Webchick's test profile (7.x-0.1-unstable13) - en to is translation catalogue (155 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Previous
is: Fyrri

en: Next
is: Næsta

en: Pages
is: Síður

en: delete
is: eyða

en: Status
is: Staða

en: Prefix
is: Forskeyti

en: Suffix
is: Viðskeyti

en: Delete
is: Eyða

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Efni

en: Value
is: Gildi

en: Username
is: Notandanafn

en: Email address
is: Netfang

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: Closed
is: Lokuð

en: List
is: Listi

en: Cancel
is: Hætta við

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: more
is: meira

en: Enable
is: Virkja

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Comments
is: Ummæli

en: Last updated
is: Síðast uppfært

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Version
is: Útgáfa

en: File
is: Skrá

en: Advanced options
is: Ítarlegri möguleikar

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: None
is: Engin

en: This action cannot be undone.
is: Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

en: - None -
is: - Ekkert -

en: Weight
is: Vægi

en: Required
is: Nauðsynleg(t)

en: none
is: engin

en: Settings
is: Stillingar

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Go to previous page
is: Fara á fyrri síðu

en: Go to next page
is: Fara á næstu síðu

en: Import
is: Flytja inn

en: Book
is: Bók

en: Export
is: Flytja út

en: Back
is: Til baka

en: Preview
is: Forskoða

en: Save
is: Vista

en: Help
is: Hjálp

en: Font
is: Leturgerð

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Update
is: Uppfæra

en: Sunday
is: Sunnudagur

en: Monday
is: Mánudagur

en: Tuesday
is: Þriðjudagur

en: Wednesday
is: Miðvikudagur

en: Thursday
is: Fimmtudagur

en: Friday
is: Föstudagur

en: Saturday
is: Laugardagur

en: Time
is: Tími

en: Add
is: Bæta við

en: Path
is: Slóð

en: Region
is: Svæði

en: link
is: hlekkur

en: Display
is: Sýna

en: Menu
is: Valmynd

en: results
is: niðurstöður

en: Teaser
is: Úrdráttur

en: Theme
is: Þema

en: Statistics
is: Tölfræði

en: Attachment
is: Viðhengi

en: n/a
is: á ekki við

en: Upload
is: Hlaða upp

en: User
is: Notandi

en: Continue
is: Halda áfram

en: Email
is: Netfang

en: Files
is: Skrár

en: Error
is: Villa

en: no
is: nei

en: Update options
is: Uppfærsluvalkostir

en: Year
is: Ár

en: Block
is: Blokk

en: Page
is: Síða

en: 1 hour | @count hours
is[0]: 1 klukkutími
is[1]: @count klukkutímar

en: 1 day | @count days
is[0]: 1 dagur
is[1]: @count dagar

en: Logo
is: Táknmynd

en: Site slogan
is: Slagorð vefs

en: Off
is: Af

en: Never
is: Aldrei

en: Header
is: Haus

en: Footer
is: Fótur

en: From
is: Frá

en: Published
is: Birt

en: Location
is: Staðsetning

en: Is less than
is: Er minna en

en: Is less than or equal to
is: Er minna en eða jafnt og

en: Is equal to
is: Er jafnt

en: Is greater than or equal to
is: Er stærra en eða jafnt og

en: Is greater than
is: Er stærra en

en: Is not equal to
is: Er ekki jafnt

en: Warning
is: Viðvörun

en: Width
is: Breidd

en: Height
is: Hæð

en: This field is required.
is: Nauðsynlegt er að fylla út þennan reit.

en: Month
is: Mánuður

en: Unlimited
is: Ótakmarkað

en: Owner
is: Eigandi

en: General
is: Almennt

en: Day
is: Dagur

en: Table
is: Tafla

en: Now
is: Núna

en: Start date
is: Hefst þann:

en: End date
is: Lýkur þann:

en: Users
is: Notendur

en: Both
is: Bæði

en: Anonymous
is: Ónafngreindur

en: Recent comments
is: Nýleg ummæli

en: Sort by
is: Raða eftir

en: ‹ previous
is: ‹ fyrri

en: next ›
is: næsta ›

en: Date/Time
is: Dagsetning/Tími

en: Front page
is: Forsíða

en: AND
is: og

en: None.
is: Ekkert.

en: warning
is: viðvörun

en: image
is: mynd

en: !name field is required.
is: Nauðsynlegt er að fylla út !name reitinn.

en: Previous submission
is: Fyrra innlegg

en: < Previous Page
is: < Fyrri síða

en: Slogan
is: Slagorð

en: Go to first page
is: Fara á fremstu síðu

en: Go to page @number
is: Fara á síðu @number

en: @min and @max
is: @min og @max

en: file system
is: skráarkerfi

en: « first
is: « fremsta

en: last »
is: aftasta »

en: 1 year | @count years
is[0]: 1 ár
is[1]: @count ár

en: 1 week | @count weeks
is[0]: 1 vika
is[1]: @count vikur

en: 1 min | @count min
is[0]: 1 mín
is[1]: @count mín

en: 1 sec | @count sec
is[0]: 1 sek
is[1]: @count sek

en: Print
is: Prenta

en: Time ago
is: Síðan

en: 1 month | @count months
is[0]: 1 mánuður
is[1]: @count mánuðir

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
is: Aðeins skrár með eftirfarandi endingar eru leyfðar: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
is: Stærð skráarinnar %filesize fer umfram leyfilega stærð skráa %maxsize.

en: Save and continue
is: Vista og halda áfram

en: Popular content
is: Vinsælt efni

en: Date and time
is: Dag- og tímasetning
