Weather (7.x-1.0-alpha3) - en to da translation catalogue (185 entries)

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Delete
da: Slet

en: Real name
da: Rigtigt navn

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: Weather
da: Vejr

en: Weather: custom user
da: Vejr: Brugervalgt

en: Current weather
da: Aktuelt vejr

en: Temperature: !temperature
da: Temperatur: !temperature

en: Wind: !wind
da: Vind: !wind

en: Pressure: !pressure
da: Tryk: !pressure

en: Rel. Humidity: !rel_humidity
da: Rel. fugtighed: !rel_humidity

en: Visibility: !visibility
da: Sigtbarhed: !visibility

en: Reported on:
da: Rapporteret:

en: Country
da: Land

en: Select a country to narrow down your search.
da: Vælg et land for at indsnævre din søgning.

en: Place
da: Sted

en: Select a place in that country for the weather display.
da: Vælg et sted i landet til visning af vejr.

en: Real name for the selected place
da: Rigtigt navn for det valgte sted

en: You may enter another name for the place selected above.
da: Du kan indtaste et andet navn for det sted du valgte ovenfor.

en: Display units
da: Enheder

en: Weight
da: Vægt

en: Optional. In the block, the heavier locations will sink and the lighter locations will be positioned nearer the top. Locations with equal weights are sorted alphabetically.
da: Valgfri. I blokken vil tunge beliggenheder synke ned og og lette beliggenheder blive vist øverst. Beliggenheder med samme vægt sorteres alfabetisk.

en: No data
da: Ingen data

en: Clear sky
da: Skyfrit

en: Few clouds
da: Let skyet

en: Scattered clouds
da: Spredte skyer

en: Broken clouds
da: Spredte skyer

en: Overcast
da: Overskyet

en: No significant clouds
da: Ingen skyer af betydning

en: light rain showers
da: lette byger

en: light freezing rain
da: let isslag

en: light rain
da: let regn

en: heavy rain showers
da: kraftige regnbyger

en: heavy freezing rain
da: kraftige  isslag

en: heavy rain
da: kraftig regn

en: rain showers
da: byger

en: freezing rain
da: isslag

en: rain
da: regn

en: Calm
da: Roligt

en: North
da: Nord

en: Northeast
da: Nordøst

en: East
da: Øst

en: Southeast
da: Sydøst

en: South
da: Syd

en: Southwest
da: Sydvest

en: West
da: Vest

en: Northwest
da: Nordvest

en: Variable from !direction_a to !direction_b
da: Skiftende fra !direction_a til !direction_b

en: Variable
da: Variabel

en: Download location for METAR data is not accessible.
da: Download-lokation for METAR-data er ikke tilgængelig.

en: Displays METAR weather data
da: Viser METAR vejrdata

en: Save
da: Gem

en: Visibility
da: Synlighed

en: ICAO code
da: ICAO kode

en: Temperature
da: Temperatur

en: Wind speed
da: Vindhastighed

en: km/h
da: km/t

en: Knots
da: Knob

en: Pressure
da: Tryk

en: UK miles
da: Britiske miles

en: Show abbreviated wind directions
da: Vis forkortelser for vindretninger

en: Displays abbreviated wind directions like N, SE, or W instead of North, Southeast, or West.
da: Viser forkortelser for vindretninge, som N, SØ eller V i stedet for nord, sydøst eller vest.

en: Show degrees of wind directions
da: Vis vindretning i grader

en: Displays the degrees of wind directions, e.g. North (20°).
da: Viser vindens retning i grader, f.eks. nord (20°).

en: NE
da: NØ

en: E
da: Ø

en: SE
da: SØ

en: SW
da: SV

en: W
da: V

en: NW
da: NV

en: Variable from !direction_a (!degree_a°) to !direction_b (!degree_b°)
da: Skiftende fra !direction_a (!degree_a°) til !direction_b (!degree_b°)

en: Add location
da: Tilføj placering

en: Enter the 4-letter ICAO code of the weather station. If you first need to look up the code, you can use !url_1 or !url_2. Please note that not all stations listed at those URLs are providing weather data and thus may not be supported by this module.
da: Indtast vejrstationens 4-bogstavskode. Hvis du har behov for at slå koden op kan du bruge !url_1 eller !url_2. Vær opmærksom på at ikke alle stationer, som er nævnt på de to URLer, tilbyder vejdata, og derfor ikke er understøttet af dette modul.

en: Edit location
da: Rediger lokation

en: Delete location
da: Slet lokation

en: Weather: location of nodes (requires Location module)
da: Vejr: Beliggenhed af indholdselementer (kræver Location-modulet)

en: Current weather nearby
da: Aktuelt vejr i nærheden

en: Location of this weather station:
da: Vejrstationens placering:

en: The configuration has been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: The ICAO code is not supported by this module.
da: ICAO-koden understøttes ikke af dette modul.

en: Are you sure you want to delete the location %name?
da: Ønsker du at slette beliggenheden %name?

en: North-Northeast
da: Nord-nordøst

en: East-Northeast
da: Øst-nordøst

en: East-Southeast
da: Øst-sydøst

en: South-Southeast
da: Syd-sydøst

en: South-Southwest
da: Syd-sydvest

en: West-Southwest
da: Vest-sydvest

en: West-Northwest
da: Vest-nordvest

en: North-Northwest
da: Nord-nordvest

en: NNE
da: NNØ

en: ENE
da: ØNØ

en: ESE
da: ØSØ

en: SSE
da: SSØ

en: SSW
da: SSV

en: WSW
da: VSV

en: WNW
da: VNV

en: NNW
da: NNV

en: No sunrise today
da: Ingen solopgang i dag

en: No sunset today
da: Ingen solnedgang i dag

en: Sunrise: !sunrise
da: Solopgang: !sunrise

en: Sunset: !sunset
da: Solnedgang: !sunset

en: Show compact block
da: Vis kompakt blok

en: Displays only the name, condition, and temperature of the weather station.
da: Vis kun vejrstationens navn, vejrforhold og temperatur

en: Rel. Humidity
da: Relativ luftfugtighed

en: light blowing snow
da: let sne

en: light low drifting snow
da: let snefygning

en: light snow
da: let sne

en: heavy blowing snow
da: kraftig blæsende sne

en: heavy low drifting snow
da: kraftig snefygning

en: heavy snow
da: kraftig sne

en: blowing snow
da: sne

en: low drifting snow
da: let snefygning

en: snow
da: sne

en: Kilometers
da: Kilometer

en: Add display
da: Tilføj display

en: Temperature: !temperature1, feels like !temperature2
da: Temperatur: !temperature1, føles som !temperature2

en: Show windchill temperature
da: Vis vindafkølingstemperatur

en: The string to search for must be between 3 and 64 characters.
da: Søgestrngen skal være mellem 3 og 64 tegn.

en: Your search did not return any results.
da: Din søgning gav ingen resultater.

en: Search results for <q>@search</q>
da: Søgeresultater for <q>@search</q>

en: Search for a location
da: Søg efter beliggenhed

en: Type in an ICAO code, a name, or a country to search for weather conditions at that location.
da: Indtast en ICAO kode, et navn eller et land for at søge efter vejrbetingelser på en given beliggenhed.

en: mist
da: dis

en: shallow fog
da: lav tåge

en: partial fog
da: delvis tåge

en: patches of fog
da: stedvis tåge

en: fog
da: tåge

en: smoke
da: røg

en: light freezing drizzle
da: let frysende støvregn

en: light drizzle
da: let støvregn

en: heavy freezing drizzle
da: kraftig frysende støvregn

en: heavy drizzle
da: kraftig støvregn

en: freezing drizzle
da: frysende støvregn

en: drizzle
da: støvregn

en: !speed&thinsp;knots
da: !speed&thinsp;knob

en: !speed&thinsp;km/h
da: !speed&thinsp;km/t

en: gusts up to !speed
da: vindstød op til !speed

en: Search for locations and display their current weather.
da: Søg efter beliggenheder og vis deres aktuelle vejr.

en: Edit display
da: Redigér visning

en: light snow showers
da: lette snebyger

en: heavy snow showers
da: kraftige snebyger

en: snow showers
da: snebyger

en: System-wide display (number !number)
da: Global visning (number !number)

en: Add location to this display
da: Tilføj sted til denne visning

en: Edit configuration of display
da: Rediger visningskonfiguration

en: Specify which units should be used for displaying the weather data.
da: Angiv hvilke enheder der skal bruges til visning af vejrdata.

en: Distance (e.g. Visibility)
da: Afstand (f.eks. sigtbarhed)

en: Customize the weather display.
da: Tilpas vejrvisningen

en: Data to show
da: Data som vises

en: Select which weather data should be shown in the display. Please note that some weather stations may not provide all data at all times. Therefore, some weather data might not be displayed even though it is selected.
da: Angiv hvilke vejrdata som skal medtages i visningen. Bemærk at visse vejrstationer ikke leverer alt data på alle tidspunkter. Derfor kan det ske at nogle vejrdata ikke vises selv om det er tilvalgt.

en: Wind information
da: Vindinformation

en: Times of sunrise and sunset
da: Tidspunkter for solopgang og solnedgang

en: Original METAR report
da: Original METAR-rapport

en: Calculates the temperature resulting from windchill. This is how the temperature <q>feels like</q>. Windchill temperature is only defined for temperatures below 10 °C (50 °F) and wind speeds above 5 km/h (3 mph).
da: Beregner temperaturen som resultat af kuldeindekset. Dette angiver hvordan temperaturen <q>føles</q>. Kuldeindekset er kun defineret for temperaturer under 10 °C (50 °F) og vindhastigheder over 5 km/t (3 mph).

en: Are you sure you want to delete your custom display?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette din brugerdefinerede visning?

en: Are you sure you want to delete display number !number?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette visning nummer !number?

en: Data provided by <a href="@url">hostip.info</a>.
da: Data stillet til rådighed af <a href="@url">hostip.info</a>.

en: Administer custom weather block
da: Administrér brugerdefineret vejrblok

en: Allows users to configure their custom weather block.
da: Lader brugerne konfigurere deres egen vejrblok.

en: Access weather pages
da: Tilgå vejrsider

en: Allows users to access the <a href="@link">weather page</a> which provides a search for all weather stations.
da: Lader brugerne tilgå <a href="@link">vejrsiden</a> som tilbyder søgning i alle vejrstationer.

en: You can add, edit, and delete locations from system-wide weather displays. Moreover, you can specify default values for newly created displays.
da: Du kan tilføje, redigere og slette placeringer fra globale vejrvisninger. Du kan desuden angive standardværdier for nyoprettede visninger.

en: You can add, edit, and delete locations from your custom weather display.
da: Du kan tilføje, redigere og slette placeringer fra din egen vejrvisning.

en: Please note that the display will not be shown until you configure at least one location.
da: Bemærk at visningen ikke er synlig før du har konfigureret mindst én placering.

en: Weather: IP-based location of user
da: Vejr: Brugerens IP-baserede placering

en: Weather: system-wide display (number !number)
da: Vejr: Global visning (nummer !number)

en: Current weather near you
da: Det aktuelle vejr nær dig

en: There is no location configured yet.
da: Der er endnu ikke konfigureret en placering.

en: Configure system-wide weather displays and the default configuration of new displays.
da: Tilpas globale vejrvisninger og standardindstillinger for nye visninger.

en: Edit default display
da: Redigér standardvisningen

en: Configure settings for the default display.
da: Tilpas indstillinger for standardvisningen.

en: Configure settings for a weather display.
da: Tilpas indstillinger for en vejrvisning.

en: Delete display
da: Slet visning

en: Delete a weather display.
da: Slet en vejrvisning

en: Configure settings for a location.
da: Tilpas indstillinger for en placering.

en: Delete a location from a system-wide weather display.
da: Slet en placering fra en global vejrvisning.

en: Configure your custom weather display.
da: Tilpas din brugerdefinerede vejrvisning.

en: Configure settings for your custom weather display.
da: Tilpas indstillinger for din brugerdefinerede vejrvisning.

en: Delete your custom weather display.
da: Slet din brugerdefinerede vejrvisning.

en: Delete a location from your custom weather display.
da: Slet en placering fra din brugerdefinerede vejrvisning.

en: Directory for custom images
da: Mappe til brugerdefinerede billeder

en: Override the default image directory. This directory must be a subdirectory of the Drupal 'files' path.
da: Tilsidesæt standard billedmappen. Mappen skal være en undermappe til Drupals 'files' mappe.

en: weather
da: vejr
