Weather (7.x-2.2) - en to hu translation catalogue (192 entries)

en: Save configuration
hu: Beállítások mentése

en: Delete
hu: Törlés

en: Real name
hu: Valódi név

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Display settings
hu: Megjelenítési beállítások

en: Weather
hu: Időjárás

en: Weather: custom user
hu: Időjárás: egyedi felhasználó

en: Current weather
hu: Jelenlegi időjárás

en: Temperature: !temperature
hu: Hőmérséklet: !temperature

en: Wind: !wind
hu: Szél: !wind

en: Pressure: !pressure
hu: Légnyomás: !pressure

en: Rel. Humidity: !rel_humidity
hu: Rel. páratartalom: !rel_humidity

en: Visibility: !visibility
hu: Látási viszonyok: !visibility

en: Reported on:
hu: Készült:

en: Country
hu: Ország

en: Select a country to narrow down your search.
hu: Egy ország kiválasztásával tovább szűkíthető keresés.

en: Place
hu: Hely

en: Select a place in that country for the weather display.
hu: Ki kell választani egy helyet az országon belül az időjárás megjelenítéséhez.

en: You may enter another name for the place selected above.
hu: Megadható a fent kiválasztott helynek egy másik név.

en: Display units
hu: Mértékegységek megjelenítése

en: Weight
hu: Súly

en: Optional. In the block, the heavier locations will sink and the lighter locations will be positioned nearer the top. Locations with equal weights are sorted alphabetically.
hu: Nem kötelező. A nagyobb súlyú helyek lesüllyednek, a kisebb súlyúak pedig feljebb kerülnek az időjárási blokkban. Az azonos súlyú helyszínek ABC sorrendben lesznek rendezve.

en: No data
hu: Nincs adat

en: Clear sky
hu: Felhőtlen

en: Few clouds
hu: Kissé felhős

en: Scattered clouds
hu: Közepesen felhős

en: Broken clouds
hu: Erősen felhős

en: Overcast
hu: Borult

en: No significant clouds
hu: Nincs jelentős felhő

en: light rain showers
hu: gyenge záporeső

en: light freezing rain
hu: gyenge fagyott eső

en: light rain
hu: gyenge eső

en: heavy rain showers
hu: erős záporeső

en: heavy freezing rain
hu: erős fagyott eső

en: heavy rain
hu: erős eső

en: rain showers
hu: záporeső

en: freezing rain
hu: fagyott eső

en: rain
hu: eső

en: Calm
hu: Szélcsend

en: North
hu: észak

en: Northeast
hu: északkelet

en: East
hu: kelet

en: Southeast
hu: délkelet

en: South
hu: dél

en: Southwest
hu: délnyugat

en: West
hu: nyugat

en: Northwest
hu: Északnyugat

en: Variable from !direction_a to !direction_b
hu: !direction_a és !direction_b között váltakozó irányú

en: Variable
hu: Változó

en: Download location for METAR data is not accessible.
hu: A METAR adatok letöltési helye nem érhető el.

en: Displays METAR weather data
hu: Megjeleníti a METAR időjárási adatokat

en: Name
hu: Név

en: Save
hu: Mentés

en: Time
hu: Idő

en: Visibility
hu: Láthatóság

en: METAR data: !metar
hu: METAR adat: !metar

en: Temperature
hu: Hőmérséklet

en: Wind speed
hu: Szélsebesség

en: Knots
hu: Csomó

en: meter/s
hu: m/s

en: Pressure
hu: Légnyomás

en: mmHg
hu: Hgmm

en: UK miles
hu: angol mérföld

en: Show abbreviated wind directions
hu: Szélirány megjelenítése rövidített égtájnevekkel

en: Displays abbreviated wind directions like N, SE, or W instead of North, Southeast, or West.
hu: A szélirány rövidített égtájnevekkel jelenik meg, azaz észak, délkelet, vagy nyugat helyett É, DK, vagy NY fog látszani.

en: Show degrees of wind directions
hu: A szélirány mutatása fokokban

en: N
hu: É

en: NE
hu: ÉK

en: E
hu: K

en: SE
hu: DK

en: S
hu: D

en: SW
hu: DNY

en: W
hu: NY

en: NW
hu: ÉNY

en: Variable from !direction_a (!degree_a°) to !direction_b (!degree_b°)
hu: !direction_a (!degree_a°) és !direction_b (!degree_b°) között váltakozó irányú

en: Latitude
hu: Földrajzi szélesség

en: Longitude
hu: Földrajzi hosszúság

en: Add location
hu: Hely hozzáadása

en: Condition
hu: Feltétel

en: Edit location
hu: Helyszín módosítása

en: Delete location
hu: Helyszín törlése

en: Weather: location of nodes (requires Location module)
hu: Időjárás: a tartalmak helyszíne (a <em>Location</em> modul szükséges hozzá)

en: Current weather nearby
hu: A környék jelenlegi időjárása

en: Location of this weather station:
hu: Az időjárási állomás helyszíne:

en: The configuration has been saved.
hu: A beállítások mentése megtörtént.

en: The ICAO code is not supported by this module.
hu: Az ICAO kódot nem támogatja ez a modul.

en: Are you sure you want to delete the location %name?
hu: %name hely biztosan törölhető?

en: North-Northeast
hu: észak-északkelet

en: East-Northeast
hu: kelet-északkelet

en: East-Southeast
hu: kelet-délkelet

en: South-Southeast
hu: dél-délkelet

en: South-Southwest
hu: dél-délnyugat

en: West-Southwest
hu: nyugat-délnyugat

en: West-Northwest
hu: nyugat-északnyugat

en: North-Northwest
hu: észak-északnyugat

en: NNE
hu: É-ÉK

en: ENE
hu: K-ÉK

en: ESE
hu: K-DK

en: SSE
hu: D-DK

en: SSW
hu: D-DNY

en: WSW
hu: NY-DNY

en: WNW
hu: NY-ÉNY

en: NNW
hu: É-ÉNY

en: No sunrise today
hu: Ma nincs napkelte

en: No sunset today
hu: Ma nincs napnyugta

en: Sunrise: !sunrise
hu: Napkelte: !sunrise

en: Sunset: !sunset
hu: Napnyugta: !sunset

en: Show compact block
hu: Tömörített blokk mutatása

en: Displays only the name, condition, and temperature of the weather station.
hu: Csak az időjárási állomás nevét, az időjárási körülményeket és a hőmérséklet jeleníti meg.

en: Distance
hu: Távolság

en: Rel. Humidity
hu: Rel. páratartalom

en: light blowing snow
hu: gyenge hófúvás

en: light low drifting snow
hu: gyenge talajközeli hófúvás

en: light snow
hu: gyenge havazás

en: heavy blowing snow
hu: heves hófúvás

en: heavy low drifting snow
hu: heves talajközeli hófúvás

en: heavy snow
hu: heves havazás

en: blowing snow
hu: hófúvás

en: low drifting snow
hu: talajközeli hófúvás

en: snow
hu: havazás

en: Symbol
hu: Szimbólum

en: Kilometers
hu: Kilométer

en: Start time
hu: Kezdés ideje

en: Add display
hu: Megjelenítés hozzáadása

en: Wind
hu: Szél

en: Temperature: !temperature1, feels like !temperature2
hu: Hőmérséklet: !temperature1, érzet: !temperature2

en: Show windchill temperature
hu: Hőmérsékletérzet mutatása

en: The string to search for must be between 3 and 64 characters.
hu: A keresendő karaktersorozat hosszának 3 és 64 karakter közé kell esnie.

en: Your search did not return any results.
hu: A keresésnek nincs eredménye.

en: Search results for <q>@search</q>
hu: <q>@search</q> keresési eredményei

en: Search for a location
hu: Helyszín keresése

en: Type in an ICAO code, a name, or a country to search for weather conditions at that location.
hu: Meg kell adni egy ICAO kódot, egy nevet, vagy egy országot az ottani időjárási viszonyok kereséséhez

en: mist
hu: pára

en: shallow fog
hu: enyhe köd

en: partial fog
hu: részleges köd

en: patches of fog
hu: ködfoltok

en: fog
hu: köd

en: smoke
hu: füst

en: light freezing drizzle
hu: enyhe jégszitálás

en: light drizzle
hu: enyhe szitálás

en: heavy freezing drizzle
hu: heves jégszitálás

en: heavy drizzle
hu: heves szitálás

en: freezing drizzle
hu: jégszitálás

en: drizzle
hu: szitálás

en: !speed&thinsp;knots
hu: !speed&thinsp;csomó

en: !speed&thinsp;meter/s
hu: !speed&thinsp;m/s

en: gusts up to !speed
hu: szélrohamok akár !speed

en: !visibility&thinsp;mi
hu: !visibility&thinsp;mérföld

en: Search for locations and display their current weather.
hu: Helyszínek keresése és az ottani aktuális időjárás megjelenítése.

en: Degree
hu: Fokozat

en: Edit display
hu: Megjelenítés szerkesztése

en: Fair
hu: Megfelelő

en: light snow showers
hu: gyenge havaseső

en: heavy snow showers
hu: heves havaseső

en: snow showers
hu: havaseső

en: Add location to this display
hu: Helyszín hozzáadása ehhez a megjelenítéshez

en: Edit configuration of display
hu: A megjelenítés beállításainak szerkesztése

en: Specify which units should be used for displaying the weather data.
hu: Megadható, hogy milyen mértékegységben jelenjenek meg az időjárási adatok.

en: Customize the weather display.
hu: Az időjárás megjelenítésének testreszabása.

en: Data to show
hu: Megjelenített adat

en: Select which weather data should be shown in the display. Please note that some weather stations may not provide all data at all times. Therefore, some weather data might not be displayed even though it is selected.
hu: A megjelenítendő időjárási adatok kiválasztása. Meg kell jegyezni, hogy nem minden időjárási állomás szolgáltatja az összes adatot. Ezért előfordulhat, hogy néhány időjárási adat nem jelenik meg, bár van jelölve.

en: Wind information
hu: Szélinformációk

en: Times of sunrise and sunset
hu: Napkelték és napnyugták ideje

en: Original METAR report
hu: Eredeti METAR jelentés

en: Are you sure you want to delete your custom display?
hu: Az egyedi megjelenítés biztosan törölhető?

en: Administer custom weather block
hu: Egyedi időjárás blokk adminisztrációja

en: Allows users to configure their custom weather block.
hu: Lehetővé teszi a felhasználók számára egyedi időjárás blokk beállítását.

en: Access weather pages
hu: Időjárási oldalak elérése

en: You can add, edit, and delete locations from system-wide weather displays. Moreover, you can specify default values for newly created displays.
hu: Lehet helyszíneket hozzáadni, törölni vagy módosítani a webhelyszintű időjárási blokkokban. Sőt, beállíthatóak az alapértelmezés szerinti értékek is az újonnan hozzáadott helyszínekhez.

en: You can add, edit, and delete locations from your custom weather display.
hu: Lehet helyszíneket hozzáadni, törölni vagy módosítani az egyedi időjárási blokkban.

en: Please note that the display will not be shown until you configure at least one location.
hu: Ez a blokk mindaddig nem fog megjelenni, amíg nincs legalább egy helyszín beállítva.

en: Current weather near you
hu: Környék időjárása

en: There is no location configured yet.
hu: Nincs még hely beállítva.

en: Configure system-wide weather displays and the default configuration of new displays.
hu: Webhelyszintű időjárási blokk beállítása és az új helyszínek alapértelmezés szerinti beállítása.

en: Edit default display
hu: Alapértelmezett megjelenítés szerkesztése

en: Configure settings for the default display.
hu: Az alapértelmezés szerinti megjelenítés beállítása.

en: Configure settings for a weather display.
hu: Az időjárás megjelenítésének beállítása.

en: Delete display
hu: Megjelenítés törlése

en: Delete a weather display.
hu: Az időjárás egy megjelenítésének törlése.

en: Configure settings for a location.
hu: Egy helyszín beállítása.

en: Delete a location from a system-wide weather display.
hu: Egy helyszín törlése a webhelyszintű időjárás megjelenítésből.

en: Configure your custom weather display.
hu: Az egyedi időjárás megjelenítésének beállítása.

en: Configure settings for your custom weather display.
hu: Az egyedi időjárás megjelenítésének beállítása.

en: Delete your custom weather display.
hu: Az egyedi időjárás megjelenítésének törlése.

en: Delete a location from your custom weather display.
hu: Egy helyszín törlése az egyedi időjárás megjelenítésből.

en: Directory for custom images
hu: Egyedi képek könyvtára

en: Override the default image directory. This directory must be a subdirectory of the Drupal 'files' path.
hu: Az alapértelmezés szerinti képkönyvtár felülírása. Ennek a Drupal „files” könyvtárában egy alkönyvtárnak kell lennie.

en: weather
hu: időjárás

en: End time
hu: Befejezés ideje

en: Weather forecast
hu: Időjárás-előrejelzés

en: Rain
hu: Eső
