Watchdog Aggregator (7.x-1.0) - en to fr translation catalogue (50 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: cron
fr: tâche planifiée (cron)

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: No log messages available.
fr: Aucune entrée du journal n'est disponible.

en: Link
fr: Lien

en: Save
fr: Enregistrer

en: Add
fr: Ajouter

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Database type
fr: Type de base de données

en: Error
fr: Erreur

en: Active
fr: Actif

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Severity
fr: Importance

en: Warning
fr: Avertissement

en: Details
fr: Détails

en: One day
fr: Un jour

en: Referrer
fr: Référent

en: Database password
fr: Mot de passe de la base de données

en: Database name
fr: Nom de la base de données

en: Cache settings
fr: Paramètres du cache

en: Notice
fr: Information

en: Website
fr: Site web

en: Database host
fr: Serveur de base de données

en: Text of log message to be passed into the t() function.
fr: Le texte de l'entrée de journal qui doit être passé à la fonction t().

en: Serialized array of variables that match the message string and that is passed into the t() function.
fr: Tableau sérialisé des variables qui correspondent au message qui est passé dans la fonction t().

en: Database port
fr: Port de la base de données

en: One hour
fr: Une heure

en: Two days
fr: Deux jours

en: Filter log messages
fr: Filtrer les messages du journal

en: You must select something to filter by.
fr: Vous devez sélectionnez un critère de filtrage.

en: Emergency
fr: Urgence

en: Alert
fr: Alerte

en: Critical
fr: Critique

en: Type of log message, for example "user" or "page not found."
fr: Le type de message, par exemple "utilisateur" ou "page non trouvée".

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug)
fr: Le niveau de sévérité de l'événement ; valeur comprise entre 0 (Urgence) et 7 (Débogage)

en: Link to view the result of the event.
fr: Le lien affichant le résultat de l'événement.

en: URL of the origin of the event.
fr: L'URL d'origine de l'événement.

en: Referer
fr: Référent

en: URL of referring page.
fr: URL de la page référante.

en: Hostname of the user who triggered the event.
fr: Nom d'hôte de l'utilisateur qui a déclenché l'événement.

en: Unix timestamp of when event occurred.
fr: Horodateur UNIX auquel la lecture s'est produite.

en: Fetch settings
fr: Paramètres de récupération

en: Site details
fr: Détails du site
