Webchick's test profile (7.x-0.1-unstable12) - en to tr translation catalogue (619 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Slideshow
tr: Slayt gösterisi

en: Title
tr: Başlık

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Reset to defaults
tr: Öntanımlı ayarlara geri dön

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Markup
tr: Biçim

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Transaction ID
tr: İşlem kodu

en: Value
tr: Değer

en: Totals
tr: Toplam

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: You are here:
tr: Şu anda buradasınız:

en: Type
tr: Tür

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Listele

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: more
tr: daha fazla

en: Explanation or submission guidelines
tr: Gönderi talimatı ya da açıklama

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Administration
tr: Yönetim

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Currency
tr: Döviz

en: Priority
tr: Öncelik

en: More
tr: Devamı

en: not verified
tr: doğrulanmadı

en: Default currency
tr: Varsayılan Para Birimi

en: Quantity
tr: Miktar

en: On
tr: Açık

en: Block title
tr: Blok başlığı

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Ash
tr: Kül

en: Aquamarine
tr: Aquamarine (mavimsi yeşil renk)

en: Home page
tr: Anasayfa

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Go
tr: Devam et

en: view
tr: görüntüle

en: unpublished
tr: yayımlanmadı

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Display settings
tr: Ayarları görüntüle

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Message
tr: İleti

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Country
tr: Ülke

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Delete configuration
tr: Yapılandırmayı sil

en: Link
tr: Bağlantı

en: Center
tr: Merkez

en: Types
tr: Türler

en: none
tr: hiçbiri

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Feed
tr: Besleme

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya dön

en: up
tr: yukarı

en: Go to parent page
tr: Üst sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Node ID
tr: Düğüm ID

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Default
tr: Ön tanımlı

en: Background
tr: Arkaplan

en: Top
tr: En üst

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Display
tr: Görünüm

en: The username %name does not exist.
tr: %name isimli kullanıcı mevcut değil.

en: Text
tr: Metin

en: read more
tr: devamını oku

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Total
tr: Toplam

en: Status:
tr: Durum:

en: Advanced search
tr: Gelişmiş arama

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Titles
tr: Başlıklar

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik türü

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Options
tr: Seçenekler

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Create
tr: Oluştur

en: Separator
tr: Ayraç

en: Are you sure you want to delete %title?
tr: %title düğümünü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Last post
tr: Son gönderi

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Page
tr: Sayfa

en: Bottom
tr: Alt

en: Site name
tr: Site adı

en: Site slogan
tr: Site sloganı

en: Off
tr: Kapalı

en: Never
tr: Asla

en: Your changes have been saved.
tr: Yaptığınız değişiklikler kaydedildi.

en: Header
tr: Üstbilgi

en: Left sidebar
tr: Sol sütun

en: Right sidebar
tr: Sağ sütun

en: Footer
tr: Dipnot

en: Custom
tr: Özel

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Revision ID
tr: Sürüm ID

en: Published
tr: Yayında

en: Signature
tr: İmza

en: Term name
tr: Terim adı

en: E-mail address
tr: E-posta adresi

en: Severity
tr: Önem seviyesi

en: Fields
tr: Alanlar

en: Contains
tr: İçerir

en: Overridden
tr: Varsayılan değişmiş

en: configure
tr: yapılandır

en: Updated:
tr: Güncellendi:

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Processor
tr: İşlemci

en: Node Title
tr: Düğüm Başlığı

en: Medium
tr: Orta

en: Price
tr: Fiyat

en: Customer
tr: Müşteri

en: Product ID
tr: Ürün ID

en: Amount
tr: Miktar

en: Add to cart
tr: Sepete ekle

en: Address
tr: Adres

en: State
tr: Durum

en: Terms
tr: Terimler

en: Desc
tr: Azalan

en: Owner
tr: Sahibi

en: By
tr: Yazar:

en: Payment
tr: Ödeme

en: Payment settings
tr: Ödeme ayarları

en: Store
tr: Mağaza

en: Company
tr: Şirket

en: Method
tr: Yöntem

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eylül

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: Base
tr: Temel

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Display title
tr: Görünen başlık

en: Text color
tr: Yazı rengi

en: Navigation
tr: Gezinti

en: SKU
tr: Ürün Stok Kodu

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: Case
tr: Büyük/Küçük harf

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Leaderboard
tr: Ana pano

en: Anonymous
tr: Konuk

en: Checkout
tr: Kasa

en: Override
tr: Varsayılanı değiştir

en: Clone
tr: Kopya

en: Tab
tr: Sekme

en: Empty text
tr: Boş metin

en: Operator
tr: İşletmen

en: Order
tr: Sıralama

en: Basic settings
tr: Temel ayarlar

en: Page Title
tr: Sayfa Başlığı

en: Term description
tr: Terim tanımı

en: Expiration
tr: Son Kullanma Tarihi

en: Property
tr: Özellik

en: Defaults
tr: Öntanımlı değerler

en: You have to specify a valid date.
tr: Geçerli bir tarih girmelisiniz.

en: City
tr: Şehir

en: Postal code
tr: Posta kodu

en: Title:
tr: Başlık:

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Updated date
tr: Güncelleme tarihi

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Virgin Islands
tr: Virgin Adaları

en: Full name
tr: Tam ad

en: Size of textfield
tr: Yazı alanının boyutu

en: Leave blank for %anonymous.
tr: %anonymous için boş bırakın.

en: Pending
tr: Bekleyen

en: Change
tr: Değiştir

en: Commerce
tr: Ticaret

en: Switch
tr: Değiştir

en: Delimiter
tr: Ayırıcı

en: Feeds
tr: Beslemeler

en: Could not retrieve title from feed.
tr: Beslemeden başlık alınamadı.

en: Sources
tr: Kaynaklar

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: View user profile.
tr: Kullanıcı profilini görüntüle.

en: Source
tr: Kaynak

en: Display breadcrumb
tr: Sayfa yolunu göster

en: Request new password
tr: Yeni parola iste

en: Languages
tr: Diller

en: Topics
tr: Konular

en: Middle
tr: Orta

en: equals
tr: eşittir

en: NO
tr: HAYIR

en: YES
tr: EVET

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: Posts
tr: Gönderiler

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Revert
tr: Geri al

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Create new account
tr: Yeni hesap oluştur

en: Info
tr: Bilgi

en: Red
tr: Kırmızı

en: White
tr: Beyaz

en: Taxes
tr: Vergiler

en: Product count
tr: Ürün sayacı

en: Site information
tr: Site bilgisi

en: Blocked
tr: Engellendi

en: or
tr: ya da

en: Missing
tr: Kayıp

en: Link color
tr: Bağlantı rengi

en: Shopping cart
tr: Alışveriş sepeti

en: Cart
tr: Sepet

en: Discount
tr: İndirim

en: Product
tr: Ürün

en: Subtotal
tr: Ara toplam

en: Payment method
tr: Ödeme yöntemi

en: Date created
tr: Oluşturulma tarihi

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: American Express
tr: Amerikan Express

en: Products
tr: Ürünler

en: Total:
tr: Toplam:

en: Federated States of Micronesia
tr: Mikronezya Federe Devletleri

en: Orders
tr: Siparişler

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: Purple
tr: Mor

en: %title has been deleted.
tr: %title silindi.

en: Allowed file extensions
tr: İzin verilen dosya uzantıları

en: Top left
tr: Üst sol

en: Top right
tr: Üst sağ

en: Bottom right
tr: Alt sağ

en: Bottom left
tr: Alt sol

en: Display style
tr: Görüntüleme sitili

en: Content top
tr: Önce içerik

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Last changed
tr: Son değişiklikler

en: by
tr: yazan

en: You are here
tr: Buradasınız

en: Ban
tr: Engelle

en: Processing
tr: İşliyor

en: Complete
tr: Tamam

en: Apply
tr: Uygula

en: Select
tr: Seç

en: Font settings
tr: Yazı tipi ayarları

en: Bold
tr: Koyu

en: California
tr: Kaliforniya

en: Colorado
tr: Kolorado

en: Hawaii
tr: Havai

en: North Carolina
tr: Kuzey Carolina

en: North Dakota
tr: Kuzey Dakota

en: South Carolina
tr: Güney Carolina

en: South Dakota
tr: Güney Dakota

en: Washington
tr: Vaşington

en: West Virginia
tr: Batı Virginia

en: Block body
tr: Blok gövdesi

en: Pink
tr: Pembe

en: Title (link)
tr: Başlık (bağlantı)

en: Title (no link)
tr: Başlık (bağlantısız)

en: Autocomplete text field
tr: Otomatik Tamamlama metin alanı

en: Permalink
tr: Kalıcı bağlantı

en: Canceled
tr: İptal edilenler

en: Grid
tr: Izgara

en: 1 comment | @count comments
tr[0]: 1 yorum
tr[1]: @count yorum

en: Add to Cart form
tr: Sepete Ekle formu

en: Green
tr: Yeşil

en: Blue
tr: Mavi

en: @user's picture
tr: @user kullanıcısının resmi

en: Rate
tr: Puan

en: Postal Code
tr: Posta Kodu

en: Mapping
tr: Haritalama

en: Orange
tr: Turuncu

en: Unavailable
tr: Mevcut değil

en: Language neutral
tr: Dil tercihsiz - özgün dil

en: Account blocked
tr: Hesap engellendi

en: Host name
tr: Sunucu adı

en: Parser
tr: Ayrıştırıcı (parser)

en: Title of the feed item.
tr: Besleme öğesinin başlığı.

en: Euro
tr: Avro

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Rounded corners
tr: Yuvarlatılmış köşeler

en: Featured
tr: Öne çıkan

en: contains
tr: içeriyor

en: Postal address
tr: Posta adresi

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Account information
tr: Hesap bilgisi

en: Account
tr: Hesap

en: Data
tr: Veri

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Canadian Dollar
tr: Kanada Doları

en: ZIP Code
tr: Posta Kodu

en: Containing any of the words
tr: Bu kelimelerden herhangi birini içeren

en: Containing the phrase
tr: Bu ibareyi içeren

en: Containing none of the words
tr: Bu kelimelerin hiçbirini içermeyen

en: Billing information
tr: Fatura bilgileri

en: Company name
tr: Şirket adı

en: Content bottom
tr: İçeriğin altında

en: Payment method title
tr: Ödeme tipi başlığı

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Australian Dollar
tr: Avustralya Doları

en: Japanese Yen
tr: Japon Yeni

en: Swiss Franc
tr: İsviçre Frangı

en: Danish Krone
tr: Danimarka Kronu

en: Norwegian Krone
tr: Norveç Kronu

en: Swedish Krona
tr: İsveç Kronu

en: Target
tr: Hedef

en: Create @name
tr: @name oluştur

en: View cart
tr: Sepeti görüntüle

en: Currency code
tr: Döviz kodu

en: Fonts
tr: Yazı tipleri

en: Main Content
tr: Ana İçerik

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Save profile
tr: Profili kaydet

en: Entity type
tr: Nesne türü

en: Payment methods
tr: Ödeme yöntemleri

en: Are you sure you want to delete this profile?
tr: Bu profili silmek istediğinizden emin misiniz?

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Save and add another
tr: Kaydet ve başka ekle

en: Credit card
tr: Kredi Kartı

en: Button text
tr: Buton metni

en: Post new comment
tr: Yeni yorum gönder

en: Base price
tr: Temel fiyat

en: Tax
tr: Vergi

en: In the form of WW (01 - 53).
tr: HH (01-53) biçiminde

en: eCheck
tr: Posta çeki

en: cURL error: @error
tr: cURL hatası: @error

en: You have entered an invalid credit card number.
tr: Yanlış bir Kredi Kartı numarası girdiniz.

en: Order status
tr: Sipariş durumu

en: Card type
tr: Kart türü

en: Card owner
tr: Kart sahibi

en: Card number
tr: Kart numarası

en: Issuing bank
tr: Veren banka

en: Review order
tr: Siparişi gözden geçir

en: Postal code matched; address did not
tr: Posta kodu eşleşti; ancak adres eşleşmedi

en: Matched
tr: Eşleşti

en: No match
tr: Eşleşme yok

en: Unkown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Line item label
tr: Ürün kalemi etiketi

en: Checkout settings
tr: Kasa ayarları

en: Update cart
tr: Sepeti güncelle

en: Add product
tr: Ürün ekle

en: Update the order status
tr: Sipariş durumunu güncelle

en: Order settings
tr: Sipariş seçenekleri

en: View order
tr: Siparişi görüntüle

en: Line items
tr: Ürün kalemleri

en: District Of Columbia
tr: DC, District of Columbia

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: Currency settings
tr: Para birimi ayarları

en: Autocomplete matching
tr: Otomatik tamamlama eşleşmesi

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Yellow
tr: Sarı

en: First sidebar
tr: İlk kenar çubuğu

en: Second sidebar
tr: İkinci kenar çubuğu

en: Display content type
tr: İçerik türünü göster

en: Display author name
tr: Yazar adını göster

en: Display posted date
tr: Gönderme tarihini göster

en: Display comment count
tr: Yorum sayısını göster

en: Frontpage
tr: Ana sayfa

en: Order total
tr: Sipariş toplamı

en: Delete link
tr: Bağlantıyı sil

en: Multilingual support
tr: Çoklu dil desteği

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Legend
tr: Gösterge (lejand)

en: Product SKU
tr: Ürün stok kodu

en: The product title.
tr: Ürün başlığı

en: Add a tax rate
tr: Bir vergi oranı gir

en: Secondary
tr: İkincil

en: rules
tr: kurallar

en: Checkout form
tr: Ödeme formu

en: Edit link
tr: Bağlantıyı düzenle

en: Upper case
tr: Büyük harf

en: Lower case
tr: Küçük harf

en: The title of the node.
tr: Bu düğümün başlığı

en: In the form of CCYYMMDD.
tr: YyYyYYAAGG (yüzyıl, yıl, ay, gün) formatında.

en: Created year + month
tr: Oluşturulma yıl ve ayı

en: Created year
tr: Oluşturulma yılı

en: Created month
tr: Oluşturulma ayı

en: Created day
tr: Oluşturulma günü

en: In the form of DD (01 - 31).
tr: GG (01 - 31) biçiminde

en: Created week
tr: Oluşturulduğu hafta

en: Updated year + month
tr: Güncellenme yılı + ayı

en: Updated year
tr: Güncellenme yılı

en: Updated month
tr: Güncellenme ayı

en: Updated day
tr: Güncellenme günü

en: Updated week
tr: Güncellenme haftası

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Fieldset
tr: Alan kümesi (fieldset)

en: Payment Method
tr: Ödeme Yöntemi

en: sort ascending
tr: artan sırada

en: sort descending
tr: azalan sırada

en: Header top
tr: Üstbilginin tepesi

en: Header bottom
tr: Üstbilginin alt kısmı

en: Search form
tr: Arama formu

en: As often as possible
tr: Olabildiğince çabuk

en: Address 2
tr: Adres 2

en: Last modification date
tr: Son değişiklik tarihi

en: Text format
tr: Metin biçimi

en: Address 1
tr: Adres 1

en: Style settings
tr: Biçem ayarları

en: Top center
tr: Üst orta

en: Bottom center
tr: Alt orta

en: Text only. Dont forget to include spaces.
tr: Sadece metin. Boşlukları koymayı unutmayın.

en: Main content
tr: Ana içerik

en: Select a source
tr: Bir kaynak seçin

en: Select a target
tr: Bir hedef seçin

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Sidebar first
tr: Birinci kenar çubuğu

en: Highlight
tr: Vurgulu

en: Second Sidebar
tr: İkinci Yan Çubuk

en: Id is taken.
tr: Bu ID kullanımda.

en: Export feed configuration
tr: Besleme ayarlarını dışarı aktar

en: every !interval
tr: her !interval

en: Fetcher
tr: Getirici

en: Feeds Admin UI
tr: Beslemeler (Feeds) Yönetici Arabirimi

en: Administrative UI for Feeds module.
tr: Beslemeler (Feeds) eklentisi için Yönetimsel Arabirim.

en: CSV files
tr: CSV dosyaları

en: Feed source
tr: Besleme kaynağı

en: Title of the feed.
tr: Besleme başlığı.

en: Submitted by !username on !datetime.
tr: !username tarafından !datetime tarihinde gönderildi.

en: Submitted by !username on !datetime
tr: !username tarafından !datetime tarihinde gönderildi

en: Secondary menu
tr: İkincil menü

en: AT Admin
tr: AT Yönetim

en: Entities
tr: Nesneler (entity)

en: Edit URL
tr: URL düzenle

en: Date changed
tr: Değiştirilme tarihi

en: (active tab)
tr: (etkin sekme)

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
tr: Sayfaları yollarıyla belirtin. Her satıra birer yol girin. Yıldız ("*") joker karakterdir. Örnek yollar: blog sayfası için %blog ve her kişisel blog için %blog-joker karakter. %front, ön sayfadır.

en: Save and add fields
tr: Kaydet ve alanlar ekle

en: Machine name: @name
tr: Makine adı: @name

en: Includes:
tr: Kapsamı:

en: Welcome (new user created by administrator)
tr: Hoşgeldiniz (yönetici tarafından oluşturulan yeni kullanıcı)

en: Welcome (awaiting approval)
tr: Hoş geldiniz (onay bekleyen)

en: Welcome (no approval required)
tr: Hoş geldiniz (onay gerektirmeyen)

en: Password recovery
tr: Parola kurtarma

en: Account activation
tr: Hesap etkinleştirme

en: Account cancellation confirmation
tr: Hesap iptal onayı

en: Account canceled
tr: Hesap iptal edildi

en: Under Content
tr: İçerik Altı

en: Posted By
tr: Gönderen

en: Comments:
tr: Yorumlar:

en: <a href="@link" title="@title">more ›</a>
tr: <a href="@link" title="@title">devamı ›</a>

en: Footer first column
tr: Altbilgi birinci sütun

en: Footer second column
tr: Altbilgi ikinci sütun

en: Footer third column
tr: Altbilgi üçüncü sütun

en: Footer fourth column
tr: Altbilgi dördüncü sütun

en: Hovered Link
tr: Seçili Bağlantı

en: Order type
tr: Sipariş türü

en: <a href="[site:url]">Return to the front page.</a>
tr: <a href="[site:url]">Ön sayfaya dön.</a>

en: Border strong
tr: Kalın çerçeve

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Sidebar second
tr: İkinci sütun

en: Sidebar background
tr: Yan sütun arkaplanı

en: Sidebar borders
tr: Yan sütun çerçeveleri

en: Footer background
tr: Altbilgi arkaplanı

en: Link underline
tr: Altı çizili bağlantı

en: Title and slogan
tr: Başlık ve slogan

en: Gray (Default)
tr: Gri (öntanımlı)

en: Green 1
tr: Yeşil 1

en: Green 2
tr: Yeşil 2

en: Item URL
tr: Nesne URL

en: Configure store settings
tr: Mağaza ayarlarını yapılandır

en: Allows users to update store currency and contact settings.
tr: Kullanıcıların mağaza para birimini ve iletişim ayarlarını güncellemelerini sağlar.

en: Administer your store.
tr: Mağazanızı yönetin.

en: Configure settings and business rules for your store.
tr: Mağazanız için ayarları ve iş kurallarını yapılandırın.

en: Configure the default currency and display settings.
tr: Varsayılan para birimi ve görünüm ayarlarını yapılandırın.

en: Defines menu items common to the various Drupal Commerce UI modules.
tr: Çeşitli Drupal Commerce UI eklentilerinin ortak menü başlıklarını tanımlar.

en: Default store currency
tr: Mağazanın varsayılan para birimi

en: The default store currency will be used as the default for all price fields.
tr: Varsayılan mağaza para birimi bütün fiyat alanları için varsayılan olarak kullanılacak.

en: Enabled currencies
tr: Etkin para birimleri

en: Only enabled currencies will be visible to users when entering prices. The default currency will always be enabled.
tr: Kullanıcılar fiyat girerken sadece etkin para birimleri gözükecektir. Varsayılan para birimi her zaman etkin olacaktır.

en: Orders in this state have not been completed by the customer yet.
tr: Bu durumdaki siparişler müşteri tarafından henüz tamamlanmamıştır.

en: Shopping cart contents
tr: Alışveriş sepeti içeriği

en: Your shopping cart is empty.
tr: Alışveriş sepetiniz boş.

en: Created as a shopping cart order.
tr: Alışveriş sepeti siparişi olarak yaratıldı.

en: Product not available
tr: Ürün mevcut değil

en: You must specify a valid quantity to add to the cart.
tr: Sepetinize eklemek için geçerli bir miktar belirtmelisiniz.

en: %title added to <a href="!cart-url">your cart</a>.
tr: %title <a href="!cart-url">sepetinize</a> eklendi.

en: Display an Add to Cart form for the referenced product.
tr: Başvurulan ürün için bir Sepete Ekle formu görüntüle.

en: Specify the View to use in the cart contents pane.
tr: Sepet içeriği bölmesinde kullanmak için görünüm belirtin.

en: Add some items to your cart and then try checking out.
tr: Sepetinize ürün ekledikten sonra kasaya gitmeyi deneyin.

en: Complete a purchase through the checkout form.
tr: Ödeme formu ile alışverişi tamamlayın.

en: Review your order before continuing.
tr: Devam etmeden önce siparişinizi gözden geçirin.

en: Checkout complete
tr: Ödeme tamamlandı

en: Completion message
tr: Tamamlanma iletisi

en: Build your checkout pages using module defined checkout form elements.
tr: Ödeme form öğeleri tanımlama modülü kullanarak ödeme sayfaları oluşturun.

en: Customer profile
tr: Müşteri profili

en: Customer profiles
tr: Müşteri profilleri

en: Profile types
tr: Profil türleri

en: Add a customer profile
tr: Bir müşteri profili ekle

en: Add a new customer profile.
tr: Yeni bir müşteri profili ekleyin.

en: Customer UI
tr: Müşteri UI

en: Profile saved.
tr: Profil kaydedildi.

en: Deleting this profile cannot be undone.
tr: Bu profilin silinmesi geri alınamaz.

en: Line item ID
tr: Ürün kalemi ID

en: The unique numeric ID of the line item.
tr: Ürün kaleminin sayısal ID'si

en: The quantity of the line item.
tr: Ürün kaleminin miktarı.

en: The date the line item was created.
tr: Ürün kaleminin oluşturulduğu tarih.

en: The date the line item was last updated.
tr: Ürün kaleminin son güncellendiği tarih.

en: Line item type
tr: Ürün kalemi tipi

en: Order number
tr: Sipariş numarası

en: The date the order was created.
tr: Siparişin oluşturulduğu tarih.

en: Price textfield
tr: Fiyat metin alanı

en: Price with currency
tr: Para birimli fiyat

en: Full product title
tr: Ürünün tam adı

en: Current list item
tr: Şu anki unsur listesi

en: Site-wide settings and other global information.
tr: Site geneli için ayarlar ve diğer genel bilgiler.

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
tr: Getirilecek nesnenin türünü belirtir.

en: The property by which the entity is to be selected.
tr: Nesnenin seçileceği özellik.

en: The property value of the entity to be fetched.
tr: Getirilecek nesnenin özellik değeri.

en: The comparison operator.
tr: Karşılaştırma işleci.

en: Job Scheduler
tr: İş Zamanlayıcı (Job Scheduler)

en: Scheduler API
tr: Zamanlayıcı API

en: No information
tr: Bilgi yok

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
tr: Biçim: %time. Tarih biçimi YYYY-AA-GG şeklindedir ve %timezone UTC'ye göre ayarlanmıştır. Formun gönderildiği zamanı kullanmak istiyorsan boş bırak.

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Finished processing scheduled jobs (!time s, !total total, !failed failed).
tr: Zamanlanmış işlerin işlenmesi bitti (!time san., toplam !total, !failed başarısız).

en: Dynamic address form
tr: Dinamik adres formu

en: AT Core
tr: AT Çekirdek

en: Aside
tr: Hariç

en: Tertiary
tr: Üçüncül

en: No Headers
tr: Başlık Yok

en: Periodic import: !import_period
tr: Veri alma aralığı: !import_period

en: Download a template
tr: Bir şablon indir

en: Kuwaiti Dinar
tr: Kuveyt Dinarı

en: Romanian Leu
tr: Romanya Levi

en: Turkish Lira
tr: Türk Lirası

en: - Default store currency -
tr: - Standart mağaza para birimi -

en: Back to homepage
tr: Ana syfaya geri dön

en: Previous Ad
tr: Önceki Reklam

en: Next Ad
tr: Sonraki Reklam

en: String settings
tr: Dizge ayarları

en: Topbar
tr: Üst çubuk

en: Utility Menu (top)
tr: Araçlar Menüsü (üst)

en: Utility Menu (Bottom)
tr: Araçlar Menüsü (alt)

en: Search Region
tr: Arama Bölgesi

en: Under Node
tr: Düğüm Altı

en: Under Sidebars
tr: Yan Çubuklar Altı

en: Jump to the main content of this page
tr: Bu sayfanın ana içeriğine atla

en: Jump to Content
tr: İçeriğe Atla

en: node-readmore-link
tr: düğümün-devamı-bağlantısı

en: posted by
tr: yazan

en: close this panel
tr: bu paneli kapat

en: Before adding a product to the cart
tr: Sepete ürün eklenmeden önce

en: After adding a product to the cart
tr: Sepete ürün eklendikten sonra

en: Header menu
tr: Başlık menüsü

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Center left
tr: Orta sol

en: Center right
tr: Orta sağ

en: Menu bar
tr: Menü çubuğu

en: See this content
tr: Bu içeriği gör

en: Asc
tr: Artan

en: Russian Ruble
tr: Rus Rublesi

en: After removing a product from the cart
tr: Sepetten bir ürün silindikten sonra

en: The type of the line item.
tr: Ürün kaleminin tipi.

en: Line item type name
tr: Ürün kalemi tipinin adı

en: Order status title
tr: Sipariş durumu başlığı

en: Payment method short title
tr: Ödeme yöntemi kısa başlığı

en: You have not placed any orders with us yet.
tr: Şimdiye kadar bir sipariş vermediniz.

en: (Machine name: @type)
tr: (Makine adı: @type)

en: Your order is number [commerce-order:order-number]. You can <a href="[commerce-order:url]">view your order</a> on your account page when logged in.
tr: Sipariş numaranız [commerce-order:order-number]. Oturum açtığınızda hesabım sayfanızdan <a href="[commerce-order:url]">siparişinizi görebilirsiniz</a>.

en: Address form (country-specific)
tr: Adres formu (ülkeye özel)

en: Name (First name, Last name)
tr: Ad (Ad, Soyad)

en: Name (single line)
tr: Ad (tek satır)

en: Organisation (single line)
tr: Kurum (tek satır)

en: Continue to next step
tr: Bir sonraki adıma devam et

en: Two colums, sidebar second stacked below the main column (the second sidebar is full width)
tr: İki sütun, ikinci yan sütun ana sütunun altında istifli (ikinci yan sütun tam genişlikte)

en: <h3>Smartphone Layout</h3><p>Smartphone devices such as iPhone, Android and Windows phones have two orientations - landscape and portrait. You can configure a layout for landscape orientation only - portrait orientation always displays in one column with sidebars stacked below the main content.</p>
tr: <h3>Akıllı Telefon (Smartphone) Yerleşimi</h3><p>iPhone, Android ve Windows telefonları gibi akıllı telefon aygıtlarında iki yön vardır: yatay ve dikey. Sadece yatay yöndeki bir yerleşimi yapılandırabilirsiniz - dikey yön her zaman tek sütunlu ve yan sütunlar ana içeriğin altında istifli olarak gösterilir.</p>

en: <h4>Portrait smartphone</h4><div class="smartphone-portrait-layout">One column</div><p>The smartphone portrait layout always displays in one column with sidebars stacked horizontally below the main content. All widths are always 100%.</p>
tr: <h4>Dikey akıllı telefon (smartphone)</h4><div class="smartphone-portrait-layout">Tek sütun</div><p>Akıllı telefon dikey yerleşimi her zaman tek sütunlu ve yan sütunlar ana içeriğin altında istifli olarak gösterilir. Tüm genişlikler her zaman %100'dür.</p>

en: Footer panel (third)
tr: Altbilgi paneli (üçüncü)

en: Footer panel (fourth)
tr: Altbilgi paneli (dördüncü)

en: The IP address that created this order.
tr: Bu siparişi oluşturan IP adresi.

en: The URL for customers to view the order.
tr: Siparişi görmek isteyen müşteriler için URL.

en: The URL for administrators to view the order.
tr: Siparişi görmek isteyen yöneticiler için URL.

en: Admin view page
tr: Yönetimin izleme sayfası

en: Customer view page
tr: Müşterinin izleme sayfası

en: You have specified an invalid order.
tr: Geçersiz bir sipariş belirttiniz

en: View order form
tr: Sipariş formunu gör

en: Shopping carts
tr: Alışveriş sepetleri

en: Change history
tr: Geçmişi değiştir

en: Including !title
tr: !title dahil
