Webchick's test profile (7.x-0.1-unstable13) - en to ar translation catalogue (577 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Slideshow
ar: عرض الشرائح

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Pages
ar: الصفحات

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Create a new user account.
ar: أنشئ حساب مستخدم جديد.

en: Request new password via e-mail.
ar: طلب كلمة مرور جديدة عن طريق البريد الإلكتروني.

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: approve
ar: موافقة

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Totals
ar: المجاميع

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Private
ar: خاص

en: content
ar: المحتوى

en: Development
ar: التطوير

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Replies
ar: الردود

en: Closed
ar: مغلق

en: yes
ar: نعم

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Unsubscribe
ar: الغ الاشتراك

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: more
ar: المزيد

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Comments
ar: التعليقات

en: Priority
ar: الأولوية

en: Last updated
ar: آخر تحديث

en: On
ar: في

en: Block title
ar: عنوان الصندوق

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Home page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Download
ar: تحميل

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: all
ar: الكل

en: File
ar: ملف

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Links
ar: روابط

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Number
ar: رقم

en: Block settings
ar: إعدادات الصناديق

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Center
ar: المركز

en: Types
ar: الأنواع

en: Multiple
ar: متعدد

en: Required
ar: ضروري

en: root
ar: جذر

en: Parent
ar: الأب

en: Parents
ar: أمهات

en: none
ar: لا شيء

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Import
ar: استيراد

en: Book
ar: الوثيقة

en: Export
ar: تصدير

en: General settings
ar: الإعدادات العامة

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Field
ar: الحقل

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Update
ar: تحديث

en: Open
ar: مفتوح

en: Top
ar: الأعلى

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Time
ar: الوقت

en: Views
ar: الرؤى

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Format
ar: التنسيق

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Dimensions
ar: الأبعاد

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Refresh
ar: تحديث

en: Region
ar: المنطقة

en: Visible
ar: مرئي

en: Display
ar: العرض

en: Menu
ar: القائمة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: results
ar: النتائج

en: Teaser
ar: موجز

en: Updated
ar: التحديث

en: Text
ar: نص

en: Theme
ar: حلة

en: Timestamp
ar: الختم الزمني

en: Statistics
ar: الإحصائيات

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Attachment
ar: المرفق

en: Permitted file extensions
ar: امتدادات الملفات المسموح بها

en: n/a
ar: غير متوفر

en: Upload
ar: رفع

en: Picture
ar: الصورة

en: User
ar: المستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Continue
ar: متابعة

en: Configure
ar: ضبط

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Contact
ar: اتصل

en: no
ar: لا

en: Created
ar: الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: The name of the menu.
ar: اسم القائمة.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ar: اختياري. في كل قائمة، تترتب الروابط ابتداء بالأخف وانتهاء بالأثقل.

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Submitted
ar: تم الإرسال

en: Year
ar: السنة

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Bottom
ar: الأسفل

en: 1 hour | @count hours
ar[0]: ساعة واحدة
ar[1]: أقل من ساعة
ar[2]: ساعتين
ar[3]: @count ساعات
ar[4]: @count ساعة
ar[5]: @count ساعة

en: 1 day | @count days
ar[0]: يوم واحد
ar[1]: أقل من يوم
ar[2]: يومين
ar[3]: @count أيام
ar[4]: @count يوما
ar[5]: @count يوم

en: Taxonomy terms
ar: الوسوم

en: Submission information
ar: معلومات الإرسال

en: Logo
ar: الشعار

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Site slogan
ar: شعار الموقع

en: Never
ar: أبدا

en: Your changes have been saved.
ar: لقد تم حفظ تغييراتك.

en: Header
ar: الترويسة

en: Left sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷيسر

en: Right sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷيمن

en: Footer
ar: التذييل

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: From
ar: من

en: Custom
ar: مخصص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: Comment ID
ar: معرف التعليق

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: Poll duration
ar: مدة استطلاع الرأي

en: Poll votes
ar: أصوات الاستبيان

en: File ID
ar: معرف الملف

en: File name
ar: اسم الملف

en: File size
ar: حجم الملف

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Vocabulary ID
ar: المعرف ID للمعجم

en: Term
ar: المصطلح

en: Term ID
ar: معرف الوسم

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Last login
ar: آخر تسجيل للدخول

en: Fields
ar: الحقول

en: Contains
ar: يحتوي

en: Count
ar: العدد

en: Overridden
ar: متجاوز

en: Mode
ar: النمط

en: Normal
ar: طبيعي

en: Warning
ar: تحذير

en: OK
ar: موافق

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: Nodes
ar: العقد

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: This field is required.
ar: هذا الحقل ضروري.

en: Textfield
ar: حقل نص

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Medium
ar: متوسط

en: Media
ar: ميديا

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Caching
ar: التخزين المؤقت

en: Month
ar: بالشهر

en: Details
ar: التفاصيل

en: Prev
ar: السابق

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Address
ar: العنوان

en: Terms
ar: المصطلحات

en: Desc
ar: تنازلي

en: Owner
ar: المالك

en: OR
ar: أو

en: node
ar: عقدة

en: General
ar: عام

en: Method
ar: الطريقة

en: Recent posts
ar: المحتوى الحديث

en: Day
ar: باليوم

en: Table
ar: جدول

en: am
ar: ص

en: pm
ar: م

en: Start date
ar: تاريخ البداية.

en: End date
ar: تاريخ النهاية.

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: !time ago
ar: منذ !time

en: Other
ar: آخر

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Text color
ar: لون النص

en: Navigation
ar: الإبحار

en: Users
ar: المستخدمين

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Clone
ar: استنساخ

en: Default Views
ar: الرؤى الإفراضي

en: Ascending
ar: تصاعديا

en: Descending
ar: تنازليا

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Operator
ar: العامل

en: Order
ar: الترتيب

en: Recent comments
ar: أحدث التعليقات

en: Random
ar: عشوائي

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Position
ar: الوضع

en: IP Address
ar: العنوان IP

en: Close
ar: إغلاق

en: fields
ar: خانات

en: Operation
ar: عملية

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Guam
ar: غوام

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Palau
ar: بالاو

en: Puerto Rico
ar: بورتو ريكو

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Hidden
ar: مخفي

en: normal
ar: عادية

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: أدخل مسارات دروبال: عنوان صفحة واحد في كل سطر. علامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. على سبيل المثال %blog هو مسار المدونات، %blog-wildcard لمدونة كل مستخدم. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: WIDTHxHEIGHT
ar: العرض×الارتفاع

en: Maximum file size per upload
ar: أقصى حجم للملف المرفوع

en: Countries
ar: الدول

en: Clear
ar: مسح

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Node title
ar: عنوان العقدة

en: The changes have been saved.
ar: تم حفظ التغييرات.

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Request new password
ar: طلب كلمة مرور جديدة

en: Replacement patterns
ar: نماذج الاستبدال

en: Features
ar: الخصائص

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Text field
ar: خانة نصية

en: Granularity
ar: النعومة

en: Long
ar: طويل

en: Short
ar: قصير

en: Entity
ar: الكيان

en: AND
ar: و

en: None.
ar: لا شيء.

en: Empty
ar: فارغ

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Create new account
ar: إنشاء حساب جديد

en: Info
ar: معلومات

en: warning
ar: تحذير

en: Site information
ar: معلومات الموقع

en: Blocked
ar: ممنوع

en: or
ar: أو

en: Results
ar: النتائج

en: open
ar: مفتوح

en: Visitor
ar: الزائر

en: Parent terms
ar: مفردات أم

en: Forums
ar: المنتديات

en: revert
ar: استرجاع

en: Session
ar: الجلسة

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Standard
ar: معياري

en: Templates
ar: القوالب

en: MB
ar: م.بايت

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
ar: تحدد إعدادات بي.إتش.بي أقصى حجم للملفات المرفوعة ب %size.

en: image
ar: صورة

en: <Hidden>
ar: <مخفي>

en: !name field is required.
ar: حقل "!name" ضروري.

en: disable
ar: تعطيل

en: Submissions
ar: الإرسالات

en: Analysis
ar: التحليل

en: Clear Form Submissions
ar: مسح إرسالات الاستمارة

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف كل إرسالات هذه الاستمارة؟

en: Are you sure you want to delete this submission?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا الإرسال؟

en: Submitted values are
ar: القيم المرسلة هي

en: webform
ar: استمارة ويب

en: responses
ar: أجوبة

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ar: أنشئ استمارة جديدة استفتاء يكون متاحا للمستخدمين. يتم حفظ الإرسالات والإحصاءات ويتاح الوصول إليها للمستخدمين المميزين.

en: Mandatory
ar: إجباري

en: E-mail to address
ar: عنوان البريد الإلكتروني المرسل إليه

en: Parent Fieldset
ar: مجموعة الحقول الأم

en: Submission #@sid
ar: الإرسال #@sid

en: Previous submission
ar: الإرسال السابق

en: Next submission
ar: الإرسال التالي

en: Submitted by !name
ar: تم الإرسال من طرف !name

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: Left Blank
ar: متروك فارغا

en: User entered value
ar: أدخل المستخدم قيمة

en: Average submission length in words (ex blanks)
ar: معدل طول الإرسال بالكلمات (الفراغات سابقا)

en: Questions
ar: الأسئلة

en: low
ar: منخفضة

en: high
ar: عالية

en: Slogan
ar: الشعار

en: Apply
ar: تطبيق

en: Display on separate page
ar: في صفحة منفصلة

en: Location of comment submission form
ar: موضع استمارة التعليق

en: Go to first page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأولى

en: Go to last page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأخيرة

en: Go to page @number
ar: الذهاب إلى الصفحة @number

en: Menus
ar: القوائم

en: Above
ar: أعلاه

en: Content types that can be referenced
ar: أنواع المحتوى التي تمكن الإشارة إليها

en: Title (link)
ar: العنوان (رابط)

en: Title (no link)
ar: العنوان (بدون رابط)

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: Publish
ar: انشر

en: Grid
ar: شبكة

en: Submission settings
ar: إعدادات الإرسال

en: file system
ar: نظام الملفات

en: From name
ar: اسم المرسل

en: From address
ar: من العنوان

en: KB
ar: ك.بايت

en: Language neutral
ar: اسم اللغة

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: Resize
ar: تغيير الحجم

en: Context
ar: السياق

en: Pager
ar: دليل الصفحات

en: 1 year | @count years
ar[0]: سنة واحدة
ar[1]: أقل من سنة
ar[2]: سنتان
ar[3]: @count سنوات
ar[4]: @count سنة
ar[5]: @count سنة

en: 1 week | @count weeks
ar[0]: أسبوع واحد
ar[1]: أقل من أسبوع
ar[2]: أسبوعين
ar[3]: @count أسابيع
ar[4]: @count أسبوعا
ar[5]: @count أسبوع

en: 1 min | @count min
ar[0]: دقيقة واحدة
ar[1]: أقل من دقيقة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: @count دقائق
ar[4]: @count دقيقة
ar[5]: @count دقيقة

en: 1 sec | @count sec
ar[0]: ثانية واحدة
ar[1]: أقل من ثانية
ar[2]: ثانيتين
ar[3]: @count ثوان
ar[4]: @count ثانية
ar[5]: @count ثانية

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Print
ar: الطباعة

en: Node count
ar: عدد العقد

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Number of views
ar: عدد مرات العرض

en: Default theme
ar: الحلة الافتراضية

en: sort by @s
ar: رتب حسب @s

en: Add new rule
ar: إضافة قاعدة جديدة

en: Add @type
ar: إضافة @type

en: Submission deleted.
ar: تم حذف الإرسال.

en: Depends on: !dependencies
ar: يعتمد على: !dependencies

en: clone
ar: استنساخ

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ar: @module (<span class="admin-disabled">معطل</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
ar: @module (<span class="admin-enabled">مُفَعَّل</span>)

en: Effect
ar: التأثير

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Title only
ar: العناوين فقط

en: 1 month | @count months
ar[0]: شهر واحد
ar[1]: أقل من شهر
ar[2]: شهران
ar[3]: @count أشهر
ar[4]: @count شهراً
ar[5]: @count شهر

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
ar: الأبعاد القصوى المسموح بها للصور (مثلا 640x480). ادخل 0 لاطلاق الأبعاد بلا حدود. ان أتيح <a href="!image-toolkit-link">عدة معالجة صور</a> على الخادوم سيتم تقليص أبعاد أي صور تتعدى الحد المسموح به.

en: Custom format
ar: نسق خاص

en: Display type
ar: نوع العرض

en: export
ar: تصدير

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ar: يُسمح بالملفات التي تحمل هذه الامتدادات فقط: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ar: حجم الملف %filesize يتجاوز الحجم الأقصى للملفات %maxsize.

en: Save and continue
ar: حفظ ومتابعة

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Enable or disable the display of certain page elements.
ar: فعل أو عطل عرض عناصر معينة بالصفحة.

en: Maximum image resolution
ar: أقصى دقة للصورة

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ar: تم التعرف على اختيار غير مسموح به. من فضلك اتصل بإداري الموقع.

en: Illegal choice %choice in !name element.
ar: اختيار %choice غير مسموح به في حقل !name.

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: The size of the file.
ar: حجم الملف.

en: The MIME type of the file.
ar: نوع MIME للملف.

en: Delete link
ar: رابط الحذف

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسية

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
ar: لا توجد إرسالات لهذه الاستمارة. <a href="!url">مشاهدة هذه الاستمارة</a>.

en: Sum
ar: المجموع

en: Overwrite
ar: كتابة فوق

en: form
ar: استمارة

en: New component name
ar: اسم المكون الجديد

en: Delete the %name fieldset?
ar: حذف مجموعة الحقول %name؟

en: Showing all results.
ar: تظهر كل النتائج

en: @total results total.
ar: @total نتائج في المجموع.

en: Submissions for this form are closed.
ar: الإرسالات في هذه الاستمارة مغلقة.

en: You do not have permission to view this form.
ar: ليست لديك صلاحية مشاهدة هذه الاستمارة.

en: You have already submitted this form.
ar: لقد أرسلت هذه الاستمارة سابقا.

en: Form: !form
ar: الاستمارة: !form

en: Form components
ar: مكونات الاستمارة

en: Current date
ar: التاريخ الحالي

en: Invalid input
ar: معلومة مدخلة غير صالحة

en: View name
ar: اسم الرؤية

en: Comment count
ar: عدد التعليقات

en: The title of the node.
ar: عنوان العقدة.

en: The date the node was posted.
ar: تاريخ نشر العقدة.

en: Views today
ar: مشاهدة اليوم

en: Current user's language
ar: لغة المستخدم الحالي

en: Display even if view has no result
ar: عرضه ولو كانت الرؤية دون نتائج

en: Language settings
ar: إعدادات اللغات

en: - All -
ar: - الكل -

en: Fieldset
ar: مجموعة حقول

en: Textarea
ar: منطقة نص

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ar: لا يمكن أن يتجاوز !name ‏%max حرفاً إلا أن طوله الحالي %legnth حرفاً.

en: Illegal choice %choice in %name element.
ar: اختيار %choice غير مسموح به في حقل %name.

en: Popular content
ar: المحتوى المشهور

en: Date and time
ar: التاريخ والتوقيت

en: Text format
ar: تنسيق النص

en: The name of the site.
ar: اسم الموقع.

en: Your changes have been discarded.
ar: لقد تم استبعاد تغييراتك.

en: Region settings
ar: إعدادات المنطقة

en: Form settings
ar: إعدادات الاستمارة

en: manage fields
ar: تسيير الحقول

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Sidebar first
ar: العمود الجانبي الأول

en: Gallery page
ar: اسم المعرض

en: @argument title
ar: عنوان @argument

en: @argument input
ar: مُدخل @argument

en: Submitted by !username on !datetime
ar: أضافه !username في !datetime

en: Secondary menu
ar: القائمة الثانوية

en: Not restricted
ar: غير مقيد

en: The unique ID of the comment.
ar: المعرف الفريد للتعليق.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ar: عنوان الإيبي للجهاز الذي أرسل منه التعليق.

en: The name left by the comment author.
ar: الاسم المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The email address left by the comment author.
ar: عنوان البريد الإلكتروني المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The home page URL left by the comment author.
ar: رابط الموقع المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The URL of the comment.
ar: مسار التعليق.

en: Edit URL
ar: تحرير العنوان URL

en: The URL of the comment's edit page.
ar: مسار صفحة تحرير التعليق.

en: The date the comment was posted.
ar: تاريخ إرسال التعليق.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ar: التعليق الأب، إذا كان تسنن التعليقات مفعّل.

en: The node the comment was posted to.
ar: العقدة التي تم التعليق عليها.

en: The number of comments posted on a node.
ar: عدد التعليقات المرسلة في عقدة.

en: New comment count
ar: عدد التعليقات الجديدة

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ar: عدد التعليقات المرسلة على مشاركة منذ آخر زيارة للقارئ.

en: The type of the node.
ar: نوع العقدة.

en: The language the node is written in.
ar: اللغة المستخدمة في العقدة

en: The URL of the node.
ar: عنوان رابط العقدة.

en: The URL of the node's edit page.
ar: URL صفحة تحرير العقدة.

en: Date changed
ar: تاريخ التعديل

en: The date the node was most recently updated.
ar: تاريخ آخر تحديث للعقدة.

en: The author of the node.
ar: مؤلف العقدة.

en: Poll winner
ar: الفائز في الاستبيان

en: The winning poll answer.
ar: الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: Poll winner votes
ar: أصوات الفائز في الاستبيان

en: The number of votes received by the winning poll answer.
ar: عدد الأصوات التي حصلت عليها الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: Poll winner percent
ar: النسبة المئوية من الأصوات التي حصل عليها الفائز

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
ar: النسبة المئوية للأصوات التي تلقتها الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: The number of visitors who have read the node.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة.

en: The number of visitors who have read the node today.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة اليوم.

en: Last view
ar: آخر مشاهدة

en: The date on which a visitor last read the node.
ar: تاريخ آخر قراءة للمشاركة.

en: The slogan of the site.
ar: شعار الموقع.

en: The administrative email address for the site.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الإداري للموقع.

en: The URL of the site's front page.
ar: رابط الصفحة الرئيسية للموقع.

en: Login page
ar: صفحة الدخول

en: The URL of the site's login page.
ar: رابط صفحة الدخول إلى الموقع.

en: The unique ID of the uploaded file.
ar: المعرف الفريد (ID) للملف المرفوع.

en: The name of the file on disk.
ar: اسم الملف على القرص.

en: The size of the file, in kilobytes.
ar: حجم الملف، بالكيلوبايت.

en: The web-accessible URL for the file.
ar: رابط الملف القابل للوصول من الويب.

en: The date the file was most recently changed.
ar: تاريخ آخر تغيير للملف.

en: The user who originally uploaded the file.
ar: المستخدم الذي قام برفع الملف أولاً.

en: The unique ID of the taxonomy term.
ar: المعرف الفريد للوسم.

en: The name of the taxonomy term.
ar: اسم الوسم.

en: The optional description of the taxonomy term.
ar: الوصف الاختياري للوسم.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ar: عدد العقد الموسومة بمصطلح التصنيف.

en: The URL of the taxonomy term.
ar: العنوان URL لمصطلح التصنيف.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ar: المعجم الذي ينتمي إليه مصطلح التصنيف.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ar: المعرف ID الفريد لمعجم التصنيف.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ar: اسم معجم التصنيف.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ar: الوصف الاختياري لمعجم التصنيف.

en: Term count
ar: عدد الوسوم

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ar: عدد المصطلحات التي تنتمي إلى معجم التصنيف.

en: The unique ID of the user account.
ar: المعرف الوحيد (ID) لحساب المستخدم.

en: The login name of the user account.
ar: اسم الدخول لحساب المستخدم.

en: The email address of the user account.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لحساب المستخدم.

en: The URL of the account profile page.
ar: عنوان رابط الصفحة الشخصية للحساب.

en: The date the user account was created.
ar: تاريخ إنشاء حساب المستخدم.

en: Site maintenance account
ar: حساب صيانة الموقع

en: (active tab)
ar: (علامة التبويب النشطة)

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: حدد الصفحات باستخدام المسارات الخاصة بها، أدخل مسار واحد في كل سطر. العلامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. مثلاً %blog لمسار المدونة و %blog-wildcard لأي مدونة شخصية. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ar: الصفحات التي تعيد <code>TRUE</code> لكود PHP هذا (للخبراء فقط)

en: Pages or PHP code
ar: الصفحات أو كود PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ar: أدخل الكود بين %php إذا اخترت نمط PHP وانتبه إلى أن تنفيذ كود PHP غير صحيح سيؤدي إلى تعطل موقعك.

en: Not customizable
ar: غير قابل للتخصيص

en: Restricted to certain pages
ar: خاضع لبعض الصفحات

en: Image styles
ar: أنماط الصور

en: manage display
ar: إدارة العرض

en: Revision log message
ar: رسالة سجل المراجعة

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
ar: تحذير : هذه الصلاحية تؤثر على الأمن، لا تمنحها إلا للأدوار الموثوق بها.

en: Installing updates
ar: تثبيت التحديث

en: Preparing to update your site
ar: تحضير تحديث موقعك

en: Downloading updates failed:
ar: فشل تحميل التحديثات:

en: Updates downloaded successfully.
ar: تم تحميل التحديثات بنجاح.

en: Fatal error trying to download.
ar: خطأ قاتل أثناء محاولة التحميل.

en: Downloading %project
ar: جاري تحميل %project

en: Failed to download %project from %url
ar: فشل في تحميل %project من %url

en: Update manager
ar: مسيّر التحديث

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
ar: الدليل %directory غير موجود أو غير قابل للكتابة.

en: E-mails
ar: بريد إلكتروني

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: Machine Name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
ar: تمكن Webform العقد من أن تكون لها استمارات واستفتاءات مرتبطة بها.

en: Webform settings
ar: إعدادات Webform

en: Edit e-mail settings
ar: تعديل إعدادات البريد الإلكتروني

en: Delete e-mail settings
ar: حذف إعدادات البريد الإلكتروني

en: Other...
ar: آخر...

en: Save e-mail settings
ar: حفظ إعدادات البريد الإلكتروني

en: E-mail header details
ar: تفاصيل ترويسة البريد الإلكتروني

en: Delete e-mail settings?
ar: حذف إعدادات البريد الإلكتروني فعلا؟

en: Confirmation message
ar: رسالة التأكيد

en: The form settings have been updated.
ar: تم حفظ إعدادات الاستمارة.

en: Submission ID
ar: المعرف ID للإرسال

en: Submitted on %date
ar: تم الإرسال في %date

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
ar: يجب عليك <a href="!login">تسجيل الدخول</a> لمشاهدة هذه الاستمارة.

en: Default: %value
ar: الافتراضي: %value

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Sidebar second
ar: الشريط الجانبي الثاني

en: None (original image)
ar: لا يوجد (الصورة الأصلية)

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: After updating an existing @entity
ar: بعد تحديث @entity موجود

en: Before saving a @entity
ar: قبل حفظ @entity

en: Confirmation page
ar: صفحة التاكيد

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Logo settings
ar: إعدادات الشعار

en: View to insert
ar: الرؤية المراد إدراجها

en: Inherit contextual filters
ar: وراث مرشحات السياق

en: Recursion detected in view @view display @display.
ar: تم اكتشاف عودية في الرؤية @view العرض @display

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ar: عددي

en: All displays
ar: كل العروض

en: Master
ar: الرئيسي

en: Save component
ar: حفظ المكون

en: Apply (all displays)
ar: تطبيق (كل العروض)

en: Apply (this display)
ar: تطبيق (هذا العرض)

en: The entered date must be @start_date or later.
ar: يجب أن يكون التاريخ المدخل @start_date أو ما بعد.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
ar: يجب أن يكون التاريخ المدخل @end_date أو ما قبل.

en: Tokens related to views.
ar: الرموز المتعلقة بالرؤى.

en: The human-readable name of the view.
ar: الاسم المقروء آليا للرؤية.

en: The description of the view.
ar: وصف الرؤية.

en: The machine-readable name of the view.
ar: الاسم المقروء آليا للرؤية.

en: The title of current display of the view.
ar: عنوان العرض الحالي للرؤية.

en: The URL of the view.
ar: العنوان URL للرؤية.

en: -Select-
ar: -اختر-
