Weather (7.x-1.8) - en to pt translation catalogue (88 entries)

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Delete
pt: Eliminar

en: Real name
pt: Nome real

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Display settings
pt: Exibir configurações

en: Weather
pt: Tempo

en: Weather: custom user
pt: Meteorologia: personalizado por utilizador

en: Current weather
pt: Tempo Actual

en: Temperature: !temperature
pt: Temperatura: !temperatura

en: Wind: !wind
pt: Vento: !vento

en: Pressure: !pressure
pt: Pressão: !pressure

en: Rel. Humidity: !rel_humidity
pt: Humidade rel.: !rel_humidity

en: Visibility: !visibility
pt: Visibilidade: !visibility

en: Reported on:
pt: Reportado em:

en: Country
pt: País

en: Select a country to narrow down your search.
pt: Selecione um país para restringir a sua pesquisa.

en: Place
pt: Lugar

en: Select a place in that country for the weather display.
pt: Escolha um lugar no país para a exibição do tempo.

en: Display units
pt: Exibir unidades

en: Weight
pt: Peso

en: Optional. In the block, the heavier locations will sink and the lighter locations will be positioned nearer the top. Locations with equal weights are sorted alphabetically.
pt: Opcional. No bloco, os campos com maior peso serão apresentados no final e os campos com menor peso serão posicionados mais próximos do topo. Campos com pesos iguais são classificados em ordem alfabética.

en: No data
pt: Sem dados

en: Clear sky
pt: Céu Limpo

en: Few clouds
pt: Pouco nublado

en: Scattered clouds
pt: Nuvens Dispersas

en: Overcast
pt: Carregado de Nuvens

en: No significant clouds
pt: Sem nuvens significativas

en: light rain
pt: chuva leve

en: heavy rain showers
pt: aguaceiros fortes

en: heavy rain
pt: chuva forte

en: rain showers
pt: Pancadas de chuva

en: rain
pt: Chuva

en: Calm
pt: Calma

en: North
pt: Norte

en: Northeast
pt: Nordeste

en: East
pt: Este

en: Southeast
pt: Sudeste

en: South
pt: Sul

en: Southwest
pt: Sudoeste

en: West
pt: Oeste

en: Northwest
pt: Noroeste

en: Variable from !direction_a to !direction_b
pt: Variável de !direction_a para !direction_b

en: Variable
pt: Variável

en: Download location for METAR data is not accessible.
pt: O local de download dos dados METAR não está acessível.

en: Displays METAR weather data
pt: Exibe dados meteorológicos METAR

en: Save
pt: Guardar

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Temperature
pt: Temperatura

en: Wind speed
pt: Velocidade do vento

en: meter/s
pt: metro/s

en: Pressure
pt: Pressão atmosférica

en: Show abbreviated wind directions
pt: Mostrar direções abreviadas do vento

en: Displays abbreviated wind directions like N, SE, or W instead of North, Southeast, or West.
pt: Exibe direções abreviadas do vento, como N, SE ou W, em vez de Norte, Sudeste ou Oeste.

en: Show degrees of wind directions
pt: Mostrar graus de direção do vento

en: SW
pt: SO

en: W
pt: O

en: NW
pt: NO

en: Add location
pt: Adicione local

en: Edit location
pt: Editar Localização

en: Delete location
pt: Apagar Localização

en: The configuration has been saved.
pt: A configuração foi guardada.

en: North-Northeast
pt: Norte-Noroeste

en: East-Northeast
pt: Este-Noroeste

en: East-Southeast
pt: Este-Sudeste

en: South-Southeast
pt: Sul-Sudeste

en: South-Southwest
pt: Sul-Sudoeste

en: West-Southwest
pt: Oeste-Sudoeste

en: North-Northwest
pt: Norte-Noroeste

en: NNE
pt: nor-nordeste

en: ENE
pt: lés-nordeste

en: ESE
pt: lés-sudeste

en: SSE
pt: su-sudeste

en: SSW
pt: su-sudoeste

en: WSW
pt: oés-sudoeste

en: WNW
pt: oés-noroeste

en: NNW
pt: nor-noroeste

en: light snow
pt: Neve

en: snow
pt: neve

en: Kilometers
pt: Kilometros

en: Add display
pt: Adicionar exibição

en: fog
pt: nevoeiro

en: Edit display
pt: Editar display

en: Data to show
pt: Dados para mostrar

en: Edit default display
pt: Editar exibição padrão

en: Configure settings for a weather display.
pt: Configurar as definições para uma exposição tempo.

en: weather
pt: tempo

en: weather page
pt: página do tempo
