Webchick's test profile (7.x-0.1-unstable1) - en to ro translation catalogue (816 entries)

en: Forms
ro: Formulare

en: Home
ro: Acasă

en: User interface
ro: Interfață utilizator

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conţinut

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Următorul

en: Pages
ro: Pagini

en: Save configuration
ro: Salvează configuraţia

en: Reset to defaults
ro: Resetează la valori implicite.

en: enable
ro: activare

en: delete
ro: şterge

en: Status
ro: Stare

en: Markup
ro: Cod HTML

en: Suffix
ro: Sufix

en: approve
ro: aprobă

en: Delete
ro: Şterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operaţii

en: Content
ro: Conţinut

en: Transaction ID
ro: Tranzacţia cu ID-ul

en: Value
ro: Valoare

en: Totals
ro: Total

en: Username
ro: Numele de utilizator

en: Email address
ro: Adresă de e-mail

en: Item
ro: Produs

en: You are here:
ro: Sunteţi aici:

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Replies
ro: Replici

en: Last Post
ro: Ultima postare

en: Closed
ro: Închis

en: List
ro: Lista

en: Subject
ro: Subiect

en: Actions
ro: Acţiuni

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Read more
ro: Citiţi mai departe

en: more
ro: mai multe

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Access control
ro: Control acces

en: Explanation or submission guidelines
ro: Explicaţii şi sugestii de publicare

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Administration
ro: Administrare

en: footer
ro: subsol

en: Comments
ro: Comentarii

en: Currency
ro: Monedă

en: Priority
ro: Prioritate

en: More
ro: Mai multe

en: not verified
ro: neverificat

en: Default currency
ro: Moneda implicită

en: Action
ro: Acțiune

en: Quantity
ro: Cantitate

en: On
ro: Pornit

en: For
ro: Pentru

en: Tags
ro: Etichete

en: Block title
ro: Titlul blocului

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Ash
ro: Cenuşiu

en: Aquamarine
ro: Albastru marin

en: Content types
ro: Tipuri de conţinut

en: Home page
ro: Prima Pagină

en: Categories
ro: Categorii

en: Version
ro: Versiune

en: Go
ro: Mergi

en: view
ro: afişează

en: all
ro: toate

en: File
ro: Fişier

en: Tag
ro: Marcaj

en: Login
ro: Autentificare

en: Edit
ro: Modifică

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Links
ro: Legături

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Display settings
ro: Setări de afişare

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Number
ro: Număr

en: Message
ro: Mesaj

en: Block settings
ro: Setările blocului

en: Comment form
ro: Formularul de comentariu

en: User contact form
ro: Formular de contactare a utilizatorului

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Country
ro: Ţară

en: Weight
ro: Greutate

en: The configuration options have been saved.
ro: Opţiunile de configurare au fost salvate.

en: Variable
ro: Variabilă

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Center
ro: Centru

en: Types
ro: Tipuri

en: Hierarchy
ro: Ierarhie

en: Required
ro: Necesar

en: Parent
ro: Părinte

en: Depth
ro: Adâncime

en: none
ro: nimic

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Go to previous page
ro: Mergi la pagina anterioară

en: up
ro: sus

en: Go to parent page
ro: Mergi la pagina părinte

en: Go to next page
ro: Mergi la pagina următoare

en: Book
ro: Carte

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: settings
ro: setări

en: Back
ro: Înapoi

en: Node ID
ro: ID Nod

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: Font Size
ro: Mărime font

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Default
ro: Implicit

en: Background
ro: Fundal

en: Summary
ro: Sumar

en: Update
ro: Actualizare

en: Open
ro: Deschidere

en: Top
ro: Sus

en: Link Target
ro: Țintă Legătură

en: Small
ro: Mic

en: Large
ro: Mare

en: Core
ro: Nucleu

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Add new
ro: Adaugă nou

en: Views
ro: Vizualizări

en: Access
ro: Acces

en: Add
ro: Adăugare

en: View
ro: Afişează

en: Path
ro: Cale

en: Vocabularies
ro: Clasificări

en: Manage
ro: Administrare

en: Region
ro: Regiune

en: Placeholder tokens
ro: Token-uri substituente

en: Display
ro: Afişare

en: Node type
ro: Tip nod

en: Menu
ro: Meniu

en: results
ro: rezultaterezultate

en: search
ro: caută

en: The username %name does not exist.
ro: Utilizatorul  %name nu există.

en: Updated
ro: Actualizat

en: Theme
ro: Temă

en: read more
ro: citiţi mai departe

en: Timestamp
ro: Amprentă timp

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Component
ro: Componentă

en: ID
ro: Identificator

en: Advanced search
ro: Căutare avansată

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Attachment
ro: Ataşament

en: Picture
ro: Imagine

en: Titles
ro: Titluri

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
ro: Următoarele token-uri de substituire pot fi utilizate în ambele căi şi titluri. Atunci când este utilizat într-o cale sau titlu, acestea vor fi înlocuite cu valorile corespunzătoare.

en: type
ro: tip

en: Mail
ro: E-mail

en: Before
ro: Anterior

en: After
ro: După

en: Promoted
ro: Promovat

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conţinut

en: Continue
ro: Continuă

en: Configure
ro: Configurează

en: Email
ro: E-mail

en: Check
ro: Verifică

en: Files
ro: Fişiere

en: User ID
ro: ID Utilizator

en: Error
ro: Eroare

en: Options
ro: Opţiuni

en: Created
ro: Creat

en: Node
ro: Nod

en: Number of columns
ro: Număr de coloane

en: Create
ro: Crează

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Are you sure you want to delete %title?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi %title?

en: Optional Title
ro: Titlu Opţional

en: Required Title
ro: Titlu Necesar

en: No Title
ro: Fără Titlu

en: Link Title
ro: Titlu Legătură

en: URL Display Cutoff
ro: Întrerupere afisare URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
ro: Dacă utilizatorul nu include un titlu pentru acest link, URL-ul va fi utilizat ca titlu. Când se termină cu (&hellip;) și va fi tăiat titlul link-ului? Lăsaţi necompletat pentru nici o limită.

en: Default (no target attribute)
ro: Implicit (fără atribut de țintă)

en: Open link in window root
ro: Deschidere legătură în fereastra rădăcină

en: Open link in new window
ro: Deschidere legătură în fereastră nouă

en: Allow the user to choose
ro: Permite utilizatorului să aleagă

en: Additional CSS Class
ro: Clasă CSS suplimentară

en: Not a valid URL.
ro: Nu este un URL valid.

en: Titles are required for all links.
ro: Titlurile sunt necesare pentru toate legăturile.

en: Open URL in a New Window
ro: Deschidere URL într-o fereastră nouă

en: Defines simple link field types.
ro: Defineşte tipuri de legături simple.

en: term
ro: termen

en: The name of the menu.
ro: Numele meniului.

en: Update options
ro: Opţiuni de actualizare

en: All
ro: Toate

en: hours
ro: ore

en: days
ro: zile

en: Access log
ro: Istoricul accesărilor

en: Active
ro: Activ

en: Done
ro: Gata

en: Last post
ro: Ultima adăugare

en: Submit @name
ro: Trimite @name

en: Access denied
ro: Acces interzis

en: Submitted
ro: Trimis

en: Year
ro: Anul

en: Date format
ro: Format dată

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Override title
ro: Suprascrie titlul

en: CSS class
ro: Clasă CSS

en: Display links
ro: Afişează legăturile

en: Page
ro: Pagina

en: Bottom
ro: Partea de jos

en: Two column
ro: Două coloane

en: Node links
ro: Link-uri nod

en: Taxonomy terms
ro: Termeni taxonomie

en: User picture
ro: Imagine utilizator

en: Site name
ro: Numele sitului

en: Site slogan
ro: Sloganul sitului

en: Off
ro: Oprit

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Never
ro: Niciodată

en: Header
ro: Cap

en: Footer
ro: Subsol

en: Selected
ro: Selectat

en: Menu link
ro: Legătură meniu

en: To
ro: Către

en: From
ro: De la

en: Aggregator category
ro: Categorie Agregator

en: Aggregator feed
ro: Flux agregator

en: Aggregator item
ro: Element agregator

en: Custom
ro: Personalizat

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: Roles
ro: Roluri

en: Revision ID
ro: ID revizie

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comment ID
ro: ID Comentariu

en: Score
ro: Scor

en: Published
ro: Publicat

en: Signature
ro: Semnătura

en: Filter
ro: Filtru

en: Location
ro: Locaţia

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Log message
ro: Mesaj jurnal

en: URL alias
ro: Alias URL

en: Poll duration
ro: Durata sondajului

en: Poll votes
ro: Voturi sondaj

en: Session ID
ro: Identificator de sesiune

en: File ID
ro: ID Fişier

en: File name
ro: Nume fişier

en: File size
ro: Dimensiune fişier

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Vocabulary ID
ro: ID vocabular

en: Term
ro: Termen

en: Term ID
ro: ID termen

en: Term name
ro: Numele termenului

en: User role
ro: Rol utilizator

en: E-mail address
ro: Adresa de e-mail

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Last login
ro: Ultima autentificare

en: Severity
ro: Gravitate

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Type name
ro: Nume tip

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Contains
ro: Conţine

en: Does not contain
ro: Nu conţine

en: Is less than
ro: Este mai mic decât

en: Is less than or equal to
ro: Este mai mic sau egal cu

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Is greater than or equal to
ro: Este mai mare sau egal ca

en: Is greater than
ro: Este mai mare decât

en: Is not equal to
ro: Nu este egal cu

en: Average
ro: Medie

en: Count
ro: Număr

en: Overridden
ro: Suprascrisă

en: Mode
ro: Mod

en: Centered
ro: Centrat

en: Success
ro: Succes

en: Warning
ro: Avertisment

en: configure
ro: configurează

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: %time ago
ro: %time în urmă

en: Updated:
ro: Actualizat:

en: Nodes
ro: Noduri

en: Advanced
ro: Avansat

en: Node Title
ro: Titlu Nod

en: Sort order
ro: Ordine de sortare

en: Up
ro: Sus

en: Width
ro: Lăţime

en: Height
ro: Inălţime

en: Maximum
ro: Maxim

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Medium
ro: Mediu

en: Sortable
ro: Sortabil

en: Month
ro: Luna

en: Price
ro: Preţ

en: System
ro: Sistem

en: Customer
ro: Client

en: Product ID
ro: ID Produs

en: Amount
ro: Suma

en: Current
ro: Actual

en: Add to cart
ro: Adaugă în coş

en: Address
ro: Adresă

en: State
ro: Status

en: Code
ro: Cod

en: Stock
ro: Stoc

en: Owner
ro: Proprietar

en: By
ro: De

en: Payment
ro: Plată

en: Payment settings
ro: Opţiuni metode de plată

en: Store
ro: Magazin

en: Company
ro: Companie

en: node
ro: nod

en: Method
ro: Metodă

en: Recent posts
ro: Articole recente

en: Day
ro: Zi

en: Table
ro: Tabel

en: January
ro: Ianuarie

en: February
ro: Februarie

en: March
ro: Martie

en: April
ro: Aprilie

en: May
ro: Mai

en: June
ro: Iunie

en: July
ro: Iulie

en: September
ro: Septembrie

en: October
ro: Octombrie

en: November
ro: Noiembrie

en: December
ro: Decembrie

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
ro: Model cale implicită (aplicabilă tipurilor de termeni fără model definit)

en: Pattern for all %vocab-name paths
ro: Model cale pentru toate nodurile care conţin termeni de tip %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
ro: Model cale pentru forumuri şi containere forum

en: Pattern for user account page paths
ro: Model cale pentru pagini profil de utilizatori

en: Pattern for blog page paths
ro: Model cale pentru bloguri

en: Verbose
ro: Explicit

en: Display alias changes (except during bulk updates).
ro: Afişează modificările de aliasuri (cu excepţia actualizărilor în masă)

en: Replace by separator
ro: Înlocuire cu separator

en: Maximum alias length
ro: Lungime maximă alias

en: Maximum component length
ro: Lungimea maximă a unei componente.

en: Update action
ro: Acțiune de actualizare

en: Strings to Remove
ro: Șiruri ce trebuie eliminate.

en: Configuration
ro: Configurare

en: Other
ro: Altele

en: Loop
ro: Buclă

en: Text color
ro: Culoare text

en: Navigation
ro: Navigator

en: Basic
ro: Simplu

en: Repeat
ro: Repetare

en: Link URL
ro: URL Link

en: SKU
ro: Cod

en: List type
ro: Tip listă

en: Role
ro: Rol

en: First name
ro: Prenume

en: Last name
ro: Nume

en: Sent
ro: Trimis

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Add new comment
ro: Adaugă comentariu nou

en: order
ro: comandă

en: String
ro: Şir text

en: Case
ro: Caz

en: Users
ro: Utilizatori

en: Referrer
ro: Referinţă

en: Exists
ro: Există

en: Both
ro: Ambele

en: Last
ro: Ultima

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Save changes
ro: Salvare schimbări

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Checkout
ro: Casă

en: <All>
ro: <Toate>

en: Edit view
ro: Editează vizualizarea

en: Override
ro: Înlocuieşte

en: Clone
ro: Clonare

en: Administer views
ro: Administrează vizualizările

en: Existing Views
ro: View-uri existente

en: Default Views
ro: Vizualizări implicite

en: Ascending
ro: Crescător

en: Descending
ro: Descrescător

en: Normal menu item
ro: Element de meniu normal

en: Empty text
ro: Text lipsă conţinut

en: Down
ro: Jos

en: Wildcard
ro: Metacaracter

en: Arguments
ro: Argumente

en: Filters
ro: Filtre

en: Exposed Filters
ro: Filtre expuse

en: Order
ro: Comandă

en: Add criteria
ro: Adaugă criteriu

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ro: Numele vizualizarii trebuie să conţină doar caractere alfanumerice sau liniuţă de subliniere.

en: Views UI
ro: UI Vizualizări

en: Recent comments
ro: Comentarii recente

en: Node: ID
ro: Nod: Identificator

en: Random
ro: Aleator

en: Uncategorized
ro: Necategorisit

en: Position
ro: Poziţie

en: IP Address
ro: Adresă IP

en: Basic settings
ro: Setări de bază

en: Last checked
ro: Ultima verificare

en: Profile
ro: Profil

en: Page Title
ro: Titlu Pagină

en: Term description
ro: Descrierea termenului

en: fields
ro: câmpuri

en: Save settings
ro: Salvare opţiuni

en: Expiration
ro: Data expirării

en: Operation
ro: Operație

en: reply
ro: replică

en: Defaults
ro: Implicite

en: You have to specify a valid date.
ro: Trebuie să specificaţi o dată validă.

en: City
ro: Oraş/Sector

en: Postal code
ro: Cod poştal

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Created date
ro: Data creării

en: Updated date
ro: Data actualizării

en: comments
ro: comentarii

en: Default language
ro: Limbă implicită

en: Rules
ro: Reguli

en: Marshall Islands
ro: Insulele Marshall

en: Northern Mariana Islands
ro: Insulele Mariana de nord

en: Full name
ro: Numele complet

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Authoring information
ro: Informaţii despre autor

en: Leave blank for %anonymous.
ro: Lăsaţi liber pentru %anonymous.

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Pending
ro: În aşteptare

en: Show
ro: Afişare

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Introdu câte o pagină pe rând, sub formă de căi de acces Drupal. Caracterul '*' este universal. Exemple de căi sunt '%blog' pentru pagina de blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: Other queries
ro: Alte interogări

en: Link to node
ro: Legătură către nod

en: Timer
ro: Cronometru

en: Change
ro: Modificare

en: in
ro: în

en: Edit term
ro: Modifică termen

en: Switch
ro: Schimbă

en: Delimiter
ro: Delimitator

en: Sources
ro: Surse

en: 1 item | @count items
ro[0]: 1 articol
ro[1]: @count articole
ro[2]: @count de articole

en: Clear
ro: Elimină

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: Node title
ro: Titlu nod

en: Node body
ro: Conținut nod

en: View user profile.
ro: Afişează profilul utilizatorului.

en: Full text
ro: Text întreg

en: Feed settings
ro: Setările fluxului

en: Source
ro: Sursă

en: Search results
ro: Rezultatele căutării

en: Your search yielded no results
ro: Căutarea dumneavoastră nu are nici un rezultat

en: Request new password
ro: Solicitaţi o parolă nouă

en: unlimited
ro: nelimitat

en: Replacement patterns
ro: Modele de înlocuire

en: Languages
ro: Limbi

en: Features
ro: Caracteristici

en: Topics
ro: Subiecte

en: Activity
ro: Activitate

en: Publishing options
ro: Opţiuni de publicare

en: Query
ro: Interogare

en: equals
ro: egal

en: Configure block
ro: Configurează blocul

en: Block name
ro: Numele blocului

en: NO
ro: NU

en: YES
ro: DA

en: Hour
ro: Oră

en: Minute
ro: Minut

en: Second
ro: Secundă

en: Select list
ro: Listă selecţie

en: Granularity
ro: Granularitate

en: Posts
ro: Articole

en: Alignment
ro: Aliniere

en: Link label
ro: Legătură etichetă

en: author
ro: autor

en: Entity
ro: Entitate

en: None.
ro: Niciunul.

en: Revert
ro: Revenire

en: Existing system path
ro: Calea de sistem existentă

en: Greater than
ro: Mai mare

en: Less than
ro: Mai mic

en: The mail's subject.
ro: Subiect e-mail.

en: any
ro: orice

en: Add user role
ro: Adaugă rol utilizator

en: Execute custom PHP code
ro: Execută cod PHP propiu

en: PHP code
ro: Cod PHP

en: views
ro: vizualizări

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Create new account
ro: Crează un cont nou

en: Red
ro: Roșu

en: price
ro: preț

en: Taxes
ro: Taxe

en: Product type
ro: Tip produs

en: Site information
ro: Informaţii sit

en: Blocked
ro: Blocat

en: or
ro: sau

en: open
ro: deschis

en: Convert
ro: Convertire

en: Parent term
ro: Termen părinte

en: Parent terms
ro: Termeni părinte

en: Style
ro: Stil

en: Forums
ro: Forumuri

en: revert
ro: revenire

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Your settings have been saved.
ro: Setările au fost salvate.

en: All tags
ro: Toate etichetele

en: Last modified
ro: Ultima modificare

en: Link color
ro: Culoare link

en: Shopping cart
ro: Coş de cumpărături

en: Cart
ro: Coş

en: Discount
ro: Reducere

en: Shipping
ro: Transport

en: Reversed
ro: Inversat

en: Product
ro: Produs

en: Payment Status
ro: Status plată

en: Payment method
ro: Metodă de plată

en: Changed
ro: Schimbat

en: Date created
ro: Data creării

en: Completed
ro: Finalizată

en: Reverse
ro: Inversează

en: Delete product type
ro: Șterge tipul de produs

en: Products
ro: Produse

en: Product types
ro: Tipuri de produse

en: Shipping methods
ro: Metode de transport

en: Orders
ro: Comenzi

en: Are you sure you want to delete this transaction?
ro: Ești sigur că vrei să ștergi această tranzacție?

en: Not published
ro: Nepublicat

en: Menu settings
ro: Opţiuni de meniu

en: Color scheme
ro: Schemă culori

en: Unformatted
ro: Neformatat

en: %title has been deleted.
ro: %title a fost şte(a)rs(ă).

en: RSS Feed
ro: Flux RSS

en: Allowed file extensions
ro: Extensii de fişiere permise

en: New comments
ro: Comentarii noi

en: Relationships
ro: Relaţii

en: Relationship
ro: Relaţie

en: relationships
ro: relaţii

en: Sort criteria
ro: Criterii de sortare

en: <Hidden>
ro: <Ascuns>

en: Revision of %title from %date
ro: Revizia %title de la data %date

en: Parent menu item
ro: Elementul meniu părinte

en: Themes
ro: Teme

en: Translations
ro: Traduceri

en: comment
ro: comentariu

en: by
ro: adăugat de

en: Loading...
ro: Se încarcă ...

en: !name field is required.
ro: Câmpul !name este obligatoriu.

en: Sticky
ro: Lipicios

en: You are here
ro: Eşti aici

en: Review
ro: Verificare

en: cancel
ro: revocare

en: Processing
ro: În procesare

en: disable
ro: dezactivare

en: Output format
ro: Formatul de ieşire

en: Storage
ro: Depozitare

en: Complete
ro: Finalizat

en: date
ro: dată

en: Slogan
ro: Sloganul

en: Apply
ro: Aplicare

en: Select
ro: Selectare

en: Font settings
ro: Setări font

en: Enter the terms you wish to search for.
ro: Introduceţi termenii doriţi pentru căutare.

en: Information
ro: Informații

en: Variables
ro: Variabile

en: PHP Code
ro: Cod PHP

en: Translation
ro: Traducere

en: Translation status
ro: Stare traducere

en: Blocks
ro: Blocuri

en: Block body
ro: Corpul blocului

en: Menus
ro: Meniuri

en: Above
ro: Deasupra

en: @min and @max
ro: @min şi @max

en: Add field
ro: Adaugă câmp

en: Used in
ro: Utilizat în

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Minimum
ro: Minim

en: Precision
ro: Precizie

en: Permalink
ro: Link permanent

en: Canceled
ro: Anulate

en: Any user
ro: Orice utilizator

en: Permission
ro: Permisiune

en: Hide
ro: Ascundere

en: 1 comment | @count comments
ro[0]: 1 comentariu
ro[1]: @count comentarii
ro[2]: @count de comentarii

en: Blue
ro: Albastru

en: URL path settings
ro: Opţiuni cale URL

en: @user's picture
ro: imaginea utilizatorului @user

en: Space
ro: spațiu

en: Language neutral
ro: Limbă neutră

en: Account blocked
ro: Cont blocat

en: Aggregate
ro: Agreghează

en: product
ro: produs

en: Resize
ro: Redimensionare

en: Loading
ro: Se încarcă

en: Rearrange
ro: Rearanjează

en: Execute
ro: Execută

en: Aggregator
ro: Agregator

en: Title of the feed item.
ro: Titlul articolului din flux.

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ro: URL-ul %url este invalid. Vă rugăm să introduceţi un URL complet, de genul http://www.exemplu.ro/feed.xml.

en: Attached files
ro: Fișiere atașate

en: Book navigation
ro: Răsfoire cărţi

en: !a comments per page
ro: !a comentarii pe pagină

en: Taxonomy vocabulary
ro: Vocabular taxonomie

en: begins with
ro: începe cu

en: contains
ro: conţine

en: Machine name
ro: Nume maşină

en: Locked
ro: Blocat

en: Account information
ro: Informaţii de cont

en: Account
ro: Cont

en: Node count
ro: Număr noduri

en: Field settings
ro: Opţiuni câmp

en: Skip to main content
ro: Mergi la conţinutul principal

en: Fee
ro: Taxă

en: Default order
ro: Ordinea predefinită

en: ZIP Code
ro: Cod poștal

en: Containing any of the words
ro: Care conţine oricare din cuvintele

en: Containing the phrase
ro: Conţinând fraza

en: Containing none of the words
ro: Care nu conţine nici unul din cuvintele

en: Number of views
ro: Numărul de afişări

en: Billing information
ro: Informaţii facturare

en: Company name
ro: Nume companie

en: Or
ro: Sau

en: Go back
ro: Înapoi

en: About
ro: Despre

en: sort by @s
ro: sortate după @s

en: and
ro: şi

en: After saving a new comment
ro: După salvarea unui comentariu nou

en: After deleting a comment
ro: După ştergerea unui comentariu

en: After deleting a term
ro: După ştergerea unui termen

en: Payment method title
ro: Numele modului de plată

en: field
ro: câmp

en: Create @name
ro: Crează @name

en: View cart
ro: Vezi coş

en: Effect
ro: Efect

en: Error message
ro: Mesaj de eroare

en: VAT
ro: TVA

en: Not defined
ro: Nedefinit

en: Post new comment
ro: Publică un comentariu nou

en: Drupal core
ro: Nucleu Drupal

en: You have entered an invalid credit card number.
ro: Aţi introdus un număr de card de credit invalid.

en: Radio buttons
ro: Butoane radio

en: Checkout settings
ro: Opţiuni casă

en: Update cart
ro: Actualizează coş

en: Order settings
ro: Opţiuni pentru comenzi

en: products
ro: produse

en: Warning message
ro: Mesaj avertizare

en: No link
ro: Niciun link

en: Currency settings
ro: Setări monedă

en: IP address
ro: Adresă IP

en: Primary tabs
ro: Taburi primare

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: First sidebar
ro: Prima bară laterală

en: Decimal point
ro: Separator zecimal

en: Book outline
ro: Structură carte

en: Revision information
ro: Informaţii revizie

en: Expression
ro: Expresie

en: Comma
ro: virgulă

en: MIME type
ro: Tip MIME

en: <Basic validation>
ro: <Validare de bază>

en: More info
ro: Mai multe informații

en: The size of the file.
ro: Dimensiunea acestui fişier.

en: The MIME type of the file.
ro: Tip MIME al fişierului.

en: Attached to
ro: Atașat la

en: Multilingual support
ro: Suport multilimbă

en: Main menu
ro: Meniu principal

en: Add more
ro: Adaugă mai mult

en: Remove group
ro: Înlătură grup

en: is greater than
ro: este mai mare ca

en: Add a tax rate
ro: Adaugă taxă

en: No fields available.
ro: Nici un câmp nu este disponibili.

en: No alias
ro: Fără alias

en: Current date
ro: Data curentă

en: Glossary mode
ro: Mod glosar

en: Character limit
ro: Limită de caractere

en: Upper case
ro: Majuscule

en: Lower case
ro: Minuscule

en: Transform spaces to dashes in URL
ro: Transformă spațiile în cratime în URL

en: Exclude from display
ro: Exclude din afișare

en: - Any -
ro: -Oricare-

en: The title of the comment.
ro: Titlul comentariului

en: Comment count
ro: Număr comentarii

en: The title of the node.
ro: Titlul nodului

en: The date the node was posted.
ro: Data la care a fost publicat nodul

en: In the form of CCYYMMDD.
ro: În forma CCYYMMDD.

en: Poll
ro: Sondaj

en: Views today
ro: Afişări azi

en: Title of page visited.
ro: Titlul paginii vizitate.

en: Referrer URI.
ro: URI referinţă

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: File found in folder @template-path
ro: Fișierul a fost găsit în directorul @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
ro: (Fişierul nu a fost găsit, în directorul @template-path)

en: Using the site name
ro: Folosire numele site-ului

en: Machine-readable name
ro: Nume citibil-maşină

en: Array
ro: Vector

en: Contact form
ro: Formular de contact

en: sort ascending
ro: sortează ascendent

en: sort descending
ro: sortează descendent

en: Header top
ro: Cap sus

en: Header bottom
ro: Cap jos

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ro: Numele lizibil de computer poate conţine doar litere mici, numere şi liniuţe de subliniere (underscores).

en: Search form
ro: Formular de căutare

en: Popular content
ro: Conţinut popular

en: Content translation
ro: Traducere conţinut

en: Styles
ro: Stiluri

en: Text format
ro: Format text

en: Sort descending
ro: Sortează descrescător

en: The name of the site.
ro: Numele sitului.

en: Content pane
ro: Panou conținut

en: manage fields
ro: gestiune câmpuri

en: %name must be a positive integer.
ro: %name trebuie să fie un număr întreg pozitiv.

en: %name must be a number.
ro: %name trebuie să fie un număr.

en: Elements
ro: Elemente

en: Page top
ro: Susul paginii

en: Page bottom
ro: Josul paginii

en: Fetcher
ro: Script aducere

en: Libraries
ro: Biblioteci

en: Submitted by !username on !datetime.
ro: Trimis de !username la !datetime.

en: Submitted by !username on !datetime
ro: Trimis de !username la !datetime

en: longer than
ro: mai lung decât

en: revision user
ro: revizia utilizatorului

en: Secondary menu
ro: Meniu secundar

en: The unique ID of the comment.
ro: ID unic al comentariului.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ro: Adresa IP a calculatorului de pe care s-a postat comentariul.

en: The name left by the comment author.
ro: Numele lăsat de către autorul comentariului.

en: The email address left by the comment author.
ro: Adresa de e-mail lăsată de autorul comentariului.

en: The home page URL left by the comment author.
ro: Pagina de URL-ul lăsată de autorul comentariului.

en: The URL of the comment.
ro: Adresa URL a comentariului.

en: Edit URL
ro: Editare URL

en: The date the comment was posted.
ro: Data când a fost postat comentariul.

en: The number of comments posted on a node.
ro: Numărul de comentarii atașate unui nod.

en: New comment count
ro: Număr comentarii noi

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ro: Numărul de comentarii atașate unui nod de când cititorul l-a vizitat ultima dată.

en: The type of the node.
ro: Tipul nodului.

en: The language the node is written in.
ro: Limba în care este scris nodul.

en: The URL of the node.
ro: URL-ul nodului.

en: Date changed
ro: Data modificării

en: Last view
ro: Ultima afişare

en: The slogan of the site.
ro: Sloganul sitului.

en: The administrative email address for the site.
ro: Adresa de e-mail administrativă a sitului.

en: The URL of the site's front page.
ro: URL-ul primei pagini a sitului.

en: Login page
ro: Pagina de autentificare

en: The URL of the site's login page.
ro: URL-ul paginii de autentificare a sitului.

en: The unique ID of the uploaded file.
ro: ID unic al fişierului încărcat.

en: (active tab)
ro: (tab activ)

en: Status message
ro: Mesaj status

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Se specifică paginile folosind căile lor. Se introduce o cale per linie. Caracterul '*' este universal. Căi de exemplificare sunt %blog pentru pagina blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: Save and add fields
ro: Salvare şi adăugare câmpuri

en: Manage display
ro: Administrare afișare

en: Text formats
ro: Formate de text

en: Image styles
ro: Stiluri imagine

en: manage display
ro: administrare afişare

en: Machine name: @name
ro: Nume mașină: @name

en: Revision log message
ro: Mesaj de jurnal pentru revizie

en: Full content
ro: Întregul conținut

en: Exposed
ro: Expus

en: Group @group
ro: Grupul @group

en: Exposed Form
ro: Formă expusă

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
ro: Clasele CSS trebui să conțină numai caractere alfanumerice și linii întrerupte.

en: <a href="[site:url]">Return to the front page.</a>
ro: <a href="[site:url]">Întoarcere la prima pagină.</a>

en: Custom display settings
ro: Opțiuni de particularizare afișare

en: Use custom display settings for the following view modes
ro: Folosire setări de afișare personalizate pentru următoarele moduri de vizualizare

en: Taxonomy term paths
ro: Căi termen taxonomie

en: User paths
ro: Căi utilizator

en: Configure store settings
ro: Configurare setări magazin

en: Allows users to update store currency and contact settings.
ro: Permite utilizatorilor să actualizeze moneda magazinului și setările de contact.

en: Administer your store.
ro: Administrează magazinul tău.

en: Configure settings and business rules for your store.
ro: Configurează setările și regulile afacerii pentru magazinul tău.

en: Configure the default currency and display settings.
ro: Configurare monedă implicită şi setări afişare.

en: Default store currency
ro: Moneda implicită

en: The default store currency will be used as the default for all price fields.
ro: Moneda implicită a magazinului va fi folosită ca monedă implicită pentru toate câmpurile de preț.

en: Enabled currencies
ro: Monede activate

en: Shopping cart contents
ro: Conținutul coșului de cumpărături

en: Product not available
ro: Produs indisponibil

en: Customer profiles
ro: Profile clienți

en: Reload form
ro: Reîncarcă forma

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
ro: Format: %time. Formatul datei este YYYY-MM-DD, iar %timezone este diferența de fus orar de la UTC. Lăsați necompletat pentru a folosi timpul la care a fost salvat formularul.

en: Profile type
ro: Tipul profilului

en: Weight for @title
ro: Greutate pentru @title

en: Schema version
ro: Versiunea schemei

en: Asc
ro: Ascendent

en: HTML element
ro: Element HTML

en: Plural form
ro: Formă de plural

en: Approved comment
ro: Comentariu aprobat

en: File Usage
ro: Utilizare fișier

en: Math expression
ro: Expresie matematică

en: Use destination
ro: Folosește destinația

en: No comment
ro: Fără comentarii

en: Approve link
ro: Legătură aprobare

en: A certain key
ro: O anumită cheie

en: Hide filter
ro: Ascunde filtrul

en: Hide sort
ro: Ascunde sortarea

en: Save & exit
ro: Salvează si ieși

en: Continue & edit
ro: Continuă și editează

en: The content title.
ro: Titlu conținut

en: View area
ro: Vizualizarea zonei

en: of fields
ro: ale câmpurilor

en: No products have been created yet.
ro: Nu au fost create produse încă.

en: Include tax in this price
ro: Include taxă în acest preț

en: Thanks for your order [commerce-order:order-number] at [site:name].
    
    If this is your first order with us, you will receive a separate e-mail with login instructions. You can view your order history with us at any time by logging into our website at:
    
    [site:login-url]
    
    You can find the status of your current order at:
    
    [site:url]user/[commerce-order:uid]/orders/[commerce-order:order-id]
    
    Please contact us if you have any questions about your order.
ro: Vă mulțumim pentru comanda dumneavoastră [commerce-order:order-number] pe [site:name].
    
    Dacă aceasta este prima comandă, veți primi un email cu instrucțiunile de logare. Puteți vizualiza historicul comenzi oricând la adresa:
    
    [site:login-url]
    
    Informații despre comanda curentă:
    
    [site:url]user/[commerce-order:uid]/orders/[commerce-order:order-id]
    
    Vă rugăm să ne contactați dacă aveți întrebări legate de comandă.

en: Last completed transaction
ro: Ultima tranzacție finalizată

en: Plus sign
ro: Semnul plus

en: Equal sign
ro: Semnul egal

en: Reply to
ro: Răspunde la

en: Today (page)
ro: Astăzi (pagină)

en: orders
ro: comenzi

en: payment transaction
ro: tranzacție plată

en: payment transactions
ro: tranzacții plată

en: Continue to next step
ro: Continuă cu pasul următor

en: Default font
ro: Font implicit

en: The user permissions.
ro: Permisiunile utilizatorului
