Weather (7.x-1.1) - en to nl translation catalogue (180 entries)

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Real name
nl: Werkelijke naam

en: Search
nl: Zoeken

en: Display settings
nl: Weergave-instellingen

en: Weather
nl: Weer

en: Weather: custom user
nl: Weer: mijn weer

en: Current weather
nl: Huidig weer

en: Temperature: !temperature
nl: Temperatuur: !temperature

en: Pressure: !pressure
nl: Luchtdruk: !pressure

en: Rel. Humidity: !rel_humidity
nl: Rel. vochtigheid: !rel_humidity

en: Visibility: !visibility
nl: Zicht: !visibility

en: Reported on:
nl: Weerrapport van:

en: Country
nl: Land

en: Select a country to narrow down your search.
nl: Selecteer een land.

en: Place
nl: Plaats

en: Select a place in that country for the weather display.
nl: Selecteer een plaats waarvan het weer moet worden getoond.

en: Real name for the selected place
nl: Werkelijke naam voor de geselecteerde plaats.

en: You may enter another name for the place selected above.
nl: Voer eventueel een andere naam in voor de hierboven geselecteerde plaats.

en: Display units
nl: Weergave eenheden

en: Weight
nl: Gewicht

en: Optional. In the block, the heavier locations will sink and the lighter locations will be positioned nearer the top. Locations with equal weights are sorted alphabetically.
nl: Optie: de zwaardere locaties zakken in het blok en de lichtere waardes zullen stijgen. Gelijke waardes zullen op alfabet worden gesorteerd.

en: No data
nl: Geen gegevens

en: Clear sky
nl: Onbewolkt

en: Few clouds
nl: Licht bewolkt

en: Scattered clouds
nl: Gespreide bewolking

en: Broken clouds
nl: Gebroken bewolking

en: Overcast
nl: Zwaar bewolkt

en: No significant clouds
nl: Nauwelijks bewolking

en: light rain showers
nl: Lichte regenbuien

en: light freezing rain
nl: Lichte winterse buien

en: light rain
nl: Lichte regen

en: heavy rain showers
nl: Zware regenbuien

en: heavy freezing rain
nl: Zware winterse buien

en: heavy rain
nl: Zware regen

en: rain showers
nl: Regenbuien

en: freezing rain
nl: Winterse buien

en: rain
nl: Regen

en: Calm
nl: Windstil

en: North
nl: noord

en: Northeast
nl: noordoost

en: East
nl: oost

en: Southeast
nl: zuidoost

en: South
nl: zuid

en: Southwest
nl: zuidwest

en: West
nl: west

en: Northwest
nl: noordwest

en: Variable from !direction_a to !direction_b
nl: Variërend van !direction_a naar !direction_b

en: Variable
nl: Variabele

en: Download location for METAR data is not accessible.
nl: De downloadlocatie met METAR-gegevens is onbereikbaar.

en: Displays METAR weather data
nl: Toont METAR-weergegevens

en: Save
nl: Opslaan

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

en: METAR data: !metar
nl: METAR-gegevens: !metar

en: ICAO code
nl: ICAO-code

en: Temperature
nl: Temperatuur

en: Wind speed
nl: Windsnelheid

en: km/h
nl: km/u

en: Knots
nl: Knopen

en: Pressure
nl: Druk

en: UK miles
nl: Engelse mijl

en: Show abbreviated wind directions
nl: Laat de afkortingen van de windrichtingen zien

en: Displays abbreviated wind directions like N, SE, or W instead of North, Southeast, or West.
nl: Laat de afkortingen van de windrichtingen zien, zoals N, ZO in plaats van noord, zuidoost ...

en: Show degrees of wind directions
nl: Laat de windrichting zien in graden

en: Displays the degrees of wind directions, e.g. North (20°).
nl: Laat de windrichting zien in graden, b.v. noord (20°).

en: NE
nl: NO

en: E
nl: O

en: SE
nl: ZO

en: S
nl: Z

en: SW
nl: ZW

en: Variable from !direction_a (!degree_a°) to !direction_b (!degree_b°)
nl: Variërend van !direction_a (!degree_a°) naar !direction_b (!degree_b°)

en: Add location
nl: Locatie toevoegen

en: Enter the 4-letter ICAO code of the weather station. If you first need to look up the code, you can use !url_1 or !url_2. Please note that not all stations listed at those URLs are providing weather data and thus may not be supported by this module.
nl: Toets de ICAO 4-lettercode in van het weer station. U kunt de code opzoeken bij !url_1 of !url_2. Hou er rekening mee dat niet alle stations die op deze websites staan gegevens over het weer verstrekken en deze module daarom niet ondersteunen.

en: Edit location
nl: Wijzig locatie

en: Delete location
nl: Verwijder locatie

en: Weather: location of nodes (requires Location module)
nl: Weer: locatie van 'nodes' (vereist de Location-module)

en: Current weather nearby
nl: Huidig weer in de nabije omgeving

en: Location of this weather station:
nl: Locatie van dit weerstation:

en: The configuration has been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: The ICAO code is not supported by this module.
nl: Deze module ondersteunt de ICAO-code niet.

en: Are you sure you want to delete the location %name?
nl: Weet u zeker dat u de locatie %name wilt verwijderen?

en: North-Northeast
nl: noord-noordoost

en: East-Northeast
nl: oost-noordoost

en: East-Southeast
nl: oost-zuidoost

en: South-Southeast
nl: zuid-zuidoost

en: South-Southwest
nl: zuid-zuidwest

en: West-Southwest
nl: west-zuidwest

en: West-Northwest
nl: west-noordwest

en: North-Northwest
nl: noord-noordwest

en: NNE
nl: NNO

en: ENE
nl: ONO

en: ESE
nl: OZO

en: SSE
nl: ZZO

en: SSW
nl: ZZW

en: WSW
nl: WZW

en: No sunrise today
nl: Vandaag geen zonsopgang

en: No sunset today
nl: Vandaag geen zonsondergang

en: Sunrise: !sunrise
nl: Zonsopgang: !sunrise

en: Sunset: !sunset
nl: Zonsondergang: !sunset

en: Show compact block
nl: Compacte weergave tonen

en: Displays only the name, condition, and temperature of the weather station.
nl: Toont slechts de naam, de voorwaarde, en de temperatuur van het weerstation.

en: Rel. Humidity
nl: Relatieve vochtigheid

en: light blowing snow
nl: Lichte stuifsneeuw

en: light low drifting snow
nl: Lichte laag opstuivende sneeuw

en: light snow
nl: lichte sneeuw

en: heavy blowing snow
nl: Zware stuifsneeuw

en: heavy low drifting snow
nl: Zwaar, laag opstuivende sneeuw

en: heavy snow
nl: zware sneeuw

en: blowing snow
nl: Stuifsneeuw

en: low drifting snow
nl: Licht opstuivende sneeuw

en: snow
nl: sneeuw

en: Add display
nl: Weergave toevoegen

en: Temperature: !temperature1, feels like !temperature2
nl: Temperatuur: !temperature1, gevoelstemperatuur: !temperature2

en: Show windchill temperature
nl: Toon de gevoelstemperatuur

en: The string to search for must be between 3 and 64 characters.
nl: De zoekopdracht moet tussen 3 en 64 karakters groot zijn.

en: Your search did not return any results.
nl: De zoekopdracht geeft geen resultaten.

en: Search results for <q>@search</q>
nl: Zoekresultaten van <q>@search</q>

en: Search for a location
nl: Zoek een locatie

en: Type in an ICAO code, a name, or a country to search for weather conditions at that location.
nl: Type de ICAO-code, de naam, of het land om naar de betreffende weersomstandigheden te zoeken.

en: shallow fog
nl: lichte mist

en: partial fog
nl: gedeeltelijke mist

en: patches of fog
nl: mistslierten

en: fog
nl: mist

en: smoke
nl: rook

en: light freezing drizzle
nl: lichte ijzel

en: light drizzle
nl: lichte motregen

en: heavy freezing drizzle
nl: zware ijzel

en: heavy drizzle
nl: zware motregen

en: freezing drizzle
nl: ijzel

en: drizzle
nl: motregen

en: !speed&thinsp;knots
nl: !speed&thinsp;knopen

en: !speed&thinsp;meter/s
nl: !speed&thinsp;m/s

en: gusts up to !speed
nl: windvlagen tot !speed

en: Search for locations and display their current weather.
nl: Zoek locaties en toon hun huidige weer.

en: Edit display
nl: Weergave bewerken

en: light snow showers
nl: lichte sneewbuien

en: heavy snow showers
nl: zware sneeuwbuien

en: snow showers
nl: sneeuwbuien

en: System-wide display (number !number)
nl: System-wide weergave (nummer !number)

en: Add location to this display
nl: Locatie aan deze weergave toevoegen

en: Edit configuration of display
nl: Instellingen van weergave bewerken

en: Specify which units should be used for displaying the weather data.
nl: Specificeer welke eenheden gebruikt moeten worden om de weerdata weer te geven.

en: Distance (e.g. Visibility)
nl: Afstand (b.v. zichtbaarheid)

en: Customize the weather display.
nl: Pas de weer-weergave aan.

en: Data to show
nl: Data om weer te geven

en: Select which weather data should be shown in the display. Please note that some weather stations may not provide all data at all times. Therefore, some weather data might not be displayed even though it is selected.
nl: Selecteer welke weersgegevens moeten worden weergegeven. Op te merken valt dat sommige weerstations niet altijd alle gegevens leveren. Daarom kan het voorkomen dat soms gegevens niet worden weergegeven zelfs al zijn deze geselecteerd.

en: Wind information
nl: Windinformatie

en: Times of sunrise and sunset
nl: Zonsopgang- en zonsondergangtijden.

en: Original METAR report
nl: Origineel METAR-rapport

en: Calculates the temperature resulting from windchill. This is how the temperature <q>feels like</q>. Windchill temperature is only defined for temperatures below 10 °C (50 °F) and wind speeds above 5 km/h (3 mph).
nl: Berekent de temperatuur als gevolg van windkilte. Dit is hoe de temperatuur <q>aanvoelt</q>. Windkilte-temperatuur is alleen bepaald voor temperaturen onder 10 °C (50 °F) en windsnelheden boven 5 km/h (3 mph).

en: Are you sure you want to delete your custom display?
nl: Bent u zeker dat u uw aangepaste weergave wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete display number !number?
nl: Bent u zeker dat u weergavenummer !number wilt verwijderen?

en: Data provided by <a href="@url">hostip.info</a>.
nl: Data van <a href="@url">hostip.info</a>.

en: Administer custom weather block
nl: Aangepast weerblok beheren

en: Allows users to configure their custom weather block.
nl: Gebruikers toestaan hun aangepast weerblok te bewerken.

en: Access weather pages
nl: Toegang tot weerpagina's

en: Allows users to access the <a href="@link">weather page</a> which provides a search for all weather stations.
nl: Gebruikers toegang tot de <a href="@link">weerpagina</a> geven waar alle weerstations kunnen worden gezocht.

en: You can add, edit, and delete locations from system-wide weather displays. Moreover, you can specify default values for newly created displays.
nl: U kunt locaties toevoegen, bewerken en verwijderen van system-wide weer-weergaven. Tevens kunt u standaardwaarden opgeven voor nieuw aangemaakte weergaven.

en: You can add, edit, and delete locations from your custom weather display.
nl: U kunt locaties toevoegen, bewerken en verwijderen van uw aangepaste weer-weergave.

en: Please note that the display will not be shown until you configure at least one location.
nl: Merk op dat de weergave pas wordt getoond als u tenminste één locatie heeft geconfigureerd.

en: Weather: IP-based location of user
nl: Weer: IP-gebaseerde locatie van gebruiker

en: Weather: system-wide display (number !number)
nl: Weer: system-wide weergave (nummer !number)

en: Current weather near you
nl: Het weer bij u

en: There is no location configured yet.
nl: Er is nog geen locatie ingesteld.

en: Configure system-wide weather displays and the default configuration of new displays.
nl: Instellen van de algemene weer-weergave en de standaardconfiguratie van nieuwe weergaven.

en: Edit default display
nl: Standaard weergave bewerken

en: Configure settings for the default display.
nl: Configureer instellingen voor de standaard weergave.

en: Configure settings for a weather display.
nl: Configureer instellingen voor een weer-weergave.

en: Delete display
nl: Weergave verwijderen

en: Delete a weather display.
nl: Verwijder een weer-weergave.

en: Configure settings for a location.
nl: Configureer instellingen voor een locatie.

en: Delete a location from a system-wide weather display.
nl: Verwijder een locatie van een systeem-brede weer-weergave.

en: Configure your custom weather display.
nl: Configureer uw aangepaste weer-weergave.

en: Configure settings for your custom weather display.
nl: Configureer instellingen van uw aangepaste weer-weergave.

en: Delete your custom weather display.
nl: Verwijder uw aangepaste weerweergave.

en: Delete a location from your custom weather display.
nl: Verwijder een locatie van uw aangepaste weer-weergave.

en: Directory for custom images
nl: Map voor aangepaste afbeeldingen

en: Override the default image directory. This directory must be a subdirectory of the Drupal 'files' path.
nl: Overschrijf de standaard afbeeldingenmap. Deze map moet een submap zijn van het Drupal 'files' pad.

en: weather
nl: weer

en: Converted tables to new internal schema.
nl: Tabellen geconverteerd naar nieuw intern schema.
