.
sv: En av tillgängliga fältbara objekt.

en: Drupal Entity bundle
sv: Drupal objektspaket

en: A bundle of the chosen entity.
sv: Ett paket av det valda objektet.

en: Mapping Drupal entity values to Vtiger values
sv: Mappa objektsvärden i Drupaltill värden i Vtiger

en: Every Vtiger module has its default fields.
          For @vtiger_module, they are the following:
sv: Varje Vtiger-modul har sina standardfält. För @vtiger_module är de följande:

en: If you do not map them, default values from
            <a href="/admin/config/services/vtiger">the Vtiger main configuration page</a>
            will be used. <br/>Make sure that the types of both Drupal and Vtiger entities
            fields are compatible with each other.
sv: Om du inte mappar dem kommer standardvärden från <a href="/admin/config/services/vtiger">konfigurationssidan för Vtiger</a> användas.<br/>Se till att typerna av objektsfält för både Drupal och Vtiger är kompatibla med varandra.

en: Add a mapping line
sv: Lägg till en mappningslinje

en: Remove the last mapping line
sv: Tag bort senaste mappningslinjen

en: Mappings for some fields that are required by Vtiger are not chosen.
sv: Mappningar för vissa fält som krävs av Vtiger väljs inte.

en: The chosen Drupal entity is already mapped to the chosen Vtiger module. You can !link.
sv: Det valda Drupalobjektet mappas redan till den valda Vtiger-modulen. Du kan !link.

en: edit it here
sv: redigera det här

en: You have used one or more Drupal Entity fields twice.
sv: Du har använt ett eller flera fält för Drupal Entity två gånger.

en: You have used one or more Vtiger fields twice.
sv: Du har använt ett eller flera Vtiger-fält två gånger.

en: The mapping has been successfully saved!
sv: Mappningen har sparats!

en: Could not save your mapping to the database.
sv: Det gick inte att spara din mappning till databasen.

en: The mapping has been successfully deleted.
sv: Mappningen har raderats.

en: Could not map %entity_type to %vtiger_module: no saved field mappings found.
sv: Kunde inte att mappa %entity_type till %vtiger_module: inga sparade fältmappningar hittades.

en: Entity source field or property
sv: Fält eller egendom för objektskälla

en: vTyger type field
sv: Fält av typ vTyger

en: Select a method to test
sv: Välj en metod som ska testas

en: Vtiger API call parameters
sv: Vtiger API-kommunikationssparametrar

en: Run API call
sv: Kör API-förfrågan

en: Not array given
sv: Ingen array angiven

en: Vtiger CRM test page
sv: Vtiger CRM-testsida

en: Provides a page for testing queries. You may be using it when doing custom development.
sv: Tillhandahåller en sida för att testa databasfrågor. Du kanske använder det när du gör anpassad utveckling.

en: The webform component you just delete was mapped
            to a required Vtiger fields. You need to reconfigure Vtiger mapping settings for this
            webform. Other Vtiger requests will fail.
sv: Komponenten för webbformuläret som du just tar bort kopplades till ett obligatoriskt fält av typ Vtiger. Du måste konfigurera om mappningsinställningarna åt Vtiger för detta  webbformulär. Andra förfrågningar om Vtiger kommer att misslyckas.

en: Vtiger module mappings
sv: Mappningar av modulen Vtiger

en: Sends values submitted by Webformm to Vtiger CRM.
sv: Skickar värden som skickats av Webform till Vtiger CRM.

en: Uncheck if you want to turn off the transfer of
            this webform's submissions to Vtiger CRM.
sv: Avmarkera om du vill stänga av överföringen av den här webbformulärens inlägg till Vtiger CRM.

en: The Vtiger module webform's values will be mapped to.
sv: Värden för modulen Vtiger åt webbformulär kommer att mappas.

en: Select a Vtiger user the created entity will be mapped to.
sv: Välj en användare för Vtiger som det skapade objektet mappas till.

en: Set up mapping between your webform and a Vtiger module.
           Note that Vtiger has required fields, and for a proper transfer all of
           them should be filled, so you might want to set the corresponding webform
           fields required as well. <br/>For %vtiger_module required fields are the
           following:
sv: Ställ in mappning mellan din webbformulär och en modul av typ Vtiger. Observera att Vtiger har krävda fält och för en korrekt överföring skall alla dem fyllas i. Så du kanske vill ställa in motsvarande att motsvarande fält är krävda i webbformulär. <br/>För %vtiger_module krävs följande fält:

en: If you do not map them, default
          values from <a href="/admin/config/services/vtiger">the Vtiger main
          configuration page</a> will be used. <br/>Make sure that you have values
          for all the required fields, because otherwise your request will fail.
sv: Om du inte mappar dem kommer standardvärden från <a href="/admin/config/services/vtiger">konfigurationssidan för Vtiger</a> användas.<br/>Se till att du har värden för alla obligatoriska fält, annars kommer din begäran att misslyckas.

en: Mappings for some fields that are required by Vtiger are not selected.
sv: Mappningar för vissa fält som krävs av Vtiger är inte valda

en: Mappings has been successfully saved!
sv: Kopplingar har sparats!

en: Nothing has been changed.
sv: Ingenting har ändrats.

en: Webform component
sv: Komponent för Webform

en: Vtiger field
sv: Fält för Vtiger
