Watchdog Aggregator (7.x-1.0-beta1) - en to de translation catalogue (55 entries)

en: Delete
de: Löschen

en: Operations
de: Aktionen

en: Type
de: Typ

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: cron
de: Cron

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Date
de: Datum

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Message
de: Benachrichtigung

en: No log messages available.
de: Keine Protokollnachrichten verfügbar.

en: Save
de: Speichern

en: Add
de: Hinzufügen

en: Timestamp
de: Zeitstempel

en: Statistics
de: Statistiken

en: Database type
de: Datenbanktyp

en: Error
de: Fehler

en: Active
de: Aktiv

en: Location
de: Ort

en: Severity
de: Schweregrad

en: Warning
de: Warnung

en: One day
de: Ein Tag

en: Database password
de: Datenbankpasswort

en: Database name
de: Datenbankname

en: Cache settings
de: Cache-Einstellungen

en: Notice
de: Hinweis

en: Three days
de: Drei Tage

en: Variables
de: Variablen

en: Sites
de: Websites

en: Database host
de: Datenbankhost

en: Text of log message to be passed into the t() function.
de: Text der Protokollnachricht, die an die t()-Funktion weitergegeben wird.

en: Serialized array of variables that match the message string and that is passed into the t() function.
de: Serialisiertes Array von Variablen, die dem Nachrichtentext entsprechen und das an die t()-Funktion weitergegeben wird.

en: Database port
de: Datenbankport

en: One hour
de: Eine Stunde

en: Two hours
de: Zwei Stunden

en: Four hours
de: Vier Stunden

en: Twelve hours
de: Zwölf Stunden

en: Two days
de: Zwei Tage

en: Four days
de: Vier Tage

en: Five days
de: Fünf Tage

en: Filter log messages
de: Protokollnachrichten filtern

en: You must select something to filter by.
de: Es muss ein Filterkriterium ausgewählt werden.

en: Emergency
de: Notfall

en: Alert
de: Alarm

en: Critical
de: Kritisch

en: Type of log message, for example "user" or "page not found."
de: Der Typ der Protokollnachricht, zum Beispiel „Benutzer“ oder „Seite wurde nicht gefunden“.

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug)
de: Der Schweregrad des Ereignisses; von 0 (Notfall) bis 7 (Debug)

en: Link to view the result of the event.
de: Verknüpfung zur Ergebnisanzeige des Ereignisses.

en: URL of the origin of the event.
de: URL der Quelle des Ereignisses.

en: Referer
de: Referrer

en: URL of referring page.
de: URL der verweisenden Seite.

en: Hostname of the user who triggered the event.
de: Hostname des Benutzers, der das Ereignis ausgelöst hat.

en: Unix timestamp of when event occurred.
de: Unix-Zeitstempel zum Eintreten des Ereignisses.

en: Fetch settings
de: Einstellungen auslesen

en: Site details
de: Details zur Website
