Watchdog Aggregator (7.x-1.0) - en to id translation catalogue (47 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Message
id: Pesan

en: No log messages available.
id: Tidak ada pesan log yang tersedia.

en: Link
id: Tautan

en: Save
id: Simpan

en: Add
id: Tambah

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: Statistics
id: Statistik

en: Database type
id: Jenis database

en: Error
id: Kesalahan

en: Active
id: Aktif

en: Hostname
id: Nama host

en: Filter
id: Saring

en: Location
id: Lokasi

en: Severity
id: Keparahan

en: Warning
id: Peringatan

en: Details
id: Rincian

en: Referrer
id: Dirujuk oleh

en: Database password
id: Sandi database

en: Database name
id: Nama database

en: Cache settings
id: Pengaturan cache

en: Notice
id: Peringatan

en: Variables
id: Variabel

en: Database host
id: Host database

en: Text of log message to be passed into the t() function.
id: Teks pesan log yang dikirim ke fungsi t().

en: Serialized array of variables that match the message string and that is passed into the t() function.
id: Array berseri atas variabel yang sesuai dengn string pesan dan yang dikirim ke fungsi t().

en: Database port
id: Port databases

en: Filter log messages
id: Saring pesan log

en: You must select something to filter by.
id: Anda harus memilih sesuatu yang ingin disaring

en: Emergency
id: Darurat

en: Alert
id: Peringatan

en: Critical
id: Kritis

en: Type of log message, for example "user" or "page not found."
id: Jenis pesan log, misalnya "anggota" atau "halaman tak ditemukan".

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug)
id: Tingkat bahaya kejadian: berkisar dari 0 (Darurat) sampai 7 (Debug)

en: Link to view the result of the event.
id: Link ke tampilan hasil kejadian.

en: URL of the origin of the event.
id: URL asal kejadian.

en: URL of referring page.
id: URL halaman yang merujuknya.

en: Hostname of the user who triggered the event.
id: Nama host pengunjung yang memicu kejadian.

en: Unix timestamp of when event occurred.
id: Waktu kejadian dalam unix timestamp.

en: Fetch settings
id: Ambil pengaturan

en: Site details
id: Rincian situs
