Webchick's test profile (7.x-0.1-unstable12) - en to ja translation catalogue (557 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Title
ja: タイトル

en: Pages
ja: ページ

en: Save configuration
ja: 設定を保存

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Markup
ja: マークアップ

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Transaction ID
ja: トランザクションID

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き...

en: Explanation or submission guidelines
ja: 説明や投稿のガイドライン

en: Block Title
ja: ブロックのタイトル

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: Comments
ja: コメント

en: Currency
ja: 通貨

en: Priority
ja: 優先度

en: More
ja: 続き

en: not verified
ja: 未認証ユーザー

en: Default currency
ja: デフォルトの通貨

en: Quantity
ja: 数量

en: On
ja: オン

en: Block title
ja: ブロックのタイトル

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Ash
ja: アッシュ

en: Aquamarine
ja: アクアマリン

en: Home page
ja: ホームページ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: view
ja: ビュー

en: unpublished
ja: 未掲載

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Links
ja: リンク

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Display settings
ja: 表示設定

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Message
ja: メッセージ

en: - None -
ja: - なし -

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Center
ja: 中央

en: Types
ja: タイプ

en: none
ja: なし

en: Settings
ja: 環境設定

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: up
ja: 上

en: Go to parent page
ja: 親ページへ移動

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Node ID
ja: ノードID

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Font
ja: フォント

en: Default
ja: デフォルト

en: Background
ja: 背景

en: Top
ja: トップ

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Display
ja: 表示

en: The username %name does not exist.
ja: ユーザー名 %name が存在しません。

en: Text
ja: テキスト

en: read more
ja: 続きを読む

en: Keywords
ja: キーワード

en: Total
ja: 合計

en: Status:
ja: 状態:

en: Advanced search
ja: 高度な検索

en: Unknown
ja: 不明

en: Titles
ja: タイトル

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Options
ja: オプション

en: Created
ja: 作成

en: Create
ja: 作成

en: Separator
ja: セパレーター

en: Are you sure you want to delete %title?
ja: 本当に、%title を削除してもよろしいですか？

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Last post
ja: 最終投稿

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Page
ja: ページ

en: Bottom
ja: ボトム

en: Site name
ja: サイト名

en: Site slogan
ja: サイトスローガン

en: Url
ja: URL

en: Off
ja: オフ

en: Never
ja: なし

en: Your changes have been saved.
ja: 変更を保存しました。

en: Header
ja: ヘッダー

en: Left sidebar
ja: 左サイドバー

en: Right sidebar
ja: 右サイドバー

en: Footer
ja: フッター

en: --
ja: -- カテゴリーを選択してください --

en: Custom
ja: カスタム

en: Visibility
ja: 閲覧の制限

en: Revision ID
ja: リビジョンID

en: Published
ja: 掲載

en: Signature
ja: 署名

en: Term name
ja: タームの名称

en: E-mail address
ja: メールアドレス

en: Severity
ja: 重大度

en: Fields
ja: フィールド

en: Contains
ja: 含む

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Normal
ja: ノーマル

en: Centered
ja: 中央

en: configure
ja: 設定

en: Updated:
ja: 更新:

en: Nodes
ja: ノード

en: Node Title
ja: ノードタイトル

en: Medium
ja: 中程度

en: Price
ja: 価格

en: Customer
ja: 顧客

en: Product ID
ja: 商品ID

en: Amount
ja: 量

en: Add to cart
ja: カートに入れる

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Terms
ja: ターム

en: Desc
ja: 降順

en: Owner
ja: 所有者

en: Payment
ja: 決済

en: Payment settings
ja: 決済の設定

en: Store
ja: ストア

en: Company
ja: 会社

en: Border
ja: ボーダー

en: Method
ja: メソッド

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: Start date
ja: 開始日

en: Forum
ja: フォーラム

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Display title
ja: ディスプレイ・タイトル

en: Text color
ja: テキストの色

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Sent
ja: 送信済み

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Case
ja: 大文字小文字

en: Users
ja: ユーザー

en: Anonymous
ja: 匿名ユーザー

en: Checkout
ja: 購入手続き

en: Override
ja: 上書き

en: Clone
ja: 複製

en: Tab
ja: タブ

en: Empty text
ja: 空のテキスト

en: Operator
ja: オペレータ

en: Order
ja: オーダー

en: Basic settings
ja: 基本設定

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Term description
ja: タームの説明

en: Expiration
ja: 有効期限

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Property
ja: プロパティー

en: Defaults
ja: デフォルト

en: You have to specify a valid date.
ja: 正しい日付を指定する必要があります。

en: City
ja: 市区町村

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Updated date
ja: 更新日時

en: American Samoa
ja: 米サモア

en: Georgia
ja: グルジア

en: Guam
ja: 米領グアム島

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Northern Mariana Islands
ja: 米領北マリアナ諸島

en: Palau
ja: パラオ

en: Puerto Rico
ja: 米領プエルトリコ島

en: Virgin Islands
ja: ヴァージン諸島

en: Full name
ja: フルネーム

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Leave blank for %anonymous.
ja: 投稿者の名前を入力してください。 空欄にすると %anonymous の投稿として扱われます。

en: Pending
ja: 処理待ち

en: Product title
ja: 商品タイトル

en: Change
ja: 変更

en: Switch
ja: 切り替え

en: Address Field
ja: 住所フィールド

en: Feeds
ja: フィード

en: Sources
ja: ソース

en: ‹ previous
ja: ‹ 前

en: next ›
ja: 次 ›

en: View user profile.
ja: ユーザープロフィールの表示

en: Source
ja: ソース

en: Request new password
ja: パスワードの再発行

en: Languages
ja: 言語

en: Topics
ja: トピック

en: Middle
ja: 中

en: equals
ja: 等しい

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Posts
ja: 投稿

en: Alignment
ja: 位置揃え

en: Revert
ja: 戻す

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Create new account
ja: アカウントの作成

en: Red
ja: レッド

en: White
ja: 白

en: Taxes
ja: 税

en: Tax rate
ja: 税率

en: Product count
ja: 商品数

en: Site information
ja: サイト情報

en: Blocked
ja: ブロック

en: or
ja: または

en: Match
ja: 一致

en: Missing
ja: 喪失

en: Link color
ja: リンクの色

en: Shopping cart
ja: ショッピングカート

en: Cart
ja: カート

en: Discount
ja: 割引

en: Product
ja: 商品

en: Subtotal
ja: 小計

en: Payment method
ja: 決済方法

en: Date created
ja: 作成日時

en: Completed
ja: 完了

en: Mastercard
ja: マスターカード

en: American Express
ja: アメリカンエクスプレス

en: Discover
ja: ディスカバー

en: Products
ja: 商品

en: Total:
ja: 合計:

en: Province
ja: 都道府県

en: Orders
ja: 注文

en: User name
ja: ユーザー名

en: %title has been deleted.
ja: %title は削除されました。

en: Allowed file extensions
ja: 許可されている拡張子

en: Top left
ja: 左上

en: Top right
ja: 右上

en: Bottom right
ja: ボトム 右

en: Bottom left
ja: ボトム 左

en: Display style
ja: 表示スタイル

en: Unpublished
ja: 未公開

en: by
ja: 投稿者

en: You are here
ja: 現在地

en: Processing
ja: 処理中

en: Slogan
ja: スローガン

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: Font settings
ja: フォントの設定

en: Alabama
ja: アラバマ州

en: Alaska
ja: アラスカ州

en: Arizona
ja: アリゾナ州

en: Arkansas
ja: アーカンソー州

en: California
ja: カリフォルニア州

en: Colorado
ja: コロラド州

en: Connecticut
ja: コネチカット州

en: Delaware
ja: デラウェア州

en: Florida
ja: フロリダ州

en: Hawaii
ja: ハワイ州

en: Idaho
ja: アイダホ州

en: Illinois
ja: イリノイ州

en: Indiana
ja: インディアナ州

en: Iowa
ja: アイオワ州

en: Kansas
ja: カンザス州

en: Kentucky
ja: ケンタッキー州

en: Louisiana
ja: ルイジアナ州

en: Maine
ja: メイン州

en: Maryland
ja: メリーランド州

en: Massachusetts
ja: マサチューセッツ州

en: Michigan
ja: ミシガン州

en: Minnesota
ja: ミネソタ州

en: Mississippi
ja: ミシシッピー州

en: Missouri
ja: ミズーリ州

en: Montana
ja: モンタナ州

en: Nebraska
ja: ネブラスカ州

en: Nevada
ja: ネバダ州

en: New Hampshire
ja: ニューハンプシャー州

en: New Jersey
ja: ニュージャージー州

en: New Mexico
ja: ニューメキシコ州

en: New York
ja: ニューヨーク州

en: North Carolina
ja: ノースカロライナ州

en: North Dakota
ja: ノースダコタ州

en: Ohio
ja: オハイオ州

en: Oklahoma
ja: オクラホマ州

en: Oregon
ja: オレゴン州

en: Pennsylvania
ja: ペンシルバニア州

en: Rhode Island
ja: ロードアイランド州

en: South Carolina
ja: サウスカロライナ州

en: South Dakota
ja: サウスダコタ州

en: Tennessee
ja: テネシー州

en: Texas
ja: テキサス州

en: Utah
ja: ユタ州

en: Vermont
ja: バーモント州

en: Virginia
ja: バージニア州

en: Washington
ja: ワシントン州

en: West Virginia
ja: ウェストバージニア州

en: Wisconsin
ja: ウィスコンシン州

en: Wyoming
ja: ワイオミング州

en: Block body
ja: ブロックの本文

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Canceled
ja: キャンセル

en: Grid
ja: グリッド

en: 1 comment | @count comments
ja[0]: コメント数 @count
ja[1]: コメント数 @count

en: Green
ja: グリーン

en: Blue
ja: ブルー

en: @user's picture
ja: ユーザー @user の写真

en: Rate
ja: 税率

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: Mapping
ja: 割り当て

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: Account blocked
ja: アカウントブロック

en: product
ja: 商品

en: Host name
ja: ホスト名

en: Parser
ja: パーサー

en: Layout settings
ja: レイアウトの設定

en: Offset
ja: オフセット

en: Rounded corners
ja: 角丸

en: Featured
ja: 主な

en: begins with
ja: 以下で始まる

en: contains
ja: 含む

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Account information
ja: アカウント情報

en: Account
ja: アカウント

en: Data
ja: データ

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Containing any of the words
ja: 以下のいずれかのワードを含む

en: Containing the phrase
ja: 以下のフレーズを含む

en: Containing none of the words
ja: 以下のいずれのワードも含まない

en: Billing information
ja: 請求情報

en: Company name
ja: 会社名

en: Payment method title
ja: 支払い方法のタイトル

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Create @name
ja: @nameの作成

en: Not checked
ja: 確認できない

en: View cart
ja: カートを表示

en: Currency code
ja: 通貨記号

en: Landscape
ja: 風景

en: Portrait
ja: 顔写真

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Entity type
ja: エンティティータイプ

en: No response
ja: 応答がない

en: Payment methods
ja: 決済方法

en: Visa
ja: VISA

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Credit card
ja: クレジットカード

en: Button text
ja: ボタンのテキスト

en: Post new comment
ja: 新しいコメントの投稿

en: Base price
ja: 基本配送料

en: Tax
ja: 税

en: Display format
ja: 表示形式

en: In the form of WW (01 - 53).
ja: WW（01～53）の形式。

en: cURL error: @error
ja: cURL エラー: @error

en: Authorization and capture
ja: 認証と取得

en: Authorization only
ja: 認証のみ

en: You have entered an invalid credit card number.
ja: 入力されたカード番号が誤っています。

en: Order status
ja: 注文ステータス

en: Card type
ja: カードタイプ

en: Card owner
ja: カード所有者

en: Card number
ja: カード番号

en: Issuing bank
ja: 発行金融機関

en: Review order
ja: 注文を確認

en: PayPal Website Payments Pro
ja: PayPalウェブサイト決済プロ

en: PayPal Website Payments Standard
ja: PayPalウェブサイト決済スタンダード

en: Transactions can only be processed in one of the listed currencies.
ja: トランザクションはリストされた通貨のうち1つだけで処理できます。

en: API username
ja: APIユーザー名

en: API password
ja: APIパスワード

en: PayPal e-mail address
ja: PayPalメールアドレス

en: The e-mail address you use for the PayPal account you want to receive payments.
ja: 支払いを受け取る場合のPayPalアカウントで使用するメールアドレスです。

en: PayPal login page language
ja: PayPalログイン ページの言語設定

en: PayPal server
ja: PayPalサーバー

en: Payment action
ja: お支払いのアクション

en: All the address information matched.
ja: 全ての住所情報が一致しました。

en: None of the address information matched; transaction declined.
ja: 一致した住所情報がありませんでした: トランザクションが切断されました。

en: Part of the address information matched.
ja: 住所情報の一部が一致しました。

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
ja: 販売者はAVS情報を提供していません。処理できません。

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
ja: 住所が確認できないか、または取得者が応答しませんでした。サービスは利用不能です。

en: No AVS response was obtained.
ja: AVS応答が取得できませんでした。

en: Address matched; postal code did not
ja: 一致した住所:郵便番号が不一致

en: Nothing matched; transaction declined
ja: 何も一致しなかった: トランザクションが切断されました

en: Address and postal code matched
ja: 住所と郵便番号が一致しました

en: Not allowed for MOTO transactions; transaction declined
ja: MOTOトランザクションには許可されていません: トランザクションが切断されました

en: Global unavailable
ja: 世界的に利用不可

en: International unavailable
ja: 国際的に利用不可

en: Postal code matched; address did not
ja: 郵便番号の一致: 住所が不一致

en: Retry for validation
ja: 検証の再試行

en: Service not supported
ja: サービスはサポートしていません

en: An unknown error occurred.
ja: 未知のエラーが発生しました。

en: Matched
ja: 一致

en: No match
ja: 不一致

en: The merchant has not implemented CVV2 code handling.
ja: 販売者はCVV2コード処理を実装されていません。

en: Merchant has indicated that CVV2 is not present on card.
ja: 販売者はCVV2がカードを提供しないことを示されます。

en: Service not available
ja: サービスは利用不可

en: Unkown error
ja: 未知のエラー

en: Not processed
ja: 処理されない

en: Line item label
ja: 商品項目ラベル

en: Radio buttons
ja: ラジオボタン

en: Checkout settings
ja: 購入手続きの設定

en: Update cart
ja: カートを更新

en: Add product
ja: 商品を追加

en: Add line item
ja: ラインアイテムを追加

en: Line item removed.
ja: ライン アイテムは削除されました。

en: Update the order status
ja: 注文ステータスを更新

en: Order settings
ja: 注文の設定

en: View order
ja: 注文を表示

en: Line items
ja: 項目

en: Order state
ja: 注文ステータス

en: Select a product
ja: 商品を選択

en: products
ja: 商品

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Yellow
ja: イエロー

en: First sidebar
ja: 最初のサイドバー

en: Created on
ja: 作成日

en: This will override any other link you have set.
ja: 他に設定したリンクがあれば、それによって上書きされます。

en: Delete link
ja: 削除リンク

en: Multilingual support
ja: 多言語サポート

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Uid
ja: ユーザーID

en: Feed item
ja: フィードアイテム

en: Product SKU
ja: 商品SKU

en: The label of the line item.
ja: 項目のタイトル。

en: The product title.
ja: 商品のタイトル。

en: Add a tax rate
ja: 税率を追加する

en: rules
ja: ルール

en: Select a vocabulary
ja: ボキャブラリーを選択

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: Upper case
ja: 大文字

en: Lower case
ja: 小文字

en: The title of the node.
ja: ノードのタイトル。

en: In the form of CCYYMMDD.
ja: CCYYMMDDの形式。

en: Created year + month
ja: 作成年月

en: In the form of YYYYMM.
ja: YYYYMMの形式。

en: Created year
ja: 作成年

en: In the form of YYYY.
ja: YYYYの形式。

en: Created month
ja: 作成月

en: In the form of MM (01 - 12).
ja: MM（01～12）の形式。

en: Created day
ja: 作成日

en: In the form of DD (01 - 31).
ja: DD（01～31）の形式。

en: Created week
ja: 作成週

en: Updated year + month
ja: 更新年月

en: Updated year
ja: 更新年

en: Updated month
ja: 更新月

en: Updated day
ja: 更新日

en: Updated week
ja: 更新週

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Fieldset
ja: フィールドセット

en: Guarani
ja: グアラニー語

en: sort ascending
ja: 昇順で並び替える

en: sort descending
ja: 降順で並び替える

en: Header top
ja: ヘッダー上部

en: Header bottom
ja: ヘッダー下部

en: Search form
ja: 検索フォーム

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: Style settings
ja: スタイルの設定

en: Top center
ja: トップ 中央

en: Bottom center
ja: ボトム 中央

en: Add to cart text
ja: カートのテキストに追加

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Sidebar first
ja: 第１サイドバー

en: Max width
ja: 最大の幅

en: Delete items
ja: アイテムを削除

en: A description of this configuration.
ja: この設定の説明。

en: Your configuration has been created with default settings. If they do not fit your use case you can adjust them here.
ja: デフォルトの内容で設定を作成しました。使用状況にそぐわない場合は、設定を調整することができます。

en: Export feed configuration
ja: フィードの設定をエクスポート

en: Fetcher
ja: フェッチャー

en: Title of the feed.
ja: フィードのタイトル。

en: Submitted by !username on !datetime.
ja: 投稿者：!username 日時：@datetime

en: Submitted by !username on !datetime
ja: 作成者:!username 作成日:!datetime

en: feeds
ja: フィード

en: Secondary menu
ja: セカンダリーメニュー

en: Entities
ja: エンティティー

en: Edit URL
ja: URLの編集

en: Date changed
ja: 更新日付

en: (active tab)
ja: (アクティブなタブ)

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Save and add fields
ja: 保存しフィールドを追加

en: Machine name: @name
ja: システム内部名称: @name

en: Includes:
ja: 次を含みます:

en: Welcome (new user created by administrator)
ja: ウェルカム（管理者作成のユーザー）

en: Welcome (awaiting approval)
ja: ウェルカム（承認待ち）

en: Welcome (no approval required)
ja: ウェルカム（承認不要）

en: Password recovery
ja: パスワード再発行

en: Account activation
ja: アカウントの有効化

en: Account cancellation confirmation
ja: アカウント無効化の確認

en: Account canceled
ja: アカウント無効化

en: Footer first column
ja: フッターの最初のカラム

en: Footer second column
ja: フッター　2番目のカラム

en: Footer third column
ja: フッター　3番目のカラム

en: Footer fourth column
ja: フッター　4番目のカラム

en: Output machine name
ja: システム内部名称を出力

en: Highlighted
ja: ハイライトされた

en: Sidebar second
ja: 第２サイドバー

en: Sidebar background
ja: サイドバーの背景

en: Sidebar borders
ja: サイドバーボーダー

en: Footer background
ja: フッターの背景

en: Title and slogan
ja: タイトルとスローガン

en: Would you really like to revert the importer @importer?
ja: インポーター @importer を本当に元に戻しますか？

en: Would you really like to delete the importer @importer?
ja: インポーター @importer を本当に削除しますか？

en: Current list item
ja: 現在のリスト項目

en: Site-wide settings and other global information.
ja: サイト全体の設定とその他の共通した情報。

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
ja: 読み込むエンティティーのタイプを指定してください。

en: The property by which the entity is to be selected.
ja: エンティティーの選択基準となるプロパティー。

en: The property value of the entity to be fetched.
ja: 読み込むエンティティーのプロパティーの値。

en: The comparison operator.
ja: 比較演算子。

en: Feeds Import
ja: フィードインポート

en: An example of a node importer and a user importer.
ja: ノードインポーターとユーザーインポーターの例。

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
ja: フォーマットは： %time です。日付形式には YYYY-MM-DD を用い、  %timezone は UTC を基準とした時間帯の補正に用います。保存時の時間を使いたい場合は空白のままにしてください。

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Importing (@progress %)
ja: インポート中 (@progress %)

en: Import all content from source?
ja: ソースにある全てのコンテンツをインポートしますか？

en: Delete all items from source?
ja: ソースにある全てのアイテムを削除しますか？

en: Deleting (@progress %)
ja: 削除中 (@progress %)

en: Importing - @progress % complete.
ja: インポート中 - @progress % 完了。

en: Deleting items - @progress % complete.
ja: アイテム削除中 - @progress % 完了。

en: String settings
ja: 文字列の設定

en: Center left
ja: センター 左

en: Center right
ja: センター 右

en: Asc
ja: 昇順

en: (Machine name: @type)
ja: (システム内部名称: @type)

en: A clone of the @name configuration has been created.
ja: @name の設定を複製しました。
