Weather block (7.x-1.12) - en to fi translation catalogue (74 entries)

en: Remove
fi: Poista

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Weather
fi: Sää

en: Current weather
fi: Tämänhetkinen sää

en: High
fi: Korkein

en: Low
fi: Alin

en: Temperature
fi: Lämpötila

en: City
fi: Kaupunki

en: (disabled)
fi: (pois käytöstä)

en: Not available
fi: Ei tarjolla

en: Current conditions
fi: Tämänhetkinen sää

en: Wind
fi: Tuuli

en: Humidity
fi: Kosteus

en: Taxonomies
fi: Luokittelut

en: Registration key
fi: Rekisteröintiavain

en: Display values
fi: Näytettävät arvot

en: <p>Please set the default settings for the module using this form. The locations for which the weather is shown are stored in two separate taxonomies !taxonomy1 and !taxonomy2. Feel free to edit the locations in the taxonomies to fit your preferences.</p>
fi: <p>Aseta moduulin oletusasetukset käyttäen tätä lomaketta. Sääasemat tallennetaan kahteen eri sanastoon !taxonomy1 ja !taxonomy2. Voit vapaasti muokata sanastojen sisältämiä sääasemia.</p>

en: Weather locations (local)
fi: Sääasemat (paikallissää)

en: Weather locations (world)
fi: Sääasemat (maailman sää)

en: Format (measurement units)
fi: Esitysmuoto (mittayksikkö)

en: Choose which service to use
fi: Valitse käytettävä palvelu

en: Use weather icons from provider
fi: Käytä sääpalvelun tarjoajan sääkuvakkeita

en: Local path for weather icons
fi: Paikallinen sääkuvakkeiden polku

en: The location of weather icons relative to your Drupal installation
fi: Polku josta sääkuvakkeet löytyvät suhteessa Drupalin asennuspolkuun

en: Choose which values you wish to display
fi: Valitse, mitkä tiedot haluat esittää

en: Dew point
fi: Kastepiste

en: Weather icon
fi: Sääkuvake

en: Link to 5 day forecast
fi: Linkki viiden päivän sääennusteeseen

en: Link to forecasts from other cities
fi: Linkki muiden paikkakuntien sääennusteisiin

en: Weather block
fi: Säälohko

en: Dew Point
fi: Kastepiste

en: Other cities
fi: Muut kaupungit

en: Five day weather forecast
fi: Viiden päivän ennuste

en: World weather
fi: Maailman sää

en: Yahoo Weather (recommended)
fi: Yahoo Weather (suositeltava)

en: Weather locations stored in this vocabulary are shown on the Local Weather page provided by this module
fi: Tähän sanastoon tallennetut sääasemat näytetään tämän moduulin tarjoamalla Paikallsisää sivulla

en: Weather locations stored in this vocabulary are shown on the World Weather page provided by this module
fi: Tähän sanastoon tallennetut sääasemat näytetään tämän moduulin tarjoamalla Maailman sää sivulla

en: Select city
fi: Valitse kaupunki

en: Change location
fi: Vaihda sijaintia

en: Default weather location for local weather (the location selected here is what will be shown on the weather block)
fi: Oletus-sääasema paikallissäälle (tämä valittu paikkakunta näytetään säälohkossa)

en: The default location for local weather is selected from the taxonomy "Weather locations (local weather)". If no location is selected, the default location is set to Helsinki, Finland.
fi: Oletus-sääasema paikallissäälle. Mikäli arvoa ei ole valittuna, käytetään oletusta Helsinki, Finland.

en: Default weather location for world weather (this location will be displayed by default on the <em>World Weather</em> page)
fi: Oletus-sääasema maailman säälle (tämä valittu paikkakunta näytetään oletuksena <em>Maailman sää</em> sivulla)

en: The default location for world weather is selected from the taxonomy "Weather locations (world weather)". If no location is selected, the default location is set to London, UK.
fi: Oletus-sääasema maailman säälle. Mikäli arvoa ei ole valittuna, käytetään oletusta London, UK.

en: Please enter the WOEID for Yahoo Weather. You may use for example !val for finding the WOEIDs, please make sure that the WOEID entered is valid. The WOEID will be validated against Yahoo Weather service.
fi: Syötä sääaseman tunnus Yahoo Weatherille. Voit käyttää esimerkiksi palvelua !val etsiäksesi sääasemien tunnuksia. Tunnukset validoidaan Yahoo Weather palvelua vasten.

en: Please enter the Weather ID for weather.com. You may use for example !val to locate the IDs (not all the cities have a weather station so choose a nearest possible location).
fi: Syötä sääaseman tunnus weather.comia varten. Voit käyttää esimerkiksi palvelua !val etsiäksesi sääasemien tunnuksia. Huomaa että kaikilla kaupungeilla ei ole sääasemaa joten valitse lähin sopiva sijainti!

en: The WOEID that you entered was invalid or no weather forecast is available for your selected WOEID. Please re-enter!
fi: Syöttämäsi sääaseman tunnus ei kelpaa tai sille ei löydy sääennustetta. Ole hyvä ja syötä uudelleen!

en: Administer Weather block
fi: Ylläpidä Weather block moduulia

en: The selected !taxonomy location cannot be used because it has no !id_type set
fi: Valittua sääasemaa !taxonomy ei voi käyttää koska sille ei ole asetettu !id_type

en: Control Weather block module settings.
fi: Ylläpidä Weather block moduulin asetuksia.

en: You must enter your registration key to use World Weather Online weather service
fi: Sivun on syötettävä rekisteröintiavaimesi käyttääksesi World Weather Online sääpalvelua

en: Invalid registration key for World Weather Online.
fi: Rekisteröintiavain World Weather Onlinelle ei kelpaa.

en: The recommended weather service is Yahoo Weather, the support for weather.com is slightly untested. Also the World Weather Online should work fine.
fi: Suositeltava sääpalvelu on Yahoo Weather. Tuki weather.comin sääpalveluille on hiukan testaamaton. Myös World Weather Online toimii hyvin.

en: <p>The Weather block module provides icons for the weather conditions but you may also choose to use the weather icons from the provider. You can also override the icons provided by this module by manually setting a path for the weather icons on your web server. The module relies strongly on correct naming of the icon files so it is recommended that you copy over the files in this modules' <em>/weather_icons</em> folder and then replace the files with your own.</p><p><strong>Note that due to copyright terms, the selections below will not be applied when using the World Weather Online service; icons from the provider will be used instead!</strong></p>
fi: <p>Weather block moduuli tarjoaa sääkuvakkeita moduulin mukana mutta voit myös halutessasi käyttää kuvakkeita palveluntarjoajalta. Voit myös ohittaa sääkuvakkeiden oletuspolun asettamalla manuaalisesti polun josta kuvakkeet löytyvät. Moduuli on riippuvainen kuvaketiedostojen oikeanlaisesta nimeämisestä joten on suositeltavaa että kopioit tämän moduulin mukana tulevan sääkuvakekansion <em>/weather_icons</em> haluamaasi paikkaan ja tämän jälkeen korvaat kuvakkeet haluamillasi.</p><p><strong>Huomaa että käyttöehdoista johtuen näitä kuvakkeita ei käytetä mikäli valitset palveluksi World Weather Online palvelun; kyseisen palvelun kanssa käytetään aina palveluntarjoajan kuvakkeita!</strong></p>

en: A registration key is required for using the World Weather Online service. Please follow the instructions at !val to obtain your key.
fi: Rekisteröintiavain on pakollinen käytettäessä World Weather Online palvelua. Seuraa ohjeita sivulla !val oman avaimesi hankkimiseksi.

en: World Weather Online website
fi: World Weather Onlinen www-sivusto

en: The World Weather Online ID was entered without verification because you have not entered your registration key. To have them verified, please enter your registration key at !settings
fi: Sääaseman tunnus World Weather Online palvelua varten syötettiin ilman validointia koska et ole syöttänyt rekisteröintiavainta. Jotta sääasematunnukset voidaan validoida, sinun on ensin syötettävä rekisteröintiavaimesi !settings sivulla

en: The World Weather Online ID that you entered was invalid or no weather forecast is available for your selected WOEID. Please try to change for example to add the country or choose a different location.
fi: Syöttämäsi sääaseman tunnus World Weather Online palvelulle ei kelpaa tai sille ei löydy sääennustetta. Ole hyvä ja valitse uudelleen, voit tarkentaa valintaasi esimerkiksi lisäämällä siihen maan nimen.

en: Please enter the Weather ID for World Weather Online. The preferred format is <em>City, Country</em>.
fi: Ole hyvä ja syötä sääaseman tunnus World Weather Online palvelulle. Suositeltava syöttömuoto on <em>Kaupunki, Maa</em>.

en: <h1>Manage weather locations
fi: <h1>Ylläpidä sääasemia

en: Local weather
fi: Paikallissää

en: <- Move left
fi: <- Siirrä vasemmalle

en: Move right ->
fi: Siirrä oikealle ->

en: Please select one or more of the weather locations in one of the selectors below and click <em>Move right</em> or <em>Move left</em> to move the terms from taxonomy to another or copy them from taxonomy to another by clicking <em>Copy left</em> or <em>Copy right</em>.
fi: Valitse yksi tai useampi sääpaikkakunta jommasta kummasta allaolevasta listasta ja klikkaa <em>Siirrä oikealle</em> tai <em>Siirrä vasemmalle</em> siirtääksesi ne sanastosta toiseen. Voit myös kopioida ne sanastosta toiseen valitsemalla <em>Kopioi oikealle</em> tai <em>Kopioi vasemmalle</em>.

en: You may also select one or more terms from both of the taxonomies and enable or disable them by clicking <em>Enable</em> or <em>Disable</em> respectively or remove the selected terms entirely by clicking <em>Remove</em>.
fi: Voit valita yhden tai useamman termin kummastakin sanastosta ja ottaa ne käyttöön tai poistaa ne käytöstä valitsemalla <em>Ota käyttöön</em> tai <em>Poista käytöstä</em>. Voit myös poistaa ne kokonaan valitsemalla <em>Poista</em>.

en: Copy to local weather
fi: Kopioi paikallissäähän

en: Move to local weather
fi: Siirrä paikallissäähän

en: Move to world weather
fi: Siirrä maailman säähän

en: <- Copy left
fi: <- Kopioi vasemmalle

en: Copy right ->
fi: Kopioi oikealle ->

en: Copy to world weather
fi: Kopioi maailman säähän

en: Disable selected locations
fi: Poista käytöstä valitut sääasemat

en: Enable selected locations
fi: Ota käyttöön valitut sääasemat

en: Remove selected locations
fi: Poista valitut sääasemat
