Weather (7.x-1.0) - en to hi translation catalogue (37 entries)

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Delete
hi: मिटायें

en: Real name
hi: वास्तविक नाम

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Display settings
hi: प्रदर्शन सेटिंग्स

en: Weather
hi: मौसम

en: Current weather
hi: वर्तमान मौसम

en: Temperature: !temperature
hi: तापमान: !temperature

en: Wind: !wind
hi: हवा: !wind

en: Pressure: !pressure
hi: दबाव: !pressure

en: Country
hi: देश

en: Place
hi: जगह

en: Select a place in that country for the weather display.
hi: इस देश मे एक जगह चुने, जहां का मौसम देखना हो ।

en: Real name for the selected place
hi: चुनी हुई जगह का असली नाम

en: Weight
hi: मान

en: Clear sky
hi: साफ आकाश

en: Few clouds
hi: कुछ बादल

en: light rain
hi: हल्की बारिश

en: heavy rain showers
hi: भारी बारिश

en: heavy freezing rain
hi: भारी बारिश

en: heavy rain
hi: भारी बारिश

en: rain
hi: बारिश

en: Calm
hi: शान्त

en: North
hi: उत्तर

en: Northeast
hi: उत्तर-पूर्व

en: East
hi: पूर्व

en: Southeast
hi: दक्षिण-पूर्व

en: South
hi: दक्षिण

en: Southwest
hi: दक्षिण-पश्चिम

en: West
hi: पश्चिम

en: Northwest
hi: उत्तर-पश्चिम

en: Variable from !direction_a to !direction_b
hi: परिवर्ती !direction_a से  !direction_b

en: Variable
hi: परिवर्ती

en: Displays METAR weather data
hi: METAR मौसम आकड़े दिखाऐ

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Visibility
hi: दर्शनीयता
